Altina dayali kira sertifikasina 15 milyon liralik basvuru
altina dayali kira sertifikasina 15 milyon liralik basvuru

Raflarda saklanan altınların piyasaya ve ekonomiye sokulması için Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan düzenleme ile Ziraat Bankaları tarafından altın tahvili için başvurular 2 Ekim tarihinde başladı. Başvuruların başlamasının ardından çok kısa bir süre geçmesine rağmen ekonomi uzmanlarının ve patronlarının çağrıları önemli yanıt almış olacak ki, bu süre içerisinde gördüğü ilgiyle birlikte 15 milyon liralık talep geldiği açıklandı.

Önceki yazılarımızda da yapılacak altın tahvili sonucu önemli sonuçlarının doğuracağını, ekonomimizin nasıl bir etkileşim göstereceği hakkında bilgiler vermiştik. Zamanla bu sonuçlarını tüm ülke olarak yakından hissedeceğiz. Ekonomiden sorumlu Bakanımız Şimşek’in günlerdir yaptığı açıklamalar ışığında talebin bu denli yüksek olması yüzleri güldürmüş durumda.

Altına dayalı kira sertifikasına olan talepler ilk etapta 81 il ve 250 ilçeye bağlı olarak yapıldı ve bu kapsamda önemli aşamalar kaydetti. Merkez bankası rezervlerini artıracak, artan yatırımlar sonrası istihdamın yükselmesine neden olacak altın tahvilinin etkileri kademe kademe hissedilecek.

Başvuru sonrası fiziki olarak gelecek altınları eksperler, yani bu işin uzmanları inceleyecek ve gram türünden hesaba bağlayacak. Faiz istemeyen tüketicileri de düşünüldüğü belirtilen sistemde kar-zarar ilişkili bir hesap oluşturulacak.

Neden Altın Biriktiririz?

Her mecrada en güvenilir liman olarak değerlendirilen altın dünyada bilinen en değerli madenler arasında bulunuyor. Bu nedenle ülkemizde gelenek ve göreneklere göre düğün, nişan ve çocuk doğumları gibi sevindirici olaylar sonucunda hediye olarak alınması bu madenin fiyat olarak değerinin artmasına neden olan hususlardan. Bu nedenle altın çeşitli şekillere girmiş durumda ve özellikle takı olarak kullanılmaktadır. Verilen hediyeler ile yapılan birikimlerin bu maden üzerinden yapılması nedeniyle milyonlarca haneye ev sahipliği yapan Türkiye’de her ne kadar ihtiyaç sonrası nakit paraya çevriliyor olsa da tonlarca altının yastık altında saklanmasına neden olmaktadır. Evde saklanan bu altınların güvenliğinin sağlanması ise sayılabilecek bir çok nedenle sağlanamaması zorluklar neticesinde birikimin uçup gitmesine de neden olur. Evde bulunan altın ve diğer değerli madenler büyük risk taşımaktadır.

Altın birikimi uzun vadede yatırımcısına oldukça iyi paralar kazandırabilir. Fakat bu yatırımın güvenli olabilmesi ilk önemli şarttır. Artan altın fiyatlarındaki kâr payı ile bunu altına dayalı kira sertifikası ile ekonomiye kazandırma sonucunda altı ayda bir faiz kazancınız olacaktır. % 1,20 oranındaki bu kazanç karşılığında vergi verilmeyecek olması da ayrı bir kazancınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir