Okuma yazma bilmeyenler nasıl kredi çekebilir
okuma yazma bilmeyenler nasıl kredi çekebilir

Günümüz şartlarında kredi çekmek artık çok kolay hale geldi. İlgili banka ile iletişime geçerek vadesiz bir mevduat hesabı açmak atacağınız ilk adım olacaktır. Peki, bahsi geçen kişi okuma yazma bilmiyor ise ne yapmamız gerekir? Okuma yazma bilmeyen kişilerin direkt olarak yaptıkları başvurular kabul edilmez. Sebebi ise banka tarafından hazırlanmış olan sözleşmelerin, kredi çekmek isteyen kişilerce okunup imzalanması zorunluluğudur. “Okuma yazma bilmeyenler nasıl kredi çekebilir?” sorusunun cevaplarını bu yazımızda paylaşıyoruz.

Noter Aracılığı ile Kredi Alma

Okuma yazma bilmeyen ve buna bağlı olarak imza atamayan kişiler, kredi çekebilmek için notere başvurabilmektedir. Noter karşısında hazırlanan bir sözleşme ile kredi çekmek mümkündür. Okuma yazma bilmeyen ancak kredi çekmek isteyen kişiler ilk olarak notere başvurmalıdır.

Başvuru sonrasında noterden teslim alınan belgeler ile bankaya müracaat edilir. Banka, kredi başvurusunu onaylar ise diğer belgeler hazırlanır. Sıra imza aşamasına gelince kredi çekme talebinde bulanan kişi ve ilgili bankanın görevlisi noter huzurunda işlemi gerçekleştirirler. İmza atabilen kişilerden imza atmaları, imza atamayanlardan ise parmak basmaları istenir. Bu işlemlerin ardından kredi tutarı kişiye iletilir.

Vekaletname Yöntemi ile Kredi Alma

Okuma yazma bilmeyen kişilerin kredi çekebilmesini sağlayan diğer bir yol ise vekaletname verme yöntemidir. Okuma yazma bilmeyen kişi, güvendiği bir başka kişiye noter huzurunda vekaletname vererek kendi adına banka hesabı açmasını ve ilgili kredi tutarını çekmesini isteyebilir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kredi çekebilmeniz için tercih edeceğiniz bankada vadesiz mevduat hesabı açmanız gerekir. Bu nedenle vekalet verilen kişi kredi başvurusun yanı sıra vadesiz mevduat hesabını da açmalıdır. Vekaletname verme işleminde, vekil kişiye verilen yetkiler açık, net ve anlaşılır bir şekilde belirtilmelidir. Kredi çekebilmek için gerekli olan yetkiler arasında tercih edilen bankada hesap açma, kredi çekme ve borçlanma ile ilgili gerekli tüm yetkilere sahip olduğu belirtilmelidir. Verilen bilgiler eksikse tekrardan vekaletname çıkartmak gerebilir.

Okuma yazma bilmeyen kişilerin kredi kullanımlarında güvene ihtiyaçları olacaktır. Bu nedenle yapılan sözleşmede belirtilen hususların kredi çeken kişi tarafından iyi binmesi gerekir. Bu durum aynı şekilde banka için de önem arz eder.

4 Comments

  1. Merhaba benim babam yaşlı ve okuma yazması da yoktur.şimdi banka bir borç la kapımıza dayanmış ortada bir vekaletname de yok bir noter sözleşmesi de yok çekilen paralarida girmedik ne yapmalıyım

    1. Kredi mi çekmek istiyorsunuz yoksa çekilen krediden haberiniz mi yok tam anlayamadım. Detaylı anlatırsanız ona göre bir yorum yapabilirim.

      1. Merhaba benim babam vergi mükellefi ve noter onaylı mühürü var ve bana verilen vekaletname var noterden alınma esnaf ve Sanatkarlar halk bankasının vergidiği krediyi çekemiyoruz ve kendisi emekli gerçekten okuma yazma bilmeyen kredi çekilmiyor mu

  2. okuma yazmasi yok annemin 74 yaşında kredi cekebilirmi ihtiyaç kredisi cekebilirse nasil bir yol izlenir emekli 1800 TL maaş i var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir