Borçlar Tamamen Siliniyor

Resmi gazetede yayımlanmasının ardından milyonlarca insanın yüzünü güldüren yeni yönetmelik hükümleri gereği kişi borçları silinirken, aynı zamanda birçok kolaylıkların gelmesi vatandaşları memnun etti. Yapılan değişiklikle esnaflara, gazilere, askerleri ve sigortalıları mutlu edecek haberler çıktı.

Esnaflarda Sigortalı Sayılabilecek

Daralan ekonominin genişleme çalışmalarında en çok kısmeti esnaflarımız aldı demek yeridir. Yakın zaman önce çıkarılan esnafa işsizlik maaşı esnafları mutlu etmişti. Bu yeni haber ile Esnaf Ahilik Sandığı ödeneklerinden fayda sağlayan esnaflar artık sigortalı sayılabilecek. Esnaf SGK primini ödemediği gerekçesi ile sağlık merkezinden faydalanamaz hale gelebiliyor. Bu durumdaki esnaflar ödeyecekleri 53 lira karşılığında sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler.

İkinci müjdeyi askerliğini bitirip terhis olan vatandaşlarımıza geldi. Terhisini alan asker yine sağlık merkezlerindeki hizmetlerden yararlanamıyorlardı. Çıkan yeni yönetmelik sayesinde  bu durumda askerlerini yeni bitirenler bir ay boyunca bu hizmetten yararlanabilecekler.

Öğrencilerde Faydalanacak

Sağlık merkezinden fayda sağlayacakların arasına öğrenciler de girdi. Yeni düzenleme sonrası Lise ve Üniversiteden mezun olanlar mezuniyet tarihinden sonra iki ay süreyle bu haktan faydalanabilecekler.

SGK Primleri Siliniyor

Yeni düzenleme sonrası en büyük müjdeyi prim borcu bulunan SGK’lılar aldı. Bu anlamda yeni yönetmelik sonrası 1 Nisan 2017 tarihinden önce bulunan bütün prim borçları ve bu borçların faizleri ve cezaları silinecek.

SGK’lıların hanesinde yaşayanların kişi başı gelirleri 592 liranın altında olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanmak için prim ödemek zorunda kalmayacaklar. Nisan 2017 sonrası bir yıl içerisinde gelir testi yapan esnaf ve iş yeri sahipleri için sağlık sigorta primleri gelir testine göre tahakkuk ettirilerek ödenmeleri sağlanacak.

15 Temmuz Gazilerimiz Hayat Boyu Sigortalı

Yürürlüğe giren yeni yönetmelik ile gazilerimizde sağlık sigortası kapsamına alındı. Yurdumuzun geleceği için kendilerini fedakarlığa götüren 15 Temmuz sonrası gazi olan vatandaşlar direk sağlık sigortalı kapsamına alındı ve bu gazilerimizin sağlık hizmetinden hayatları boyunca faydalanmalarının yolu açıldı.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti

1 Nisan tarihi itibariyle bilindiği üzere Genel Sağlık Sigortası sisteminde değişikliğe gidildi. Bu değişiklik sonrası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gelir testi yaptırmaları ve hanedeki kişi başı gelirin 592 liradan az çıkması halinde prim ödemelerine gerek kalmayacak. Bu durumdaki kişilerin aileleri de bu haktan yararlanabilecek.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git