Vergi borcu olan kredi alabilirmi
vergi borcu olan kredi alabilirmi

Diğer kurumlar gibi Maliye Bakanlığı da elektronik ortamda hızlı uygulamalara geçti. Bu uygulamalardan biri de e-haciz sistemi ile oldu ki bununla birlikte vergi ve ceza borcu bulunan kurumlar gibi esnaflar ve kobilerde sistem üzerinden sorgulanmaya başladı. Bu sorgulamalar neticesinde maliyeye borcu olan esnaflar, kobiler ve kurumlar kredi alamazlar.

Bu durumu açıklamaya çalışırsak aslında üç taraftan konuya bakılmalıdır. Esnaf kredi kullanmak ister. Ancak borçları varken yine borç altına girmeye çalışmaktadır.

Maliye açısından konuyu ele alırsak, vergi yada ceza borcu olan esnafın öncelikli borcunu ödemesini ister. Bu yüzden e-haciz sistemine ulaşan banka ve finans kuruluşları borcu olan esnafa krediyi vermez ve başvuruyu reddeder.

Bankalar açısından bakarsak ise; banka verdiği paranın riske gireceğini düşünür, kendisine dönüşü olmayacağından varsayımla bu krediyi vermek istemez.

Vergi Borcu Olan Esnaf Nasıl Kredi Kullanır?

Vergi borçları bulunan esnaf ve kobilerin yine de kredi kullanmaları mümkün. Ancak kullanılacak kredi borcun üzerinde olmalı ve borcun ödenerek kalan kısmının kullanılması ile mümkündür. Ancak bunun içinde esnafın gelir durumu, gayrimenkulleri, değer durumu göz önüne alınır.

e-haciz Nedir?

Vergi daireleri diğer borçlularda olduğu gibi esnaflara da borçlarını 6183. sayılı kanuna göre tebliğ etmektedirler. Bu tebliğ ile kişiden mal beyanında bulunulması istenilir. Beyanda bulunulmadığı takdirde Defterdarlıklar Maliye Bakanlığına bildirmesi ile Bakanlık bu durumu bankalara bildirir.  Bu bildiriyi alan bankalar kişinin hesabına haciz koyabilir.

İhale Alanlara Devlet Nasıl Ödeme Yapar?

Kamu ihalelerini alan esnaf ve şirketler iş alımının yada hizmet alımının tesliminden sonra düzenlenecek ödeme emirleri ile malmüdürlükleri, defterdarlık üzerindeki muhasebeler üzerinden hesaplarına yatacak paralar ile ödemelerini  alırlar. Ancak bu tür ödemelerde kişi veya kurumun vergi borcu olup olmadığı, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) borcunun bulunup bulunmadığına bakılır. Borcu bulunmayan kişilere  para aktarımı yapılırken, borcu bulunan kişi ve kurumların borç miktarlarının kesilerek ilgili kuruma aktarılması ile ödeme işlemi tamamlanmaktadır. Bunun için kişilerin borcu yoktur yazısı almaları yada online bağlantı ile kurumların  borç sorgulaması yapması gerekmektedir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir