Insaat halindeki eve kredi cikarmi
insaat halindeki eve kredi cikarmi

Her şeyi ile bitirilmiş ve oturuma hazır olan bir ev için konut kredisi kullanabilirsiniz. Ancak henüz inşaatı bitirilmemiş, kargas yapı ya da henüz temeli dahi atılmamış bir inşaat için kredi alınabilir mi? Ya da bu tür yapılar için nasıl kredi alırız? Gibi sorularımıza birlikte cevap bulacağız.

Mesken finansmanı olarak kullanılan ve mortgage türünde yer alan konut kredisi, ev sahibi olmak isteyen kişilere uzun vadeler sunarak rahatlıkla ev almalarını sağlamaktadır. Taksit miktarları neredeyse ev kirası kadar olan konut kredisi insanlara kira öder gibi ev sahibi olmanın yolunu açmakla kalmıyor ve aynı zamanda birikim yapma olanağı sağlamış oluyor.

Konut kredisi kullanmak isteyen bir kişinin ilk olarak bankaya gerekli müracaatı yapması gerekiyor. Eğer bankadan olumlu geri dönüş olursa konut kredisi için resmi süreç başlamış oluyor. Kredi süreci başladığında bir ekspertiz alınmak için kredi kullanılan eve evin değerini öğrenmek için gidiyor. Kredi kullanmak isteyen kişiye maksimum evin değerinin yüzde 80’i kadar kredi verilebiliyor. Geriye kalan kısmı ise kredi kullanan kişinin peşinat olarak göstermesi gerekiyor.

Müteaahitten ya da inşaat firmasından konut alınması talep edilebilir. Bu durumda inşaat firmasının yapılacak bu proje ile kredi kullanmış ya da kullanacak olabilir. Bu yüzden alınması planlanan konut, e ya da dükkan proje halindeyse veya inşaat halindeyse ilk olarak inşaat firmasının herhangi bir bankayla kredi anlaşması olup olmadığına bakılması gerekiyor. Eğer firmanın anlaşmalı olduğu bankalar varsa inşaat halindeki ev için rahatlıkla kredi kullanabileceğiniz gibi bu bankaların avantajlarından yararlanmanız da mümkün. Ancak inşaatın bitirilmesi adına kredi kullanılmışsa alacağınız eve konut kredisi kullanabilmeniz için evin tescilinin sizin adınıza yapılması ve normal konut gibi değerlendirilmelidir. Tamamlanmayan apartman inşaatının iskan problemi, kat irtifakı gibi sorunlar karşınıza çıkması muhtemel engellerdir.

İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı?

Eğer firmanın anlaşmalı olduğu banka yoksa bankalar bu sefer inşaatın bitirilme ihtimaline bakarak müşterilerine kredi verebiliyor. İnşaat halindeki eve konut kredisi kullanabilmek için inşaatın aşaması çok önemlidir. Temel atılıp atılmadığı, binanın tuğlalarının bitmiş olması, apartman dairesi ise kat irtifakının sağlanması, inşaat yapı ruhsatının bulunması, yapılan inşaatın projeye uygun olup olmadığı gibi durumlara bakılarak talep halinde kredi çıkar.

Yani alacağınız inşaat halindeki konutun hangi aşamada olduğu kredi değerlemeye elverişli olması önem arz eder. Henüz proje aşamasında olan, başlama yapılmayan bir eve kredi verilmesini bekleyemezsiniz. Ancak kişi konut kredisi dışında ihtiyaç kredisi ile bir miktar işini görebilir. Bu durumda alınacak tüketici kredisi düşük miktarda olduğu gibi faiz olarak yüksek gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir