Garanti avans hesap

Gerek bireysel, gerekse kurumsal anlamda en çok tercih edilen bankaların başında gelen Garanti BBVA, müşteri sayısını gün geçtikçe arttırmakta. Özellikle kredili ürünlerde ön plana çıkan Garanti Bankası, teknolojik gelişmeleri en iyi uygulayan bankalardan biri. 

Garanti BBVA müşterileri, birçok kredili ürün için şubeye bile gitmeden başvuruda bulunabiliyor. Bu ürünlerden biri olan KMH, yani kredili mevduat hesabı, kısa süreli kredi ihtiyacı olan banka müşterilerinin favorilerinden biri. Kredili mevduat hesabının bir diğer adı da ek hesap olarak karşımıza çıkıyor. Ek hesap, vadesiz hesabınızda para olmadığında kullanabileceğiniz, ödeme tarihine göre belirli bir faiz ödedikten sonra tekrar kapatabileceğiniz bir hesap.

Garanti Avans Hesap Açma

Garanti avans hesap açma işlemi, başvuru neticesinde sonuçlandırılabilmekte. Klasik hesaptan farkı, bankanın müşterisine bu hesapla beraber bir limit açıyor olması. Standart cari hesabınızı, içindeki bakiye doğrultusunda kullanabilirken avans hesap ise eksi bakiye mantığı ile çalışmakta.

Hesabınızda para olmasa da para çekip alışveriş yapabileceğiniz bir hesap olduğu için bankanın her müşterisine KMH açmayacağını tahmin etmiş olmalısınız. KMH açılırken Garanti Bankası da diğer bankalar gibi belirli kriterlere göre hareket etmekte. Kişinin işi, yaşı, maaşı ve kredi notu, KMH açılmasında etkili.

Garanti Avans Hesap Faiz Oranı

Tüketicilerin avans hesap ile ilgili en çok merak ettiği konuların başında Garanti avans hesap faiz oranı geliyor. Garanti Bankası avans hesap faiz oranı, %1,80 olarak uygulanmaktadır. Bu faiz, aylık akdi faiz şeklinde işlem görür. Faiz tutarına ek olarak %15 oranında KKDF ve %5 oranında BSMV alınmaktadır. 

Garanti Avans Hesap Ne Oluyor?

Garanti avans hesap, hesabınızda mevduat olmadığında yararlanabileceğiniz limitli bir hesap türüdür. Para çekme, alışveriş yapma, fatura ödeme, kredi kartı ve kredi ödemesi yapma gibi ihtiyaçlarınızda nakit avans uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Garanti Avans Hesap Nasıl Açılır?

Garanti avans hesap nasıl açılır? sorusuna birden fazla seçenek ile yanıt verebiliriz. Tüm Garanti BBVA şubelerinden nakit avans talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca bankanın resmi web sitesinde yer alan nakit avans başvuru formunu doldurarak da başvuruda bulunmanız mümkün. Hâlihazırda bir Garanti BBVA hesabınız bulunuyorsa mobil şube ya da internet bankacılığından da başvurabilirsiniz.

Garanti avans hesap hakkında garantinin kendi sitesinden de detaylara ulaşabilirsiniz. Biz sadece bilgilendirme yapıyoruz.

Garanti Avans Hesap İçin Gerekenler

Gelelim Garanti avans hesap için gerekenler nelerdir? sorusuna. Garanti Bankası’nda KMH hesabınız olsun istiyorsanız hesabınızın olup olmadığına bağlı olarak farklı belgeler sunmanız istenebilir. Eğer henüz hesabınız yoksa ve KMH açmak istiyorsanız nüfus cüzdanınız ve gelir belgenizle birlikte en yakın Garanti şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Garanti avans hesap gerekli belgeler
Garanti avans hesap gerekli belgeler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi nakit avans hesabı, bankanın müşterisine açtığı bir tür kredi limitidir. Dolayısı ile kişinin beyan edilebilir bir geliri bulunmalıdır. Gelir belgesi de bu yüzden istenmektedir. Borcun zamanında ödenmemesi, bankaya bir takım yükümlülükler getireceği için de borç ödeme performansına, bunun için de kredi notuna bakılır.

Kredi, kredi kartı ve KMH ödemeleri gecikmeli olan kişilerin Garanti BBVA’ya yapacakları KMH başvuruları muhtemelen olumsuz sonuçlanacaktır. Kredi notu iyi olanlar, bankaya herhangi bir gelir belgesi sunmadan da talepte bulunabilirler. Ayrıca daha önce başka bir işlem için bankaya gelir belgesi sunanlar da tekrar gelir belgesi beyan etmeden KMH başvurusunda bulunabilirler.

Garanti Avans Hesap Neden Onaylanmıyor

Konu ile alakalı araştırma yaptığımızda özellikle internet ortamında Garanti avans hesap neden onaylanmıyor şeklinde sorunlarla karşılaştık. Garanti Bankası’na yaptığınız KMH başvurusu olumsuz sonuçlanıyorsa bunun birkaç sebebi olabilir. Bu seçenekleri liste halinde inceleyerek daha anlaşılır hâle getirme gereği duyduk. Garanti KMH neden onaylanmıyor tarzında bir sorunu olanlar, aşağıdaki seçeneklere göz atabilirler.

  • İlk olarak bankadaki bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmalısınız. Eğer meslek durumu çalışmıyor şeklinde ise başvurunuz onaylanmıyor olabilir.
  • Bankaya beyan ettiğiniz gelir tutarını gözden geçirin. Aylık gelirinizin KMH talebi ile doğru orantılı olması şarttır.
  • Kredi notunuz yoksa, bankanın ödeme performansınızı ölçememesi sebebi ile talebiniz olumsuz sonuçlanıyor olabilir.
  • Kredi notunuz düşükse ya da mevcut KMH, kredi ve kredi kartı ödemelerinizde gecikme varsa başvurunuz olumsuz karşılanabilir. Bu durumda gecikmedeki borç tutarını ödeyin ve tüm borçlarınızı birkaç ay boyunca düzenli olarak ödemeye dikkat edin. Daha sonra tekrar başvuru yapmanız halinde başvurunuz muhtemelen olumlu sonuçlanacaktır.
  • Gelirin ve kredi notunuz iyi olsa da diğer bankalardaki KMH ve kredi kartı limitiniz/riskiniz çok yüksek ise bankanın yeni bir riske ortak olmak istememesi sebebi ile başvurunuz reddediliyor olabilir.

Garanti Taksitli Nakit Avans

Garanti taksitli nakit avans uygulaması sayesinde çekeceğiniz nakit avansı 12 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınızı hemen karşılama fırsatı bulurken borçlarınızı da düşük taksitlerle ödeyebilir, böylece ödeme dengenizi daha iyi sağlayabilirsiniz. Taksitli nakit avans çekerken taksit sayısını kendiniz belirleyebilirsiniz. Tahmin edeceğiniz gibi taksit sayısı arttıkça ödeme günü bankaya ödeyeceğiniz fark da artmış olacaktır. 

Taksitli nakit avansın standart nakit avanstan farkı, ödemelerin de taksitli şekilde yapılmasıdır. Özellikle ihtiyacınızı karşıladıktan sonra tüm tutarı hemen ödeme imkânınız yoksa taksitli nakit avans kullanabilirsiniz. Ayrıca 12 aya kadar taksit seçeneği sayesinde kredi çeker gibi KMH hesabınızı kullanabilirsiniz.

KMH limiti, kullanım durumuna göre şekillenmektedir. Limitinizi doldurduktan sonra daha fazla kullanım yapamazsınız; fakat KMH borcunuzu ödedikten sonra hesabınız yeniden limitiniz doğrultusunda açılır. Yani KMH tek seferlik bir kredili ürün değil, uzun vadeli bir kredili üründür. 

Garanti Avans Hesap Kapama

Garanti avans hesap kapama talebinde bulunmak için nakit avans borcunuzu ödemeniz gerekir. Kapama işlemlerini şubeden, internet ve mobil bankacılıktan gerçekleştirebilirsiniz. Kapama sonrasında borcunuz varsa borç tutarını belirlenen süre zarfında toplu şekilde ödemeniz gerekir.

Borcunuzu kapamamanız halinde ya da borç tutarını ödememeniz durumunda akdi faiz oranının yanı sıra gecikme faizi de uygulanmaktadır. Garanti BBVA KMH gecikme faizi %2,19’dur. Bu oran belirli dönemlerde güncellenmekte ve banka müşterilerine çeşitli yollarla bildirilmektedir. 

Garanti KMH Limiti Ne Kadar?

Özellikle ilk defa KMH başvurusu yapacak olanlar, Garanti KMH limiti ne kadar? diye merak edebilirler. KMH limiti, müşteriden müşteriye değişebilmektedir. Kişinin geliri ve kredi notu, bu bağlamda önemli bir etkiye sahiptir. Kredi notu yüksek, geliri de yeterli olan kişilerin limiti diğer müşterilere göre daha yüksek olabilir.

Garanti BBVA, genelde minimum 400 TL KMH limiti tahsis etmekte, müşterinin ödeme performansına göre ileriki dönemlerde bu limiti daha da artırabilmekte. Kredi notu ve geliri yüksek olan kişilere ise ilk başvurudan itibaren yüksek bir KMH limiti tahsis edilebilmekte. Bu durum tamamıyla müşteriden müşteriye değişkenlik gösteriyor da diyebiliriz. 

Garanti Nakit Avans Borcu Nasıl Kapatılır?

Taksitli nakit avans borcu kapama işlemleriniz için Garanti BBVA müşteri iletişim merkezini arayabilir ya da şubenize başvurabilirsiniz. 444 0 333 numaralı iletişim merkezini arayarak hesabınızdan taksitli nakit avansınızın ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Hesabınızda yeterli tutar varsa faiz ödeme günü geldiğinde cari hesabınızdan nakit avansınıza aktarım sağlanır ve borcunuz ödenmiş olur. Hesap açılışı esnasında bu aktarımla alakalı onayınız da alınmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir