Esnaf kefalet taşıt kredisi nasıl alınır?
Esnaf Kefalet Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet taşıt kredisi, esnaf olarak en az 1 yıldır faaliyet gösteren tüm işletmelerin başvurabileceği bir kredi türüdür. Söz konusu kredinin alınması için işletmenin oda üyeliğinin bulunması ve kredi notunun da odanın kredinin çekileceği dönemdeki şartlara uygun olması gerekir. Esnaf kefalet kredilerinin tamamına online başvuru ile müracaat edilir. Başvurunun olumlu değerlendirilmesi durumunda kredi miktarı, esnafın banka hesabına yatırılır.


Esnaf kefalet taşıt kredisi, işletme sahibinin araç almak istediğinde başvuracağı bir kredi çeşididir. Bu kredi, esnafın alacağı araçla ilgili kullanabileceği bir yardım kapsamında değerlendirilebilir. Esnaf kooperatifine online ya da yazılı olarak başvuru yapılması halinde muhatap, bu kredi imkanından yararlanabilir.
Kooperatife yapılan başvuru sonunda kooperatif yönetim kurulu tarafından kişinin belirlenen şartları taşıyıp taşımadığı yönünde gerekli araştırma yapılır. Şartların karşılandığı yönünde kanaat getirilmesi durumunda esnaf kefalet kredi talebine olumlu cevap verilir.

Esnaf Kefalet Taşıt Kredisi Şartları

Giriş kısmında da belirttiğimiz gibi esnaf kefalet kredisinin alınması için esnafın en az 1 yıldır işletme faaliyetlerini sürdürüyor olması gerekir. Bunun yanında esnaf kooperatifi tarafından belirlenen şartlara uygunluk da aranan kriterler arasındadır. Kooperatif yönetim kurulu tarafından esnafın talebine olumlu cevap verilmesi durumunda kredinin miktarı tespit edilir. Komisyonun değerlendirme sürecinde verilecek krediye olumlu cevap verilip verilmeyeceğinin tespit edilmesinde aşağıdaki yollar takip edilir.
Esnafın geçmiş dönemde yaptığı ticari faaliyetlerdeki ekonomik faaliyetler incelenir.
Başvuru yapan esnafın kredi ile ilgili sicil durumu incelemesi yapılır.
Kredinin olumlu değerlendirilmesi durumunda esnafın krediyi geri ödeme durumu incelenir.
Esnaf kefalet kredisi ile ilgili başvuru sonucu 15 gün içinde belli olur. Başvurunun olumlu sonuçlandırılması durumunda kooperatif, başvuru yapan kişinin beyan ettiği banka hesabına kredi bedelini yatırır.

Esnaf Kefalet Kredi Şartları

Esnaf kefalet kredisi almanın bir kısım şartları olduğu gibi önemli avantajları da vardır. Dilerseniz sizlere bu başlığımızda söz konusu krediyi alırken sahip olacağınız avantajlardan bahsedelim.
Hâlihazırda faaliyet gösteren işletmelerin alacakları esnaf kefalet kredisi faiz oranları normal kredilerden daha düşüktür.
Kredi faizleri her esnafın faaliyetlerine göre belirlenir.
Kooperatife bağlı olarak faaliyet gösteren tüm işletmeler bu kredi avantajlarından yararlanabilirler.
Kredi masraflarının minimum düzeyde olmasından dolayı esnafın maddi anlamda kazanımı büyüktür.
Her yıl esnaf kooperatifi tarafından belirlenen kredi faiz oranları değişiklik gösterebilir. Ocak 2022 yılı baz alınarak esnaf kefalet kredisi faizlerinin hesaplanması ise şu şekilde yapılır.
Kredinin geri ödemesi, uygulanan faiz ve vade sayısına göre farklılık gösterir.
Krediyi 12 ay içinde ödeyeceğini taahhüt eden esnafa % 7, 12-60 ay arasında geri ödeyecekler için ise % 8 faiz uygulanır.
Kredi için belirlenen üst limit, kooperatifin bulunduğu risk türüne göre farklılık gösterir.
Vade sayısı en fazla 60 ay olan kredinin ödeme seçenekleri aylık, 3 aylık ya da 6 aylık olarak belirlenebilir.

Esnaf Kefalet Kooperatifinden Nasıl Kredi Alınır?

Esnaf kefalet kredisi faiz oranlarının normal banka faizlerine göre daha düşük olması nedeniyle esnafın bu kredi türlerine talebi çok daha yoğundur. Yukarıda da açıklandığı gibi gerekli şartları sağlamanız halinde online ya da yazılı olarak bağlı bulunduğunuz esnaf kooperatifine kredi başvurusunu yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra paranız banka hesabınıza yatacaktır.
Esnaf kefalet kredisi geri ödemesi de belirlediğiniz vade gününde kooperatifin yönlendireceği banka hesabı üzerinden yapılmaktadır. Esnafın, sorunsuz şekilde krediyi geri ödedikten sonra tekrar kredi başvurusunda bulunması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir