Ziraat bankasi insaat tamamlama kredisi 2
ziraat bankasi insaat tamamlama kredisi 2

Konut ihtiyacı, inşaat yapımı, inşaat malzemelerinin fiyat artışı, inşaat yapan şirketlerin ve kişilerin nakit ihtiyacı derken, ilk bakışta taşınmaz gayrimenkul işleyişi karışık gelen bir yapısal bir durum gibi görünmektedir.

Konut ihtiyacı olanın ev alabilmek için, şirketlerin inşaatlarını bitirebilmeleri için nakide ihtiyacı vardır ve ihtiyaç duyulan nakitlerin temini için ise finans kuruluşları olan bankalar ilk başvuru adresleridir.

Son dönemde inşaat şirketlerine nakit ihtiyaçlarının karşılanması için sertifikalar karşılığı borsa üzerinden metre kare ile ev satışı gerçekleştirildi. İlk etap için yoğun talep alan gayrimenkul sertifikası amacına ulaşmış gibi görünüyor. El edilecek gelir ya da kayıplar ise zamanla kendisini gösterecektir.

Her ne kadar ev sahibi olmak isteyen kişiler faiz ödemekten, çeşitli masraf ve kesintilerden kaçınsa da, bir ev alabilmek için nakiti biriktiremediği için mecburen konut kredisi karşılığında ev almak durumunda kalmaktadır. Faizsiz ev alımına olanak tanıyan emin evim, bir evim gibi yapılanmalar bulunsa da, kişinin mantığına uzak kalabiliyor.

Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi

Konut alımı için finans desteği sağlayan Ziraat Bankası ev sahibi olma amacıyla inşaat başlayan, ancak ekonomik yetersizlikler nedeniyle inşaatlarını bitiremeyen müşterilerine İnşaat Tamamlama Kredisi kampanyasıyla finans desteği sağlama yoluna gitmektedir. Birikimlerini ev sahibi olabilmek adına aldıkları arsanın üzerine inşaat yapma yolunu seçen tüketiciler nakdi eksikliklerden, inşaat yapımına başlanmasının ardından malzemelere gelen zamlar ve beklenmedik harcamalar yüzünden inşaatlarını yarım bırakmak zorunda kalıyorlar. İnşaat tamamlanmadığı sürece ise mevcut ikamet ettikleri evlerine kira ödemek, ceplerinden fazla para çıkmasına neden olur ve inşaat yarım kaldıkça zamanla kullanılmadan yıpranma belirtileri olur. Bu şekilde evini hemen tamamlamak adına tüketiciler Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisine başvurabilirler.

İnşaat Tamamlama Kredisinin Şartları

Ziraat Bankasından bitiremediğiniz evinize tamamlama desteği sağlanması için öncelikle evininizin yüzde 70 oranındaki kısmının bitirilmiş olması gerekiyor. Bu sayede kalan yüzde 30 oranı için kredi imkanı sağlanıyor. Alınan kredi ise uygun fiyat ve faizler ile 120 ay vadelere kadar alınabilmektedir. Kredi verilen inşaata ise ipotek tesis edilmekte ve banka talep ettiği takdirde ek teminat gösterilmesi de istenebilmektedir. Ayrıca krediyi alan kişi borcun geri ödemesi yapılana kadar hayat  sigortası ile ev sigortasını Ziraat Bankası şubelerinden yaptırmak zorunda.

Krediye yapılacak başvurunun ardından inşaatın mevcut durumu için ekspertiz görevlendirmesi yapılır ve görevi alan firmanın raporuna istinaden kredi onayı verilebilir. Bunun için cebinizden ayrıca ekspertiz ücreti çıkabilir. Buradan çıkacak rapor inşaatın yüzde 70 den daha az kısmının bitirildiği yönünde olursa kredinize onay çıkmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir