Yabancilara konut kredisi veren bankalar
yabancilara konut kredisi veren bankalar

Ülkemizde yaşana yabancı Türk Vatandaşları, diğer vatandaşların haklarına sahip olup, onlar gibi bankalarda finans alışverişleri yapabilme özgürlüklerine sahiptir.

Ancak vatandaşlık hakkını almamış olan da, yapılan kanuni düzenleme sınırlarına uymak suretiyle istedikleri konut veya meskene sahip olabilirler. Alınan taşınmazın yüzölçümü 30 hektarı geçmeyen, gerektiğinde güvenlik bölgesi dışında olması gerekir. Bunlarla ilgili ayrıntılı bilgileri ülkelerinin konsolosluklarından öğrenebilmektedirler.

Yabancılara Hangi Bankalar Konut Kredisi Veriyor?

Ülkemizde yabancı uyruklu olan veya yabancı olan kişilerde konut kredisi fırsatlarından yararlanabilmektedir. Ülkemizde yaşamlarını sürdüren yabancı kişi sayısı özellikle son yıllarda artış göstermektedir. Bu kişiler kendi evlerine sahip olmak istiyor ve ülkemizde buna izin vermektedir. Özellikle önceden çıkarılan mütekabiliyet Kanunu sayesinde ülkemizde ev almak isteyen yabancı kişilerin sayısında da artış olmuştur.

Bankalar krediler konusunda sürekli rekabet içerisindedir. Aynı rekabet yabancılara konut kredisi verilirken de gerçekleşmektedir. Bu yüzden birçok banka yabancılara konut kredisi kampanyaları düzenliyor ve yabancı olan kişilerde bu fırsatlardan yararlanıyor.

Yabancılara konut kredisi veren bankalar konusunda da bilgi verecek olursak, neredeyse bütün büyük bankalar yabancılara kredi imkânı sunuyor. Bu bankalardan birkaçı şu şekildedir: Türkiye Cumhuriyeti İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Finansbank ve Ziraat Bankası’dır. Bu bankalar arasında en çok Ziraat Bankası tercih ediliyor. Ziraat Bankası yabancı olan kişilerin alacakları evi uzman kontrolünde inceledikten sonra evin değerinin yüzde 50’si kadar kredi imkânı sunmaktadır. Aynı zamanda yurt dışında yaşayan kişilerde bu fırsatlardan faydalanabilmektedir.

Gerçek kişilerin konut alımının serbest olduğu ülkemizde, kamu ve tüzel kişiliklerin alım yapması yasaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir