Vekaletle kredi çekilir mi?
Vekaletle kredi çekilir mi?

Bankalardan kredi çekmek için farklı yollar bulunmaktadır. Özellikle de internetin yaygınlaşması ile beraber internetten kredi kullanımı daha da artmasına rağmen, kendisinin bankaya borcu olması ya da sicilin bozuk olması nedeniyle nakit ihtiyacını gidermek isteyenler başkasının adına kredi çekip çekemeyeceğine dair yollar aramaktadır. Bu durumda da akla ilk olarak resmi yollarla vekalet ile kredi kullanımı gelmektedir.

Vekaletle kredi çekilir mi?
Vekaletle kredi çekilir mi?

Başkasının Adına Kredi Çekilir mi?

Daha çok yurt dışında yaşayan ve aynı şehirde olup da hastalık nedeniyle kredi başvurusu ve çekim işlemleri gibi işlemleri yerine getiremeyecek durumda olan kişiler tarafından merakla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Başkasının adına kredi çekilebilir ama öncelikle vekaletname sahibi olunması gerekmektedir. Yani krediyi çekecek kişi kim ise, onun adına bir vekaletname çıkarılması şarttır.

Vekaletname noterler aracılığıyla çıkarılabilir ve noterden alınan vekaletname sayesinde vekiliniz kim ise, sizin adınıza kredi çekebilir. Fakat vekaletnamede açıkça vekil olacak kişinin kimliği belirtildikten sonra her türlü bankadan kredi başvurusu yapma ve çekme gibi hususları gerçekleştirebileceği de net olarak belirtilmelidir.

Yurt Dışında Oturanların Vekalet Çıkarması

Vekaletname verecek kişi yurt dışında yaşıyorsa, vekalet çıkarmak için Türk Konsoloslukları’na giderek başvuruda bulunabilirler. T.C. vatandaşı olması koşuluyla herhangi bir konsolosluğa başvuruda bulunarak, istenilen kişi adına vekaletname çıkarabilir ve vekaletnamede kredi başvurusu ve kredi çekme işlemleri için olduğu belirtilmelidir.

Noterler ya da konsolosluklar T.C kimlik numarası ile işlem yapmasına rağmen vekaletname verilecek kişinin kimlik fotokopisini isteyebilir ve temin edilmesi de kolaydır. Yani vekaletname vermek için yurt dışından yurda dönülmesine gerek yoktur.

Vekalet ile Verilen Kredi Onayları

Nakitte ihtiyaç duyulması durumunda kendi adınıza kredi çektirmek için aile yakınlarınızdan birine vekalet vererek kredi çekme işlemi için girişimde bulunabilirsiniz. Ama burada önemli olan vekaletname çıkarılırken süreye dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişi için verilen vekaletin süresi açıkça vekaletnamede belirtilmelidir. Tabi ki süresiz verilen vekaletnameler de bulunmaktadır.

Fakat sizin haberiniz olmadan kişiler nakde ihtiyaç duydukça kredi çekebilir ve maddi anlamda sizi zor duruma düşürebilir. Bunun için vekalet verdiğiniz kişiye çok dikkat etmeli ve vekaletin süreli olmasına özen göstermeniz, olumsuzluk yaşamamanız açısından çok önemlidir.

Vekalet ile kredi çekme
Vekalet ile kredi çekme

Hangi Bankalar Vekaletle Kredi Veriyor?

Hangi bankaların kredi verdiği hakkında net bir isim vermek zordur. Çünkü bankalar kredinin vekaletname ile alınabilmesi için farklı taleplerde bulunabilir ve isterlerse kredi için onayda vermeyebilirler. Çünkü vekaletname ile hem vekil hem de vekilin temsil ettiği kişi açısından sahtecilik ve dolandırıcılık gibi olumsuzlukların gerçekleşmesi söz konusu olduğu için riskli bir olay olarak değerlendirilebilir.

Vekaletle Kredi Başvurusunda İstenilen Belgeler Neler?

Resmi vekaletname yoluyla bankaya kredi başvurusu yapıldığında onaylanması durumunda banka sizden bazı belgeler isteyebilir. Vekaletname ile kredi başvurusu sırasında istenilebilecek belgeler;

  • Hem vekil hem de vekil tayin edilen kişinin kimlik fotokopileri,
  • Vekalet veren kişinin ikamet adresi belgeleri,
  • Vekalet veren kişinin gelir belgesi,
  • Vekilin adres bilgileri ve gelir belgesi olarak sıralanabilir.

Ayrıca tüm belgeler dışında vekil olan kişinin çekilen kredi için kefil olması da talep edilebilir ki bu sürprize de hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

Özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’deki bankacılık işlemleri için vekil atayabilirler ve yukarıda belirttiğimiz gibi konsolosluktan vekaletname çıkarmaları mümkündür ama bankacılık işlemleri arasında bulunan kredi kullandırma işlemlerinde uygulanacak prosedür farklılık göstermektedir. Bu nedenle eğer T.C. vatandaşı iseniz, online bankacılık yöntemlerini kullanarak hızlı bir şekilde kredi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir