Vaikfbank devlet destekli konut kredi
vaikfbank devlet destekli konut kredi

Konut sahibi olunmak elbette büyük birikimler isteyen ve bu birikimlerin sağlanması için uzun zaman alan bir kavram olarak karşımıza çıkar.

Biz Türkler adetlerimize, gelenek ve öğreneklerimize göre özelikle ev sahibi olmak üzere olan akrabalarımız için maddi ve manevi desteğimizi esirgemez, elimizden gelen yardımı kendimiz ev sahibi oluyormuş gibi yaparak onların yanında olduğunu göstermeye çalışırız. Çünkü atalarımızdan böyle görmüşüzdür ve çocuklarımıza da aynı samimiyeti yansıtmaya öğretmeye çalışırız.  Yani ev alan dostumuza maddi olarak yardım yapamasak dahi en azından evinde kullanabilmesi için eksiğini düşünerek bir hediye alır ziyaretine gideriz.

Toplum içerisinde böyle bir birliktelik yaşanırken bunun bir örneğini de köklü bir geçmişe sahip devlet bankası Vakıfbank yeni konut alma telaşı içinde kişilere konut hesabı açarak devlet yardımı sağlamaya çalışmaktadır. Daha önceki makalelerimizde sizlere konut kredilerinde devlet desteklerinin ne kadar olduğu hakkında ayrıntılı bir yazı yazmıştık. Bu yazımızda belirtilen şartlar dâhilinde Vakıfbank Konut Hesabı açılmasıyla devlet desteğinden faydalanmak için ilk önemli adımı atmış oluyorsunuz.

Belirtilen şartları taşıyan ve özellikle evi bulunmayan kişiler bu imkândan faydalanabilmeleri için Vakıfbank şubelerinde konut hesabı açtırmaları gerekmektedir. Elbette sadece hesabın açılması bu durumda yeterli değildir. Açılan bu hesabın en az üç yıllık bir vadesi olması gerekir ve düzenli para yatırarak birikim yapılması gerekmektedir. Yapılacak bulu birikimlerde en alt limit aylık 274 lira en üst limit ise 2740 lira üzerinden yapılması halinde Vakıfbank Devlet Destekli Konut Hesabından faydalanabilirsiniz. Kişi talep ettiği takdirde bu rakamları üç ayda bir ödeme yapabilir.

Konut Hesabı Desteği Ne Kadar?

Vakıfbank şubelerinde açmış olduğunuz konut hesabına yapacağınız yatırımların size maddi destek olarak dönebilmesi için yapacağınız bunlarla sınırlı değil. Ne kadar çok vade ile yatırırsanız size dönüşü o kadar çok oluyor. Üç yıldan 47 aya kadar % 15, 48-59 ay arası % 18, 60 aydan daha fazlaları için ise devlet desteği yaptığınız birikimin % 20’si kadar oluyor. Bu rakamlarda yapılan birikimler ise konut kredisi kullanımında ödeyeceğiniz peşinatı karşılayabilir. En alt limitten üç yıl boyunca para yatırıldığını düşünürseniz toplamda 9864 lira para biriktirmiş oluyorsunuz ve bu rakamın % 15’i olan 1480 lirayı devlet size maddi destek olarak sağlamış oluyor.  Vakıfbank Konut Hesabına yaptığınız ödemeleri en fazla bir kez aksatma hakkınız bulunuyor. Ödemelerinizi aksattırdığınız zaman Konut Hesabı Devlet Desteğinden faydalanamıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir