Kredi ve Finans Portalı

Okuma Yazma Bilmeyenler Nasıl Kredi Çekebilir?

Günümüz şartlarında kredi çekmek artık bir çocuk oyuncağı haline geldi. İlgili banka ile iletişime geçerek vadesiz bir mevduat hesabı açmak atacağınız ilk adım olacaktır. Peki, bahsi geçen kişi okuma yazma bilmiyor ise ne yapmamız gerekir? Okuma yazma bilmeyen kişilerin direkt olarak yaptıkları başvurular kabul edilmez. Sebebi ise banka tarafından hazırlanmış olan sözleşmelerin, kredi çekmek isteyen kişilerce okunup imzalanması gerekir. Peki, okuma yazma bilmeyenler nasıl kredi çekebilir? Böyle durumlar için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler;

Noter Aracılığı İle Kredi Alma

Okuma yazma bilmeyen ve buna bağlı olarak imza atamayan kişiler, kredi çekebilmek için noterin kapılarını çalıyor. Noter karşısında hazırlanan bir sözleşme ile kredi çekmek mümkün olacaktır. Bunun için kredi çekme talebinde bulunan kişinin ilk yapması gereken işlerden birisi notere başvurmaktır. Başvuru sonrasında noterden teslim alınan belgeler ile bankaya müracaat edilir, ve banka kredi başvurunuzu onaylamış ise bu belgeye bağlı olarak gerekli diğer belgeler hazırlanır. Sıra imza atılmasına gelince kredi çekme talebinde bulanan kişi ve ilgili bankanın görevlisi noter huzurunda imzalarını atar. Okuma yazma bilmediği halde imza atabilen kişiler, imzalarını atar. Okuma yazma bilmeyen ve imza atamayanlar da parmak basar ve istenilen kredi tutarı banka tarafından onaylanırsa kredi alınmış olur.

Vekaletname Yöntemi İle Kredi Alma

Okuma yazma bilmeyen kişilerin kredi çekebilmesini sağlayan diğer bir yol ise vekaletname verme yöntemidir. Güvenilen bir kişiye noter karşısında vekaletname vererek, okuma yazma bilmeyen kişi adına banka hesabı açılır ve istenilen tutarda kredi çekmesi sağlanabilir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kredi çekebilmeniz için tercih edeceğiniz bankada vadesiz mevduat hesabı açılması gerekir. Bu nedenle vekalet verilen kişi krediyi almanın yanında gereken hesabın açılması işlemini de gerçekleştirir. Vekaletname verme işleminde, vekil kişiye verilen yetkiler açık, net ve anlaşılır bir şekilde belirtilmelidir. Kredi çekebilmek için gerekli olan yetkiler arasında tercih edilen bankada hesap açma, kredi çekme ve borçlanma ile ilgili gerekli tüm yetkilere sahip olduğu belirtilmelidir. Verilen bilgiler eksikse tekrardan vekaletname çıkartmak gerebilir.

Okuma yazma bilmeyen kişilerin kredi kullanımlarında güvene ihtiyaçları olacaktır. Bu nedenle yapılan sözleşmede belirtilen hususların kredi çeken kişi tarafından iyi binmesi gerekir ki aynı şekilde bu durum banka için de önem arz eder.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Yaşar dedi ki:

  Merhaba benim babam yaşlı ve okuma yazması da yoktur.şimdi banka bir borç la kapımıza dayanmış ortada bir vekaletname de yok bir noter sözleşmesi de yok çekilen paralarida girmedik ne yapmalıyım

  1. Muammer Ay dedi ki:

   Kredi mi çekmek istiyorsunuz yoksa çekilen krediden haberiniz mi yok tam anlayamadım. Detaylı anlatırsanız ona göre bir yorum yapabilirim.

 2. Orhan altan dedi ki:

  okuma yazmasi yok annemin 74 yaşında kredi cekebilirmi ihtiyaç kredisi cekebilirse nasil bir yol izlenir emekli 1800 TL maaş i var