Kredi ve Finans Portalı

Akbank Kredi Kartı Çeşitleri ve Üyelik Ücretleri

1948 yılında pamuk üreticileri için finansman sağlamak amacıyla kurulan ve daha sonrasında ulusal banka haline dönüşen Akbank tarafından diğer bankalarda olduğu gibi kredi kartları için Akbank üyelik ücreti adı altında kredi kartı aidatı almaktadır. Kredi kartı aidatı, Akbank tarafından sunulmuş olan kredi kartları ve ek kartları için sunulan hizmet karşılığı kart sahibi tarafından alınan ücret olarak tanımlanabilir.

Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücretleri ve Kredi Kartı Çeşitleri

Akbank tarafından müşterilerinin çeşitliliği dikkate alınarak farklı özellikleri ve yetkileri bulunan kredi kart tipleri oluşturulmuştur. Buna bağlı olarak her kredi kartının özellikleri farklı olduğu gibi Akbank kredi kartı üyelik ücreti olarak alınan yıllık hizmet ücreti de özelliklere göre değişkenlik göstermektedir.

Akbank’ın müşterilerine özel olarak hazırladığı kredi kartlarına bakacak olursak;

 • Axess Klasik,
 • Axess Platinium,
 • Axess Gold,
 • Axess Business,
 • Axess Öğrenci,
 • Axess Free Kart olarak farklı özelliklere sahip 6 tip kredi kartı çeşidi bulunmaktadır.

Akbank kredi kartları arasında bazı kredi kartlarından Akbank üyelik ücreti alınırken, bazılarından bu ücret alınmamaktadır. Şimdi Akbank kredi kartlarının yıllık aidat ücretlerini inceleyecek olursak; Akbank tarafından müşterilerine sunulan ilk kart olan Axess Klasik Kart olmakla birlikte Axess Klasik Kart için Akbank üyelik ücreti 150 TL olarak belirlenmiş olup, ek kart içinde 74,50 TL ayrıca ücret alınmaktadır.

Daha özellikli bir kredi kartına sahip olmak istiyorsanız Axess Gold Kartı alabilirsiniz. Özellikleri açısından klasik karta göre daha özellikli olan Axess Gold Kredi Kartı için ödenecek yıllık aidat ücreti ise 167,50 TL’ye yükselmektedir. Aynı zamanda ek kartınız mevcut ise onun içinde 83,50 TL üyelik ücreti alınmaktadır.

Akbank Üyelik Ücreti

Kredi kartını çok kullanan ve yüksek miktarlarda harcama yapan müşteriler için sunulmuş olan Axess Platinum Kart için Akbank üyelik ücreti 189 TL olarak belirlenmiş olup, ek kart içinde ayrıca 94,50 TL yıllık aidat ücreti alınmaktadır.

Akbank tarafından işletmelere ve aynı zamanda KOBİ sahipleri için hazırlanmış olan kredi kartı ise, Axess Kobi ya da Axess Business Kartı’dır.  Bu kart için alınan yıllık aidat ücreti ise 225 TL olmakla birlikte ek kart kullanma hakkı bulunmamaktadır.

Öğrencileri de unutmayan Akbank, öğrenciler içinde Axess Öğrenci Kredi Kartı’nı hazırlamış ve yıllık aidat ücreti adı altında alınan Akbank üyelik ücreti 34,50 TL olarak belirlemiştir. Yalnız Akbank tarafından Axess Öğrenci Kart alan öğrencilerden ilk yıl kart ücreti alınmamaktadır.

Son olarak Akbank tarafından müşterileri için hazırlanmış olan kredi kartı Axess Free Kart olmakla birlikte herhangi bir yıllık ücret alınmamaktadır. Aynı zamanda Axess Free Kart’ın aidatsız olması dışında birçok özelliği bulunmaktadır.

 • Axess Free Kart aidatsız bir kart olmanın dışında borcunuzu takip eder ve borcunuz hakkında sizi SMS ile bilgilendirir.
 • Aylık harcama en az 200 TL olmak üzere tutar belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz bütçeyi aşmanız durumunda ise SMS yoluyla bilgilendirilirsiniz.
 • Restoran, gıda, benzin vb. sektörlerde kartınızı kullanarak 100 TL ve üzeri harcama yapmanız durumunda SMS ile bilgilendirilirsiniz.

Akbank Üyelik Ücreti Geri Alma

Akbank üyelik ücreti ile müşterilerinden para kazanmayı hedefleyen Akbank, 12 ayda bir kredi kartları için aidat adı altında kart ücreti almaktadır. Bu ücretler 150 TL’den başlayıp, 225 TL’ye kadar çıkmaktadır. Eğer her ay düzenli olarak kredi kartı hesap özetini incelemiyorsanız, Akbank yıllık ücreti kesilir ve farkında olmadan bu ücreti ödersiniz. Şayet kredi kartı hesap özetinizi düzenli inceliyorsanız, bilinçli tüketici olarak 3 farklı yol ile Akbank yıllık ücreti için geri alım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Akbank’a itiraz dilekçesi yazarak başvuru yaparak geri iade alma
 • Hesap özetiniz ile birlikte Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru ile geri iade alma
 • E-devlet üzerinden mail yoluyla geri iade alma

Dilekçe ile Başvuru Yaparak Kart Aidatının Geri Alınması

Banka şubenize kredi kartı aidatı iadesi için dilekçe yazarak Akbank üyelik ücreti geri iadesi mümkün olmaktadır. Akbank tarafından aylık düzenli harcama miktarınız ya da bankaya verdiğiniz otomatik ödeme talimatları, maaş müşterisi olma gibi detayları inceledikten sonra çok büyük ihtimal yıllık aidat ücretini geri iade edilecektir.

Akbank Üyelik Ücreti

Tüketici Hakem Heyeti ile Kredi Kart Aidatının Geri Alınması

Tüketici Hakem Heyeti’ne kesilen Akbank üyelik ücreti gösteren hesap özetiniz ile birlikte bir dilekçe yazarak aidat iade talebi oluşturabilirsiniz. Hakem Heyeti tarafından yapılan başvuruyu inceleme süreci 15 günü bulmakla birlikte, banka tarafından da 15 gün içerisinde Tüketici Hakem Heyeti’ne dönüş yapılarak kart aidatınız geri ödenmektedir.

E-devlet Üzerinden Kredi Kartı Aidatının Geri Alınması

Son olarak Akbank üyelik ücreti geri almak için deneyebileceğiniz yol ise, e-devlet üzerinden başvuru yapılmasıdır. Başvuru sırasında öncelikle e-devlet şifresi, aktif bir e-mail adresi ve kesintiyi içeren son hesap özetiniz gerekmektedir.

E-devlet üzerinden başvuruda bulunmadan önce Akbank e-mail adresi üzerinden bankaya iade talebi ile ilgili dilekçe yazmanız gerekmektedir. Eğer dilekçenize olumsuz bir cevap alırsanız, https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresine giriş yaparak T.C. Kimlik numaranız ve şifrenizle doğrulama işlemini gerçekleştirin. Daha sonra karşınıza bankaların isimleri çıkacaktır ve buradan Akbank’ı seçerek, gerekli yerleri doldurunuz. Ortalama 30 gün içerisinde size bir mail gelecektir ve bu gelen maili Akbank’a iletmeniz durumunda Akbank üyelik ücreti size iade edilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.