Gss prim borçları ödenmezse ne olur
gss prim borçları ödenmezse ne olur

Genel Sağlık Sigortası prim borçları ödenmezse ne olur ? Gss borcu olanlar muayene olabilir mi?  Gss sigortası borcu olanlara icra işlemi başlatılır mı? İşte genel sağlık sigortası hakkında merak edilenler…

2012 tarihinde tüm vatandaşları sağlık güvencesi altına almak için Genel Sağlık Sigortası uygulamasına geçildi. SSK , Emekli Sandığı ve Bağkur’ a tabi olmayanların sağlık güvencesi altına alınmaları için gelir testi yapılması istendi.Geliri asgari ücretin 1/3 ‘ünden fazla olan vatandaşlar asgari ücretin %3 ‘ü oranında prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirken , %3’ten düşük vatandaş hiç bir ücret ödemeden Gss kapsamına alınmaktadır.

Gss Primleri Ödenmezse Ne olur?

Gelir testi yaptırıp geliri asgari ücretin 1/3’ümde fazla olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmeleri için prim ödemeleri gerekmektedir. 60 günden fazla prim borcu olan kişiler Genel Sağlık Sigortası kapsamı dışında kalarak ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanma haklarını kaybedeceklerdir. Borçların ödenmesi halinde sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecektir.

Gss Borcu Olanlar Muayene Olabilir Mi?

Gss prim borcunu ödemeyen kişilerin prim borçları 2 ayı yani 60 günü aştığı taktirde sağlık hizmetlerini Sgk karşılamaz.Bu durumda olan kişilerin sağlık hizmetlerinden tekrar yararlanmaları için prin borçlarını 60 günden aza düşürmeleri yada yapılandırmaları gerekir.

Gss Prim Borcu Olanlara Haciz İşlemi Başlatılır Mı?

Gss prim borcu artıp borcu ödemeyen kişilere öncelikle yazılı tebligat yapılır. Tebligatın tesliminden sonra 6183 sayılı amme alacakları kanunu gereğince borçlu kişinin varlıkları icra memurları tarafınca tespit edilir.Sonrasında icra işlemleri sonrasında borçlu kişiye haciz gönderilir.

Ssk Prim Borcu için SMS Yollamış Sorun Olur Mu ?

Ssk borçlu olan kişilere sms yoluyla uyarılar göndermeye başladı. Şuan için sadece uyarı mesajları olarak görünse de sonrası için net bir durum yok.

One Comment

  1. yalan söylüyorsunuz gss borcu haciz borcu değildir, emeklılık sistemının bir parçasıdır, ödenmezse emeklı olunmaz ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir