Vakıfbank yıllık kart aidat ücretini geri alma
Vakıfbank yıllık kart aidat ücretini geri alma

Yargıtay tarafından 2013 yılında alınan mahkeme kararına göre bankaların aldıkları yıllık kart ücretinin 10 yıl geriye dönük olarak geri alınabileceği belirtildi. Vakıfbank yıllık kart ücreti de kredi kartlarından her yıl kesilen ve müşterinin onayı olmadan yapılan bir kesinti olduğu için müşteriler bu kesintiyi mahkeme kararı doğrultusunda geri iade talebinde bulunarak iadesini talep edebilmektedir.

Vakıfbank Yıllık Kart Aidat Ücretleri

Vakıfbank müşteri memnuniyetini sağlamak için farklı özelliklere sahip olan kredi kartları sunarak ihtiyaç ve talepleri karşılamaya çalışmaktadır. Fakat sundukları bu kredi kartlarına karşılık özelliklerine yıllık kart aidat ücreti alan Vakıfbank, World Kart anlaşmalı klasik kredi kartı için 103 TL, gold kart için 127 TL, platin kart için ise 149 TL yıllık kart aidatı almaktadır. Eğer ticaretle uğraşıyor ve bir işletme sahibi olarak faaliyet gösteriyorsanız Business Kart kullanıcısı olarak 109 TL yıllık aidat ücreti ödeyebilirsiniz.  Bunlar dışında bulunan kredi kartları ve yıllık kart aidatları ise;

  • Üniversite öğrencilerinin kullandığı Like Kredi Kartı için 12 TL,
  • Sık olarak uçak yolculuğu yapan müşterileri için hazırlanan Mil Plus ve Mil Plus Platin kredi kartı için 179 TL,
  • Sık tren yolculuğu yapan müşterilerine özel sunulan Rail&Miles kredi kartı için 103 TL olarak belirlenmiştir.

Eğer Vakıfbank yıllık kart ücreti ve iade işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız, yıllık aidat ücreti olmayan Tercih Kart ya da Express kredi kartı kullanabilirsiniz.

Vakıfbank yıllık kart aidat ücreti
Vakıfbank yıllık kart aidat ücreti

Vakıfbank Yıllık Kart Ücreti Talep Edilemeyecek Durumlar Hangileridir?

Vakıfbank dahil tüm bankalar bazı durumlarda yıllık kart ücreti talep edemezler. Yıllık kart ücretinin talep edilemeyeceği durumlar;

  • Sanal kredi kartı olarak oluşturulmuş kartlar,
  • İlk kullanımı yapmayan kredi kartları,
  • En az 180 gün boyunca kesintisiz olarak hareket görmemiş kredi kartları olarak belirlenmiştir.

Vakıfbank Yıllık Kart Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Vakıfbank kredi kartları için kesilmiş olan Vakıfbank yıllık kart ücreti, müşterinin internet yolu aracılığıyla başvurması ya da Tüketici Hakem Heyeti aracılığıyla 10 yıl geriye dönük olarak alınabilmektedir.

İlk yol olarak internet aracılığıyla Vakıfbank resmi internet sitesine giriş yaparak, iletişim formu bölümünden gerekli bilgileri doldurarak Vakıfbank yıllık kart ücreti iadesi ile ilgili Vakıfbank Müşteri Hizmetleri’ne mesaj gönderilip, konu ile ilgili talep oluşturulabilmektedir.

Oluşturulan talep sonucunda istenilen sonuç elde edilemezse ikinci yol olarak Vakıfbank müşteri hizmetlerini kartınızın tanımlı olduğu numaradan arayarak, yeni bir talep oluşturabilir ve yıllık kart ücreti iadesi ile ilgili talebinizi iletebilirsiniz. Bu yoldan da bir sonuç alamazsanız Vakıfbank şubesine giderek, banka yetkilileri ile görüşerek, talebinizi iletebilir ve değerlendirilmesini isteyebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen internet ya da bankacılık işlemlerinden bir sonuç alamadıysanız, yıllık kart ücreti iadesi ile ilgili bir dilekçe yazarak, kesintilerin yer aldığı hesap ekstresi dekontları ile birlikte bulunduğunuz il ya da ilçedeki Tüketici Hakem Heyeti’ne şahsen başvuruda bulunabilirsiniz. Genellikle Tüketici Hakem Heyeti başvurunuzu inceleyerek olumlu cevap verecektir ve bankaya durum bildirilecektir. Banka tarafından en erken 1 ay en geç 3 ay olmak üzere Vakıfbank yıllık kart ücreti iadesi gerçekleştirilecektir.

Vakıfbank Yıllık Kart Ücreti İade Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vakıfbank yıllık kart ücreti iadesi için Tüketici Hakem Heyeti’ne dilekçe yazılarak başvuru gerektiği için ilde yaşıyorsunuz Valilik adına, ilçe de yaşıyorsanız Kaymakamlık adı altında Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı adına yazılması gerekmektedir. Son ödeme tarihinden kart numarasına kadar tüm bilgilerin yer aldığı dilekçeye; Tüketicinin Korunması’na yönelik kanunun 6. maddesi ile Yargıtay 13. H.Dairesi tarafından alınan örnek karar yazılarak, yapılan hukuksuzluk belirtilmelidir. Ayrıca son ödeme tarihinin yer aldığı Vakıfbank yıllık kart ücreti yer alan ekstre de dilekçeye ek olarak konularak Tüketici Hakem Heyeti’ne teslim edilmelidir.

Vakıfbank kredi kartı aidat ücreti var mı?

Vakıfbank’ın kredi kartı ürünlerinin bazılarından aidat ücreti alınmaktadır. Bazı kartlar ise kampanyalı ürün olarak sunulmakta ve yıllık kart aidatı talep edilmemektedir.

Vakıfbank banka kartı ücretli mi?

Alışverişin yanı sıra parasal işlemlerinizi yönetebileceğiniz Vakıfbank banka kartı için ücret talep edilmemektedir.

Vakıfbank world kart aidatı var mı?

Vakıfbank world kart sahiplerinden yıllık 168 TL aidat alınmaktadır. Ek kartlar için ise 51.50 TL talep edilmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı kartını yenilemek zorunda kalan kişiler ise 10 TL ödemek zorundadır.

3 Comments

  1. bankanız tarafından çalışırken açılan maaş hesabımdan dolayı verilen kredi kartına ait yıllık kullanım ücreti olarak tarafıma çıkarılan 159,00.TL. iptal edilmesini talep etmekteyim ve ayni işlem 2020 yılın dada yapıldı ve benim itirazım üzerine kaldırıldı. şu an bankanız da 3 adet otomatik ödemem bulunmaktadır bunun iptal edilmesini edilmesini talep etmekteyim saygılarımla

  2. Neden şimdi kredi kartından kullanım ücreti talebinde bulunuyorsunuz hesabı açarken böyle bir işlemin olmayacağı beyan edilmişti bizlere bununla ilgili geçen sene yapmış oldum itirazda kaldırılırken tekrar neden isteniyor anlamış değilim saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir