Altina dayali kira sertifikasi
altina dayali kira sertifikasi

Ülkemizde bir takım nedenlerle elde edilmiş yüzlerce ton altının yastık altında bekletilmesi sonucu bu altınların ekonomiye katkısı bulunmamaktadır. Bu nedenle uzun süredir bankalar mevduat miktarlarını artırmak çabası içerisinde dönem dönem yaptıkları kampanyalar ile bu altınları bankalarına kazandırmak için altın günü yaparak hatırı sayılır miktardaki altının ekonomiye kazandırılması sağlandı. Fakat bu anlamda tüketiciler istedikleri zaman istedikleri banka şubesine altınlarına yatırma şanslarına sahip olmaması nedeniyle istenilen miktarlara ulaşılamadığı bir gerçek.

Elindeki altını kiralamak, faiz getirisi sağlamak isteyen herkesin bu hizmetten yararlanabilmesi için en önemli adımı Hazine Müsteşarlığı 81 ilde şubesi bulunan Ziraat Bankaları aracılığıyla Altına Dayalı Kira Sertifakası ile  atmış oldu. Bu adımı ise ihraç edilebilecek olan altına oranla tahvil ve kira sertifikası talepleri ile attı. Peki altın tahvili alan ya da kira sertifikası alan altın sahipleri ne kadar kazanacak, kazanmak için neler yapacak, artıları ve eksile ile altın mevduatı hakkında sizin için ayrıntılı araştırma yaptık.

Altın Kiralama İle Para Kazanma

Öncelikle kişiler özellikle ellerinde hatırı sayılır oranlarda altını bulunanlar ya da az miktarlarda da olsa dönem dönem birikimlerinden sağladıkları, hediyeler gibi zamanla miktarını artırdıkları altını evlerindeki bireysel çabaları ile saklamaktadırlar. Burada bekleyen altınlar kişilere ve ekonomimize hiçbir katkısının olamayacağı bir gerçek. Kişiler zamanla artan altın fiyatları ile gelir sağladıklarını düşünebilirler fakat bu gelirlerinden daha fazla kazanmalarını sağlayabilirler. Bunun içinde elindeki altın miktarını gram olarak bankalar aracılığıyla kiralama işidir. Bu kiralama işi karşılığında altınınız hem sizin olacak hem de size gelir getirmiş olacaktır.

Altın Kiralamadan Çıkma

Altın kiralaması yapan kişi ihtiyacına binaen ya da farklı nedenlerle Hazine Müsteşarlığına kiralamış olduğu altını geri alabilmektedir. Fakat bu geri alma işlemi için sizin zararınıza olan etkenler olabilir. Bu zararlardan korunmak için en azından ilk üç ay bu kiralama işinden vazgeçmemeniz gerekir. Bu süre içinde çıkanlardan yüzde 1,5 oranında kesinti olacağından zarar yaşayabilirsiniz. Çıkışta ise birikiminizi TL ile alabilirken aynı zamanda fiziki altın olarak ta alabilirsiniz.

1 Kilo Altın Ne Kadar Kazandırır?

Hazine Müsteşarlığı Ziraat Bankaları aracılığıyla ekonomiye kazandırılacak altınlara altı ayda bir % 1,20 oranında kiralama bedeli vermektedir. Yani bu durumda bir kilo altın için altı ayda bir 12 gram altın sahibi olunacaktır. Bu kiralama işi 2 yıla çıkarıldığı takdirde toplamda % 4,80 oranında kira geliri sağlamış olacaksınız. Elde edilen kira geliri kişi talep ettiği takdirde alabilir. Fakat bu alım altın ile yapılmamakta ve  o günkü kurlar üzerinden TL’ye çevrilerek nakit olarak verilecektir. Kilo ile altın sizin aklınızı karıştırabilir. Altının gramı ile ayarı arasındaki ilişki ile kazanılacak bedel farklılık oluşturur. Başka bir deyişle bir kilo altın toplamda 150 cumhuriyet altınına eşittir. 150 Cumhuriyet altını vermeniz de aynı şey olacaktır. Burada yine bir açıklama yapak isterim Darphanede basılan altınların hepsi 22 ayar olarak basılmaktadır. Altına Dayalı Kira Sertifikaları aynı borsada olduğu gibi Merkezi Kayıt Kuruluşu kanalıyla takip edilebilirken anlık olarak kazançlar görülebilecek.

Diğer bir deyişle 100 gram altın sertifikası alan kişi altı ayın sonunda 1,2 gram, 12 ayın sonunda 2,4 gram, 18 ayın sonunda 3,6 gram ve 24 ay yani iki yılın sonunda 4,8 gram altın kazanmış olacak.

Hazinenin Altın Rezervi Arttı ve Daha Artacak

2 Ekim tarihi itibariyle başlayan talep toplama ile önemli adımların atılması ülkemizin hazinesinde bulunan 100 ton altın rezervinin yaklaşık 400 tona çıkmasına neden oldu ve bu rezerv dünya çapında ülkemizin kredi bilitesini de artırmış durumda. Fakat zamanla talebin artacağı ve artan rezerv ile ekonomiye katkısının çok daha büyük oranlara geleceği aşikâr.

Hangi Altınlar Kabul Edilecek?

Altın toplaması sırasında kişilerin elindeki mevcut 22 ve 24 ayar altınlar, Darphanede basılmışlar (Cumhuriyet Altını, ziynet sikke, külçe), bilezikler ve diğer takıların hepsi alınabilecek.

Altına Dayalı Kira Sertifikası İle İlgili Kısaca

  • Hazinenin Altın Rezervi artacak
  • Kişilerin altınları devlet güvencesine alınmış olacak
  • Altını olanlar gelir elde edecek
  • 81 İl’de istenildiği takdirde Ziraat Bankası Şubelerine verilecek.
  • Diğer mevduatlardan ayrı olarak vergi yani stopaj kesilmeyecek.
  • Tonlarca Altın ekonomiye kazandırılmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir