Online kredi karti uyelik ucreti iadesi
online kredi karti uyelik ucreti iadesi

Kullanmakta olduğunuz kredi kartınızdan yıllık olarak banka tarafından belirlenen rakamlar üzerinden Kredi Kartı Aidatı diğer adıyla kredi kartı yıllık ücreti kesintisi yapılmaktadır. Bu kesintileri alabilmek mümkün mü? Nasıl Alırız gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışırken, neden geri alamayacağınız hususlarına dikkat çekeceğiz.

Başlı başına kesilen kredi kartı yıllık üyelik ücretleri 2014 yılı Ekim ay’ından bu yana yasal olarak bankalarca kesilmektedir. Bu kesintileri iadesini alabilmeniz mümkün değildir. Ancak bu tarihten önce kesilen son on yıllık kart ücretlerinin iadesini alabilmeniz ise mümkün olabilmektedir.

Kredi Kartı Üyelik Ücretinin İadesine Online Başvuru Nasıl Yapılır?

2017 yılına girmemişle birlikte Gümrük ve Sanayi Bakanlığınca TÜBİS (Tüketici Bilgi Sistemi) geliştirilerek hem tüketicilere, hem tüketicilerin başvuruda bulunduğu Tüketici Hakem Heyetlerine kolaylıklar getirmiş oldu. İnternet sitesi üzerinden yapılacak başvurular ile tüketiciler kendilerinden kesilen kredi kart aidatlarının iadesi talebinde bulunabilecekler. Çevrim içi bağlantılar ile anlık başvuru yapabileceğiniz sisteme ancak PTT kanallarından alabileceğiniz size ait e-devlet şifresi ile giriş yapılabilmektedir.

Yenilenen ve kullanımı kolaylaştırılan sistem ile e-imza ile giriş yapılabilirken, özellikle hakem heyeti raportörleri ile çalışanlarına karar yazma, raporlama, listeleme ve tebligat listesi ile kişilerin sistem üzerinden başvuru takibinin yapılması kolaylaşmış oldu.

Kredi Kartı Üyelik ücretinin iadesi için geçmiş yıllarda kesildiğine dair görünen kart ekstrelerinin bulunması ve online doldurulacak dilekçe ile birlikte taranarak ya da jpeg formatında siteme eklerin yüklenmesi gerekmektedir. Çünkü Hakem Heyeti üyeleri bu yüklenen ekler neticesinde sizler adına karar alabilmektedir. Kesintinin yapıldığını dayandıracağınız bir belgeniz yoksa kararınız red çıkacaktır. Bu yüzden bankanızdan ya da internet bankacılığı üzerinden kesintilerin yapıldığına dair belgenizi almalısınız.

Siteye giriş için www.turkiye.gov.tr adresine tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir