Alternatif bank altın hesabı
Alternatif Bank altın hesabı

Alternatif Bank altın hesabı, vadeli ve vadesiz olmak üzere ikiye ayrılırken müşterilerin birikimlerini değerlendirmeleri ve alım satım gerçekleştirmeleri için oluşturulmuştur. Hesabı açan kişilerin birikimleri gram altın üzerinden tutulmaktadır.

Alternatif Bank Altın Hesabı Çeşitleri

Altın hesabı vadeli ve vadesiz olarak iki şekilde sunulmaktadır. Her hesabın avantajları ve özellikleri farklıdır. Müşteriler kendileri için en uygun olan hesabı tercih ederek yatırımlarını gram altın cinsinden gerçekleştirmektedir.

Vadeli Altın Hesabı

Bu hesap türünde gram altın cinsinden birikimler vade süresi boyunca banka hesabında tutulur. 32 – 365 gün aralığında bir vade seçimi yapılabilirken sonucunda faiz oranları ile kazanç sağlanır. Alternatif Bank vadeli altın hesabı açan müşterilerine %1 oranında faiz avantajı sunarken minimum 10 gram altın olması gerekmektedir.

Vadeli altın hesabının en büyük avantajı, altın değer kazanırken aynı zamanda faiz oranı ile gelir elde etmektedir. Ayrıca altınların kaybolma ve çalınma gibi riski söz konusu değildir. Ancak hesap sahibi vade süresi boyunca altın çekme, bozdurma veya ekleme gibi işlemler yapamaz.

Vadesiz Altın Hesabı

Bu hesap türünde gram altın cinsinden birikim yapılmaktadır. Hesap sahibi, herhangi bir vade ve sınırlama olmadan alış satış gerçekleştirmektedir.  Alınan altınlar kaydi olarak işlem görmektedir. Hesap sahibi, altın birikimlerini Vadesiz TL hesabına göndererek çekebilmektedir.

Daha detaylı bilgi için bankanın sayfasını inceleyebilirsiniz.

Alternatif bank altın hesabı
Alternatif bank altın hesabı

Alternatif Bank Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak için şubelere gidebilir veya mobil ve internet bankacılığı kanallarını kullanabilirsiniz. Mobil ve internet bankacılığından altın hesabı açmak için aşağıdaki adımları takip ediniz:

  • İnternet bankacılığına giriş yapınız.
  • Hesaplar > Hesap Açılışı > Vadeli Altın Hesabı Açılışı adımlarını takip ediniz.

İnceleyebilirsiniz: Vadeli Altın Hesabı Ne Kadar Kazandırır? Karlı mıdır?

Altın Hesabına Fiziki Altın Yatırılır mı?

Altın hesaplarına fiziki altın yatırılmamaktadır. Yapılan işlemler kaydi olarak gerçekleştirilmektedir. Gram, çeyrek, yarım gibi fiziki altınlar, bankalar tarafından düzenlenen altın günlerinde kabul edilmektedir. Bu günlerin haricinde altın hesabına fiziki altınlar yatırılamamaktadır.

Altın Hesabında Ne Zaman İşlem Yapılabilir?

Vadeli altın hesaplarında belirlenen süre boyunca ekleme veya çıkarma yapılmamaktadır. Ancak vadesiz hesaplarda 7 gün 24 saat boyunca alış satış yapılmaktadır. Bu sayede hesaba altın ekleme şansınız bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir