Ucan taksi volocopter
ucan taksi volocopter

Teknolojik araçların arasında önemli bir yer edinen Dronelerin ardından mucitlere uçan araba ilhamı vermesiyle önemli markalar bütün çalışmalarını Araştırma, Geliştirme bölümlerine yüklenmiş durumda. Bu anlamda her geçen gün medyamızda bu çalışmaların bir yenisinin haberini izliyoruz. Fakat bu anlamda Suudi Arabistan yaptığı test uçuşları ile bu birkaç adım önde olduğunu gösterdi.

Uçan Taksi Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise bu cihaza uzaktan kumanda ile komut verilmesi, akıllı telefona bağlı uygulama ile çalışması ve iki kişilik olması olarak gösterilebilir.  Muhtemelen 5 yıl sonra tam anlamıyla 2020 yılında uçuşlarına başlayacak olan uçan taksinin test uçuşlarının yapılmasının ve bu uçuşların uzun sürmesinin nedenleri var. Öyle ki bu araçlara insanların bindirileceği ve can taşıyor olması ile bu canların riske edilememesi başlıca sebep olarak gösterilebilir.

Nasıl Uçacak?

Dünya’nın ilk uçan taksisi olma özelliğini üzerinde barındıran araca Volocopter adı verilmiş olsa da; zamanla bu isimde değişikliğe gidilebilir. İki kişilik taksiyle ulaşım sağlamak isteyen kişiler bu araca cep telefonlarındaki uygulamalar ile bulunduğu bölgeye çağırabilecek ve araç tamamen uzaktan kumanda yardımı ile uygumalar aracılığıyla yapılacak. Yani araçta ayrıca şoför bulunmayacak olması ne kadar doğru olur tartışılır fakat bunun için gerekli adımların atıldığı yetkililerce belirtiliyor.

Şu an ki teknoloji ile 18 pervaneye sahip aracın maksimum uçuş süresi ise şimdilik 30 dakika ile sınırlı tutulmuş. Fakat zamanla bu sürenin uzayacağı kanaatindeyiz.

Uçan Araba Projeleri

Uçan araba hayali ile şimdiye kadar bir çok proje yapıldı ve güzel animasyonlar eşliğinde duyurusu yapılan araçlar görsellikten öteye geçememişti. Airbus, Uber ve Honda gibi şirketlerin zaman zaman bu projeleri ile ilgili bilgiler edinilse de piyasaya sürülen bir teknoloji bulunmuyor. Bu anlamda Gelişim Üniversitesinin tasarladığı ve Tübitak’ın desteğini aldığı  İstanbul için uçan araba projesinin haberlerini alalı yaklaşık iki yıl olmuşken hangi aşamada olduğu merak konusu.

Dünya’da en çok silahı satma ünvanı taşıyan ve genel olarak Kaleşnikof olarak anılan silah üreticisi kendi geliştirdiği uçabilen araba ürününü tanıtarak atan firmalar arasında. Araç bir kişilik ve onu taşıyabilecek 8 pervane ile hareket edebiliyor. Arabadan daha çok bir motorsikleti andıran aracın geliştirileceği ise  firma tarafından yapılan açıklamalara konu olmuştu.

Suudi Arabistan’da yapılan bu projenin diğerlerine oranla önde olması, yakın gelecekte bütün araçların kendisini uçan arabalara bırakması düşünülürse yapılması gereken önemli çalışmalar olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Fakat gerek görsel açıdan, gerek iki kişi taşıması açısından ve teknik olarak uçma zamanının açıklanması ile test uçuşlarına başlanılması, Volocopter’i öncü uçan araba olarak görmemize neden oluyor.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir