Yeni focus
yeni focus

1999 yılında bir Türk’ün imzasını taşıyarak tüm dünya’da ismini duyuran Ford Focus, 2010 yılında piyasaya sürdüğü 3. Nesil Focusların üretimini yeniliyor. Almanya’da Ford fabrikasında çalışmaya başlayan Murat Güler’in tasarımları sonrası büyük bir çıkış ivmesi kazanan araç yeni yüzü ve yeniklikleri ile tüketicileri ile tanışmaya hazırlanıyor.

Başarılı bir C segmentini geride bırakarak yenisini piyasaya sürecek olan Ford bu yılın sonunda ya da yeni yılın başında yollardaki yerini alacak. Prototipinin üretildiği ve test sürüşlerinde bulunan araç tüm gözlerden saklanırken casus fotoğraflarının internette yerini almasıyla yeni kasasından, özelliklerinden ve yeniliklerinden ipuçları vermeye başladı. Beklentiler aracın donanıma göre farklılıklar gösteren fiyatlar ile satılacağı konusunda bütün uzmanlarca hem fikir oluşturmuş. Casus fotoğraflarında epey bir kamuflaj uygulanması elbette bir çok açığını kapatmış durumda. Bu anlamda açıklama yapılmaması ise aracın bütün gizemini koruyor. Facus III’ten sonra piyasada tanışacağımız aracın daha uzun olması buna bağlı olarak diz mesafesinin artması ve önceki modellerinde küçük olan bagaj kapasitenin daha çok artması anlamına gelecek gibi görünüyor.

Yeni Focus’ta Olması Beklenenler

Yakın bir gelecekte Yeni Fiesta’yı piyasaya süren Ford, Focus’ta vereceği donanım ile ekran gibi farklılıkları yansıtıyor gibi. Yeni aracın konsol bölümü, ekranı ve kullanıcı modülleri mutlaka elden geçirilecektir. İlk kez Fiesta’da kullanılan güvenli sürüş sağlayan sistem bu araçta da olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bu sistemin geliştirilmesinden önemli adımlar atan Ford ilk olma özelliğini taşımak isteyecektir. Değişecek olan konsoldaki en büyük merak uyandıran husus ise aracın kontrolünü sağlayacağımız olan ekran olacaktır. SYNC 3 ile geniş ekran sayesinde araç ile ilgili bütün özellikleri, anlık durumların görülebilecek olması ve müzik severlerin merakla beklediği ses sistemi beklentileri karşılayacak düzeyde olmalı.

Konsulda hayalet gösterge olacağı tahmin edilen aracın alışılagelmiş hatcback ve station wagonlarının yanına ek olarak yeni Fiesta’da görünen plastik, yerden yüksek korumalıkların ekleneceği diğer düşünülenler. Yeni Ford Focus’un önden çekişli olması beklenirken dört çekiş sistemi olan sistemi daha sonra piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Her tasarımı başarılı bulunan Focus’un bu tasarımı da büyük beğeni alacak ve yüksek satış rakamlarına ulaşacağa benziyor. Ayrıca araçta Murat Günak gibi bir Türk’ün imzasını taşıyor olması ise ayrı bir gurur olarak hanesine yazılmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir