Kredi ve Finans Portalı

Aidatsız Kredi Kartı

Bankalar kampanyalar dahilinde daha çok kullanıcıya ulaşabilmek için aidatsız kredi kartı vermektedirler. 

Aidatsız Kredi Kartı Nedir?

Öğrencilerden çalışan bireylere kadar, çalışan veya çalışmayan artık her kesim, kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartları, kişilerin nakit parası bulunmaması gibi durumlarda büyük maddi avantajlar sağlamaktadır. Birçok kişi, alışverişlerinde kredi kartı kullanmayı tercih etmektedir.

Kredi Kartı Aidatı

Kredi kartı kullanımı her ne kadar büyük avantajlar sağlıyor görünse de, kredi kartı kullanıcıları zor durumda bırakan durumlarda söz konusudur. Kredi kartı sözleşmeleri içerisinde yer alan kredi kartı aidatı kişileri zor durumda bırakan, hiç olmadık zamanda yüklü sayılabilecek miktarlarda insanı sıkıntıya sokan durumlar arasında yer almaktadır.

En büyük sorunların başında gelen kredi kartı aidatları, son dönemlerde piyasalarda yalın kart adı ile bilinen aidatsız kredi kartlarının kullanılması ile ortadan kalkmış görünmektedir. Piyasa genelinde aidatsız kredi kartı veren bankalar sayısı giderek artış göstermektedir.

Aidatsız Kart Özellikleri

Kredi kartı kullanmak isteyen kişiler, bankaların almış olduğu kredi kartı aidatları nedeniyle bu fikirden vazgeçmekteydi. Son dönemlerde çıkan aidatsız kredi kartı çeşitleri ile birlikte, kredi kartı kullanmak isteyip aidat ödemek istemeyenlere avantajlı bir kredi kartı seçeneği sunulmuş oldu.

 Aidatsız kredi kartları özellikle taksitli alımlarda her ne kadar avantajlı gibi görünse de, bu kadar diğer kredi kartlarının sağladıkları alışverişlerde ekstra taksitlendirme veya puan kazandırma gibi özelliklere sahip değiller. Bu durum aidatsız kredi kartları dezavantajları arasında değerlendirilmektedir.

Birçok alışverişlerinden puan biriktirmek, kredi kartına özel indirimlerden faydalanmak isteyen kişiler sırf bu özelliğin bulunmamasından dolayı aidatsız kredi kartı açtırmamaktadır.

Kredi Kartından Aidat Kesilmesi Yasal mı?

3 Ekim 2014 tarihinden itibaren çıkartılan yönetmelik ile birlikte bankaların hangi kalemlerden ücret kesintisi yapacakları açıklanmıştır. Bu Yönetmelik ile kredi kartlarından yıllık üyelik ücreti, ek kart yıllık ücreti, kart yenileme ücreti alınması yasal hale getirilmiş olup, açıklamada ne kadar kesinti yapılacağına dair net bir bilgi verilmemiştir. Ancak bu dönemden önce kredi kartınızdan kesilen kredi kartı aidatlarını alabilmek için Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz.

Garanti Bankasına ait kredi kartı ücreti için tüketici hakem heyetince verilmiş örnek kararı okumanız faydalı olabilir.

Konu hakkındaki bilgileriniz aşağıdaki yorumlar bölümüne yazarak sorabilirsiniz. En kısa zaman cevaplandırılacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.