Kredi ve Finans Portalı

Araç Muayene Ücretini Kredi Kartı ile Ödeme

Araç Muayene İşlemler Nasıl Yapılır?

Düzenli olarak kullanılsın ya da kullanılmasın belli aralıklar ile araçların bakımlarının yapılması gerekir. Araçların muayenelerinin zamanında yapılması olabilecek arızaların önceden tespit edilerek herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmasının önüne geçer. Dolayısıyla araç sahibi olan kişilerin mutlaka araçlarını zamanında muayene ettirmesi son derece önemlidir.

Kanunlar gereğince araçların muayenesi zorunlu kılınmıştır. Araç muayenesi için yetkili olan TÜVTÜRK, aracın gerekli olan tetkiklerini yapmakla sorumludur. Aracınızı muayene ettirmeden önce yapmanız gerekenler şu şekildedir;

Randevu Almak

Ülkemizde araç muayenesi için tek yetkili TÜVTÜRK’tür. Bu nedenle araç muayene sırasında oldukça fazla yoğunluğun yaşanması da kaçınılmaz oluyor. TÜVTÜRK internet adresinden uygun zamana randevu almalısınız. Bu randevular ücretsiz olarak yapılır.

Araç Borç Durumunu Kontrol Edin

Aracınızı muayene ettirmeden önce yol, trafik ve köprü gibi borçların olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca yapılması gereken zorunlu trafik sigortanızın da geçerlilik süresine dikkat edin. Eğer bu gibi durumlar varsa aracınız muayeneden geçemez.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Aracınızı muayene ettirmeden önce TÜVTÜRK istasyonlarında bulunan egzoz gazı emisyon ölçümünden geçtiğinden emin olun.

Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç sahipleri hiçbir şekilde ücret ödemeden TÜVTÜRK adresinden randevu alabilirler. Araç muayene ücretleri 2019 şu şekildedir;

 • Otobüs, kamyon, çekici ve tanker fiyatı: 377,60 TL
 • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork fiyatı: 279,66 TL
 • Römorklu ya da römorksuz traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet fiyatı: 142,78 TL

Kredi Kartı ile Araç Muayene Ödeme İşlemleri

Araç Muayene Ücreti Sorgulama

Aracınızın muayene bilgilerini birkaç farklı yoldan sorgulamanız mümkündür. Bunlar;

E-Ptt Araç Muayene Ücreti Sorgulama:

 • Bu yöntemi kullanarak araç sorgulama hizmetini alabilmek için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Yapmanız gereken işlemler sırasıyla şöyledir;
 • https://hgs.epttavm.com/arac-km-sorgula internet sitesine giriş yapın. Plaka veya Şasi numaranızı yazın.
 • İsterseniz kısa mesaj veya -posta yardımıyla da bilgi edinebilirsiniz. Gerekli olan kısma telefon numaranızı yazabilirsiniz.
 • Sorgulama tuşuna basarak 5 TL karşılığında işleminizi yapabilirsiniz.

E-devlet Üzerinden Araç Muayene Ücreti Sorgulama

 • turkiye.gov.tr/muayene-durum-sorgulama sitesine girin. Mevcut e-devlet şifreniz ile T.C. kimlik numaranızla giriş yapın.
 • Karşınıza gelen ekrana plaka ile muayene numarasını yazın.
 • İşlemler ücretsiz olarak yapılır.

TÜVTÜRK Muayene Ücreti Sorgulama

 • tuvturk.com.tr/plaka-sorgulama internet sayfasına giriş yapın
 • Muayene numarası ile plakanızı yazın
 • Karşınıza çıkan güvenlik sözcüğünü doğru yazdığınızdan emin olun
 • Sorgulama tuşuna basın ve gerekli olan bilgilere kolayca ulaşın.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartı ile Ödeme

Bu anlamda Ulaştırma Bakanlığı araç muayene ücretleri ile alakalı yenilikler sağladı. Maliye Bakanlığı ile beraber yürüttükleri ortak çalışma sonucunda artık araç muayene ücretlerinin kredi kartı yardımı ile ödenmesi için bazı adımlar atıldı. Bunun için işletici şirketlerle ve bankalarla çalışmalarına hız verdiklerinin altını çizen Ulaştırma Bakanı, soru önergesinde herhangi bir gelişme yaşandığında gerekli olan açıklamaları tüm kamuoyu ile paylaşacaklarını açıkladı.

Araç muayene ücretlerinden alınan hazine paylarının, takip eden ayın yedinci gününün akşamında maliye hesaplarına işleticilerin yatırması gerekiyor. Ancak kredi kartı aracılığı ile yapılan alımların bankalar tarafından ortalama olarak 40 gün sonrasında işleticilere ödeniyor olması ve bankaların bu işlemlerden dolayı komisyon alması sebebi ile araç muayene ücretleri nakit olarak yapılıyor. Eğer yapılan çalışmalar olumlu olarak yanıt verirse, kısa bir zaman sonra muayene istasyonlarında kredi kartıyla ödeme yapılabilecek. Hatta kredi kartına taksit olanağı da söz konusu olabilecek.

Etiketler:

Yorumlar
 1. metin kara dedi ki:

  Tabi olduğumuz İmtiyaz Sözleşmesi kapsamında tahsilat yöntemi ayrıca tanımlanmamış olup, önceki dönemlerdeki gibi devam etmesinin öngörülmesi sebebiyle istasyonlarımızdaki tüm tahsilatlar nakit olarak gerçekleştirilmektedir.

 2. Yücel Ezberci dedi ki:

  Yücel Ezberci
  Randevu taleplerinde alınan 29.00 TL ne ücretidir?
  Deli Dumrul ücreti olmasın sakın?

 3. Sezgin dedi ki:

  Atac muayene ucretleri cok ama cok fazla bu da bir cesit soygundur Halki ozel sirketlere yolduran hikumeti asla affetmeyecegiz…

 4. Nail dedi ki:

  Mrb benim bı sorum olacak 2002 model mz motorum var fakat ben şimdi bunu çekme belgeli yaptrdm bunu başkasına sattım zaman 8 senelik geriye dönük muayne borcu çkarmı böyle derumla karşılaşan arkadaşlar oldumu teşekkürler