2 13
2 13

Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan ve en güvenli ödeme araçlarından biri olan kredi kartlarında, tüketicilerin yaşadığı en büyük problemlerin başında yıllık kullanım ücretleri gelir. Hemen hemen tüm bankaların yıllık kart ücreti bulunmasına rağmen kredi kartlarının aidatlarını geri alma ihtimaliniz olduğunu da unutmayın.

Dünya genelinde kredi kartı kullanımı üst seviyelerde olduğu gibi bu durum Türkiye’de de aynıdır. Ancak kredi kartı kullanıcılarının yaşadığı en büyük sıkıntılar arasında ne yazık ki bankaların almış oldukları yıllık aidat ücretleri gelir. Bankaların birbirinden farklı bu anlamda fiyat politikaları yer alır. Ancak ortalama olarak bankalar, kredi kartlarından yıllık 25-175 TL arasında bir aidat ücreti talep ederler. Peki kredi kartı aidatı geri alınabilir mi? Tüketiciler kredi kartı aidatını geri alabilmek için hangi yöntemlere başvurması gerekir?

 

 

Finansbank yıllık kullanım ücretleri ve i̇adesi

 

Kredi Kartı İadesi Dilekçe Örneği

Kredi kartı aidatını geri alabilmek için 2014 yılında çıkarılan yasaya göre şayet kredi kartı sözleşmenizde kredi kartları ila alakalı madde bulunuyor ve sizlerde onaylayarak kartı kabul etmişseniz kredi kartı aidatını geri almanız söz konusu olamaz. Hatta mahkemeye başvurarak dava açsanız dahi böyle bir sözleşmeye imza attığınızdan dolayı yıllık kredi kartı aidatını geri almanız söz konusu değildir. Fakat banka ile aranızda yaptığınız sözleşmede böyle bir madde yer almıyorsa, banka size yıllık kredi kartı aidatını ödemeniz gerektiğini belirtiyorsa ilk yapmanız gereken ilinizde yer alan Tüketici Koruma Derneği’ne başvuruda bulunmaktır. Unutmayın ki sözleşmenizde konuyla ilgili madde yer alıyorsa alınacak olan karar sizin aleyhinize olur.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Öncelikle ilgili bulunduğunuz bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek kredi kartı yıllık aidat ücretini geri yatırmalarını talep edebilirsiniz. Aksi halde kredi kartınızı kapatacağınızı belirtin. Bu durumda kredi kartınızı kapatmama sözünüze karşılık size aidatın bir miktarını bonus şeklinde yatırma teklifinde bulunabilirler. Ancak bunu her banka yapmaz, sadece bazı bankalar (Garanti, İş Bankası gibi) bir sene kredi kartınızı kullanma sözü verdiğiniz anda paranın yarısını size iade etmektedirler. Unutmamanız gereken önemli nokta yatan bonus parayı 1 ay içerisinde harcama yapmanız gerekir. Bu durum kredi kartı aidatlarını iade alabilmek için bankaların tercih ettiği yöntemlerden biridir.

Finansbank yıllık kullanım ücretleri ve i̇adesi

Yıllık Kredi Kart Aidatı Bulunmayan Bankalar

Tüm tüketicileri koruma adı altında çıkan yönetmelik doğrultusunda bankaların hepsi bu kurala uyması zorunludur. Dolayısıyla bankalar tüketicilere yıllık ücreti bulunmayan kredi kartı vermesi gerekir. İlgili ek kartları bankanızdan isteyebilirsiniz ve yıllık kredi kartı aidatı olmadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken konu ise; bu kartlara taksit ya da bonus puan gibi özellikler yer almaz.

Bankaların Aidat Talep Edemeyeceği Durumlar Hangisidir?

  • Kesintisiz bir şekilde en az 180 gün süre ile hareket görmeyen kredi kartları
  • Sanal olarak oluşturulmuş olan kredi kartları
  • Borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı yapılmayan kredi kartları

Yukarıdaki maddeler için bankalar, tüketicilerden herhangi bir kredi kartı yıllık aidat ücreti talebinde bulunması mümkün değildir.

Finansbank Yıllık Kredi Kartı Kullanım Ücretleri

Finansbank’ın kredi kartı CardFinans için yıllık aidat ücretleri, kartın özelliklerine ve çeşidine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 18-25 yaş arasında bulunan öğrenciler CardFinans kart için yıllık 11 TL, bir sonraki yıllar için de 28,5 TL aidat ödemektedir. 25 yaşından büyük kişiler için güncel olan aidat ücretlerini ödemeye devam eder. Finansbank’ın kredi kart ücretleri şu şekildedir;

  • CardFinans GOLD: 117 TL
  • CardFinans Platinum: 135 TL
  • Paul & Shark Kredi Kartı: 117 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir