Kredi ve Finans Portalı

Bankalar Hangi Hizmetlerinden Dolayı Ücret Kesintisi Yaparlar

Müşterisi olduğumuz bankaların hangi kalemlerde hesabımızdan para çekebileceğini, bankaların hangi hizmetlerden dolayı kesinti yapabileceklerini, hangi kalemlerde kesinti yapamayacaklarını merak ediyorsanız yazımızı okumanızda fayda olacaktır.

Bankalar Hangi Hizmetlerinden Dolayı Ücret Kesintisi Yaparlar?

Bilindiği üzere Bankacılık Denetleme Kurulu 3 Ekim 2014 tarih ve 29138 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik ile bankaların müşterilerinden hangi kalemlerden ücret alabileceği, hangi kalemlerden ücret kesintisi yapabileceğine dair bir liste yayınladı.

Bu liste ile bankalar artık Bireysel krediler üzerinden müşterilerinden tahsis ücreti, ekspertiz ücreti ve ipotek rehin tesis ücreti adı altında kesinti yapabilecekler.

Mevduat hesapları üzerinden hesap işletim ücreti ve hesapları üzerinden para çekme ücreti alabileceklerdir. Buna göre bankadaki hesabınızdan günlük limitiniz üzerinde para çekmek isterseniz banka sizden bunun için ücret talep edebilecektir. Ancak Hesap işletim ücreti bazı durumlarda alınmayabilir. Bunun için Hesap İşletim Ücreti Alınıyor mu konulu makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bankalar para transferleri üzerinden eft (elektronik fon transfer ücreti), havale ücreti, swift ücreti tahsil edebildiği gibi kredi kartları üzerinden yıllık üyelik ücreti, ek kart yıllık üyelik ücreti, kart yenileme ücreti ve nakit avans çekim ücreti alabilirler.

Bankaların temel hizmetlerinin dışında kalan kiralık kasa ücreti, kampanyalı ürün ve hizmetler, fatura ödeme ücreti, araştırma ücreti, bildirim ücreti, başka kuruluş ATM’sinden işlem yapma ücreti, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına yapılan ödemeler ile üçüncü kişilere yapılan ödemelerden kendi mevzuatları içerisinde belirledikleri miktarlarda ücreti kesebilirler. Bankalar müşterilerinden kestikleri ücretleri bankanın resmi internet sitelerinden yayınlamak zorundadırlar.

Müşterisi olduğunuz bankaların bu kesintileri sizlerle banka aranızda yaptığı sözleşme ile katıldığınız bankalarca yapılan kampanyalar dahilinde değişiklik gösterir. Aylık maaşınızı aldığınız bankanın maaş veren kurum ile yaptığı anlaşma ve sözleşmelere bağlı olarak ücret kesintisi yapılmayabilir.

Burada belirtmek istediğimiz bir husus bulunmakta olup; 3 Ekim 2014 tarihinden önceki belirtilen kalemlerde yapılan kesintiler için ikametinizin bulunduğu Tüketici Hakem Heyetine, Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Dilekçe Örnekleri sayfasında belirtilen dilekçeler ve kesildiğini gösterir dayanak belgeniz ile başvurabilirsiniz.

Konu ile ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar bölümüne yazarsanız, kısa zamanda cevap vereceğiz.

Bu yazının tüm kullanım hakları www.kredicim.net’e ait olup alıntı yapılması yasaktır.

Yorumlar
 1. Mert yeni dedi ki:

  Merhabalar. siteniz çok açıklayıcı olmuş. Bankanın hangi kesintileri yasal olarak yaptığını öğrenmek biraz olsun rahatlattı. 🙂

  1. profile1 admin dedi ki:

   Teşekkür ediyoruz Mert bey.

 2. Burak dedi ki:

  Eskiden kredi tahsis ücretini hakem heyetine başvurun alıyordum. Artık alınmayacak mı.

  1. profile1 admin dedi ki:

   Mayıs 2014 tarihinden sonrakiler için başvuru yapamazsınız.

 3. Ahmet dedi ki:

  SMS para ücreti kestiler. Bu yasal mı

 4. Tekin dedi ki:

  Kesinti yapsınlar ama dallandırıp budaklandırmadan… Kaç kalem kesinti var