Yabancilara genel saglik sigortasi
yabancilara genel saglik sigortasi

Gerek hayat sigortası gerekse sağlık sigortası gibi her türlü sigorta çeşidi muhtemel oluşabilecek risklere karşı kendimizi ya da birinci derece akrabalarımızı korumak için önemli hususlar arasında. Bu anlamda sigorta uyruk ayrımı yapmadan yapılabilen güvence sistemidir diyebiliriz.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan yabancı uyruklu bireyler istedikleri takdir de genel sağlık sigortası haklarından yararlanabilirler. Bu haktan yararlanabilmek için birtakım koşulları yerine getirmeleri gerekiyor.

Yabancıların Genel Sağlık Sigortasından Faydalanabilmeleri İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Türkiye’de genel sağlık sigortasından faydalanmak isteyen yabancı uyruklu bireylerin başka bir ülkeden sağlık güvencesi almaması gerekiyor. Bunun yanında genel sağlık sigortasına başvuracak olan bireylerin Türkiye’de 1 yıl gibi bir süre ikamet etmesi ve oturma izni alması gerekiyor. Bu şartları yerine getirmeyen yabancı uyruklu bireyler genel sağlık sigortasına başvurma haklarını kaybediyorlar.

Genel Sağlık Sigortası Hakkı İçin Nereye Başvurmalıyım?

Türkiye Cumhuriyeti’nde GSS’den faydalanmak isteyen yabancı uyruklu bireyler başvurularını yaşadıkları şehrin Sosyal Güvenlik Merkezi’ne iletmeleri gerekiyor. Başvuru yapacak bireyler GSS ödemesi zorunlu olmayıp istedikleri takdirde ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu İçin Hangi Belgeleri Teslim Etmeliyim?

Eğer GSS’ye başvurmayı düşünüyorsanız ve işleminizin hızlı gerçekleşmesini istiyorsanız birtakım belgeleri başvuru esnasında hazır olarak bulundurmalısınız. Bunlardan bazıları GSS başvuru formunuz, sosyal güvenlik durumunuzu gösteren yazı ve ikamet izni aldığınızı onaylayan belgedir. Bu belgeleri yanınızda götürdüğünüz takdir de işlemleriniz hız kazanacaktır.

Genel Sağlık Sigortası Aldığımda Kimler Faydalanabilir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet ediyor ve herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyor iseniz sağlık sigortası hakkınızdan eşiniz, çocuklarınız, anne ve babanız yararlanabilir. Bu kişilerin için yeni bir sağlık sigortası oluşturmanıza gerek kalmaz.

Sağlık Sigortam Hangi Şartlarda Sona Erer?

Birtakım şartları yerine getirmediğiniz takdirde genel sağlık sigortanız iptal edilir. Bu durumlardan bazıları: Oturma izninizin sona ermesi, sigortalı olarak herhangi bir işe başlamanız veya herhangi bir sigortaya kayıt olmanız durumunda genel sağlık sigortanız iptal edilir.

Ülkemizde ikamet eden yabancı uyruklu kişiler sadece Türkiye’de bulunan şirketler üzerinden bu hizmeti almak zorunda değiller. Kaldı ki mensubu olduğu milletine dair faaliyet gösteren sigorta şirketleri poliçelerde belirtilen şartlarda müşterilerine her türlü hizmeti vermektedir. Bu nedenle yurt dışına çıkılmış olsa dahi poliçe kapsamındaki her türlü maddelerden yararlanılabilir. Hatta daha geniş bir yelpazeyle Türkiye’de alabileceği hizmetlerden daha fazlasını yurt dışından aldıkları sigortalar ile görmeleri mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir