Borclar silinecek
borclar silinecek

Resmi gazetede yayımlanmasının ardından milyonlarca insanın yüzünü güldüren yeni yönetmelik hükümleri gereği kişi borçları silinirken, aynı zamanda birçok kolaylıkların gelmesi vatandaşları memnun etti. Yapılan değişiklikle esnaflara, gazilere, askerleri ve sigortalıları mutlu edecek haberler çıktı.

Esnaflarda Sigortalı Sayılabilecek

Daralan ekonominin genişleme çalışmalarında en çok kısmeti esnaflarımız aldı demek yeridir. Yakın zaman önce çıkarılan esnafa işsizlik maaşı esnafları mutlu etmişti. Bu yeni haber ile Esnaf Ahilik Sandığı ödeneklerinden fayda sağlayan esnaflar artık sigortalı sayılabilecek. Esnaf SGK primini ödemediği gerekçesi ile sağlık merkezinden faydalanamaz hale gelebiliyor. Bu durumdaki esnaflar ödeyecekleri 53 lira karşılığında sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler.

İkinci müjdeyi askerliğini bitirip terhis olan vatandaşlarımıza geldi. Terhisini alan asker yine sağlık merkezlerindeki hizmetlerden yararlanamıyorlardı. Çıkan yeni yönetmelik sayesinde  bu durumda askerlerini yeni bitirenler bir ay boyunca bu hizmetten yararlanabilecekler.

Öğrencilerde Faydalanacak

Sağlık merkezinden fayda sağlayacakların arasına öğrenciler de girdi. Yeni düzenleme sonrası Lise ve Üniversiteden mezun olanlar mezuniyet tarihinden sonra iki ay süreyle bu haktan faydalanabilecekler.

SGK Primleri Siliniyor

Yeni düzenleme sonrası en büyük müjdeyi prim borcu bulunan SGK’lılar aldı. Bu anlamda yeni yönetmelik sonrası 1 Nisan 2017 tarihinden önce bulunan bütün prim borçları ve bu borçların faizleri ve cezaları silinecek.

SGK’lıların hanesinde yaşayanların kişi başı gelirleri 592 liranın altında olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanmak için prim ödemek zorunda kalmayacaklar. Nisan 2017 sonrası bir yıl içerisinde gelir testi yapan esnaf ve iş yeri sahipleri için sağlık sigorta primleri gelir testine göre tahakkuk ettirilerek ödenmeleri sağlanacak.

15 Temmuz Gazilerimiz Hayat Boyu Sigortalı

Yürürlüğe giren yeni yönetmelik ile gazilerimizde sağlık sigortası kapsamına alındı. Yurdumuzun geleceği için kendilerini fedakarlığa götüren 15 Temmuz sonrası gazi olan vatandaşlar direk sağlık sigortalı kapsamına alındı ve bu gazilerimizin sağlık hizmetinden hayatları boyunca faydalanmalarının yolu açıldı.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti

1 Nisan tarihi itibariyle bilindiği üzere Genel Sağlık Sigortası sisteminde değişikliğe gidildi. Bu değişiklik sonrası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gelir testi yaptırmaları ve hanedeki kişi başı gelirin 592 liradan az çıkması halinde prim ödemelerine gerek kalmayacak. Bu durumdaki kişilerin aileleri de bu haktan yararlanabilecek.

26 Comments

 1. Trafik cezalari ile bir habar varmi benim cezam var ve eski cok faiz yemis ccezayi sirket yatirmamis

  1. Mutlu bey şu an için yapılan bir çalışma yok. Bir açıklama yada yapılan düzenleme güncel olarak sitemizde yayınlayacağız.

  1. Sevil hanım şu an için geçmiş dönem borçları ödenerek emekli olma durumu bulunmuyor. Fakat bazı şartları taşıyan kişiler arada kalan sigorta günlerini kapatabilmek için SGK’ya başvurabilir

 2. Merhaba.benim tarim sigortasi borcum var ve şuanda gss den de yararlandirmiyorlar son 2 haftadir.Acaba bizlerin borcu da siliniyormu yani bagkurlu ciftclerin yosa sadece sgk borclarimi?

 3. e devlet uygulaması ilk cıktığında sahsıma 52 yasından gün aldıgınızda emekli maaşı bağlanır yazıyordu şimdi ise 54 yaşından gün alınca maaş alacağım yazıyor Nedeni ne olabilir prim gün sayım 5750 yetiyordu şuan 7000 günü geçtim sonuç olarak prim yatırmaya devam etsem mi yoksa prim ödemeyi durdusam mı 12.12.1972 doğumluyum ilk işe giriş10.10.1990 fakat ilk prim girişim mart 1994 yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ali bey günlerinizde bir sorun olabilir. E-devletten yayınlanan rakamlar kesin rakamlar olmayabilir. Bunun için prim ödemenizi kesmeden önce SGK Kurumuna başvurursanız sizin adınıza daha sağlıklı bir adım olabilir.

 4. Borçlardan kastınız bu üniversite öğrencilerinin kredi kartı ve kredi borçları ve kyk borçları için de geçerli mi acaba

 5. 2017 ocak ayında en dusuk lımıtten gelır testı yaptırarak gss prım borcu yapılandırması yaptırdım. 2017 nısan ayında baslamak uzere odeme planı olusturuldu.bır kısım odeme yaptım. Sonrasında yapamadım. Halen bu gss prım borcunu odemem gerekecekmı.

  1. Alp bey evet bu borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Yapılandırma sonucu ödenmeyen borçlar silinmiyor.

 6. Turan bey benim adliye borcum var ne olduğunu bilmiyorum bunla ilgili bi bilginiz varmi yardimci olursaniz sevinirum

  1. Erdal bey Adli olarak borç kalemleri hakkında bilgimiz olması gerekiyor. Borcun neden kaynaklandığını bilmeden cevap vermek zor.

 7. Iyi gunler bizim radar borcumuz var corum osmancikta 2016 yilinda tuzak radar olarak girmisiz biri 82 onkilometre sonra ikincibir radara tekrar 82ile ve bir hafta sonra geri donuste tekrar girmisiz bu hizla bu cezayi odemek beni cok uzuyo kime sorsak malhkemeye verdiyo kazanamadigimizda birde mahkeme masrahlari olucak asgari ucret bir magasla maduruz.bu ceza bizim elimize ulasmadi ve faiz koyuldu vergi odemeye gittimizde orda ogredik biz 5 saat yolu 9saatte gidiyoruz bu konuda bize bir yol gosterirmisiniz tessekur ederim saygilar

  1. Sefa bey trafik cezaları ikametinizin olduğu adrese PTT kanalıyla tebliğ ediliyor. Adreste bulunmadığınız malesef PTT görevlisi bu tebligatı mahalle muhtarına teslim ediyor. Teslim edilen tarih ise size tebliğ edilmiş sayılıyor. Bu nedenle kesilen cezaların size tebliğ edilmiş olarak sayılıyor ve faiz işletiliyor. Trafik Cezaları İdari Ceza olduğu için bunun iptali için adli yollara başvurmanız gerekiyor. Bu başvuruda trafik borcunun ödenmesinden sonra yapılabiliyor. Aksi takdirde iptal söz konusu değil. Yani burada sizin bu borcu ödemeniz gerekiyor.

 8. Babam 56 yasinda(1983 de girisli) bakurlu olarak calismis sonrada sskli olrak calismis bbabam emekli olmasi icin 1000 gunu var cikan bakur yasasinda yararlana bilirmiyiz yardimci oldugunuz icin tsk ederim

  1. İbrahim bey gününü dolduran kişilere destek veriliyor. Gününü doldurmayanlar için bir af söz konusu değil.

 9. İyi günler Turan bey benm sgk giriş tarihim 1992 toplam gün sayım 1800 benim prim porçlarım silinirmi teşekürler

 10. Benim iki bankayla eskiden kalmış borcum vardi özel şirketlrre verilmiş 8 yada on yıldır devam ediyo bu tür borçlar diliniyomu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir