Asgariucretlikonukredileri
asgariucretlikonukredileri

Dünya düzeninin sürekli olarak daha global hale gelmesi ve ülkemizdeki belirlenen kalıplar nedeniyle, artık kişilerin düzenli gelirleri ile birlikte bazı ihtiyaçlarını gidermesi çok zor şartlarda olmaktadır. Özellikle değişen ihtiyaç listelerine bakıldığında, eskiden lüks olarak nitelendirilen birçok farklı giderin, artık zorunlu ihtiyaç listelerinde olduğu görülmektedir. Bu giderlerin fazla olması nedeniyle de, birçok kişi bütçesinde sorun yaşar ve uzun vadeli olarak değişik dertlerle uğraşmak zorunda kalır. Ülkemizde ev sahibi olmak, bir tür prestij meselesi olarak görülmektedir. Fakat yukarıda sayılan nedenlerden dolayı da, ev sahibi olmanın hiç de kolay olmadığı bilinmelidir. Ülkemizde çalışan kişilerden 14 milyonu, aylık 2020 TL ile birlikte asgari ücret almaktadır. Bu para ile günümüzde geçinmek bile zor bir hal almışken, ev sahibi olmak ise gerçekten daha zorlu şartların meydana gelmesine yol açacaktır. Bunun için asgari ücretle ev geçindiren ve bütçe planlaması yapmak isteyen kişilerin, konut kredisi almadan önce bütün şartları gözden geçirmesi önemlidir.

Asgari Ücretle Kredi Çekmek

Bankalar, asgari ücretli kişiler ile birlikte herhangi bir finansal işlem yapmadan önce standart prosedürleri uygularlar. Bunun için de kişilerin yerine getirmesi gerektiği birçok farklı konu meydana getirilmektedir. Bunların başında klasik olarak yer alması gereken kredi not gelir. Aynı zamanda bankalar asgari ücretle çalışan kişilerden gelir belgesi ve SGK ödeme düzenlerine ait evraklar da isteyecektir. Bunun yanında kredi miktarının ve geri ödeme planlarının tam halinin oluşması için de, bankalar ipotekli mal varlığını sorgulamaktadır.

Asgari Ücretle Konut Kredisi Çekmek

Asgari ücretle çalışıp konut kredisi çekmek isteyen kişilerin, öncelikle genel gelirlerinin sadece yarısı ile birlikte kredi ödemesi yapacağını bilmeleri gerekir. Çünkü bankacılık sisteminde hesaplanan oranlara göre, kişilerin zorunlu geçim ihtiyaçlarını karşılaması için o miktarın üzerindeki geri ödemeler kabul edilmez. Bakıldığı zaman taşınır ve taşınmaz malı olan ve asgari ücretle çalışan kişiler için durum farklıdır. Tabi ki aylık taksiti 1010 TL’yi geçmeyecek konut kredilerinde, asgari ücretlilerin kredi çekmesi mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir