Egzoz muayene ücreti
egzoz muayene ücreti

Belli dönemlerde araç sahiplerinin araçları için yaptırması gereken muayeneler bulunmaktadır. Zorunlu olan araç muayeneleri arasında yer alan egzoz muayenesi olmakla birlikte egzoz muayene ücreti de diğer muayene ücretleri gibi her yıl değişkenlik göstermektedir.

Araçlar için yapılan muayenelerden olan egzoz muayenesi diğer adıyla emisyon gazı ölçümü, trafikte hareket halindeki araçlardan çıkan gazların doğaya ve insan sağlığına zarar vermemesi amacıyla yapılmaktadır. En azından muayene yapılarak araçlardan çıkan zararlı gazların çevreye olan olumsuz etkisi azaltılarak sağlık açısından olumlu katkı sağlanmaktadır.

Egzoz Muayenesi Nedir?

Çevreye ve sağlığa zararlı gazlar arasında yer alan egzoz gazı, hava kirliliği ve solunum hastalıklarına neden olurken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan önlemler arasında egzoz muayenesi yer almaktadır.

Egzoz gazı emisyon denetimi sayesinde egzoz gazının çevreye verdiği zarar azaltılırken, belirli bir miktarı aşan egzoz gazı salımı olması durumunda araç sahiplerine yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu nedenle cezaya maruz kalmamak ve çevre sağlığı açısından araç sahipleri düzenli egzoz muayenesi yaptırmaktadır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

Egzoz gazı emisyon ölçümü, trafikte yer alan araçların egzozlarından çıkan karbonmonoksit, azotoksit, karbondioksit, kurşun ve hidrokarbon gibi ağır gazların neden olacağı hava kirliliğini azaltmak ya da ortadan kaldırmak için yapılmaktadır.

Üstelik egzoz gazı içerisinde bulunan zararlı gazlar yol kenarındaki bitkilerden ozon tabakasına kadar olumsuz etkilerken, bu ağır metaller insan sağlığı için çok zararlıdır. Bu nedenle belli dönemlerde egzoz gazı emisyon ölçümü yapılarak, kirletici gaz salınımının belirlenmiş oranlarda olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Şayet ölçüm sonucunda değerler belirlenmiş sınırlar içerisinde yer alıyorsa, ‘’Egzoz Gazı Emisyon Raporu’’ verilmektedir ki bu raporun araçta düzenli olarak saklanması gerekmektedir. 1 Ocak 2018 tarihinden önce egzoz emisyon ölçümü sonunda ruhsat ve pul muayene yapıldığına dair verilirken, artık ölçümle ilgili tüm bilgiler rapora yazılmaktadır.

Egzoz Muayene Ücreti 2022

Egzoz muayene ücretleri 2022 yılı içinde değişime uğrarken, 2021 yılında 90 TL olan egzoz emisyon ölçüm ücreti 2022 yılı itibarıyla 110 TL’ye yükseltilmiştir. Egzoz muayenesi belli dönemlerde zorunlu olarak yaptırılmalıdır.

Araç sahipleri tarafından egzoz gazı emisyon ölçümünün yapılmadığı tespit edilirse, 2.815 TL para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca standartlara uymayan ve fazla gaz salınımı yapan araç sahiplerine de 5.633 TL para cezası kesilmektedir. Bu nedenle böyle büyük cezalara maruz kalınmaması için kanunlara uygun şekilde egzoz muayenesinin yaptırılması gerekmektedir.

Kiralık araç kullanan araç sahipleri içinde egzoz muayenesi yaptırılması gerekmektedir ve muayene yaptırma zorunluluğu araç sahibi sorumluluğundadır. Yani kiralık araçlarda egzoz muayenesi ve araç muayenesini aracı kiralayan araç sahibi değil, aracın asıl sahibi yaptırmak zorundadır.

Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Egzoz muayenesi dönemleri araçların özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir.  Binek olarak nitelendirilen hususi ve resmi otomobiller için ilk üç sonrası ilk muayene yapılmaya başlanmalı ve sonrasında her yıl aynı dönemde muayenenin düzenli bir şekilde yaptırılması gerekmektedir.

Bunların dışında kalan motorlu taşıtlar, ilk bir yaş sonunda ilk muayenesi yaptırdıktan sonra yılda bir kez olmak üzere egzoz muayenesi düzenli yaptırılmak zorundadır. Bazı araçlar ise egzoz gazı emisyon ölçümünden muaftır ki bu araçlar arasında;

 • Tarım ve orman traktörleri,
 • Mopedler,
 • Motosiklet,
 • Hibrit ve elektrikli araçlar,
 • 1979 yılı ve öncesi model olan dizel motorlu taşıtlar yer almaktadır.

Egzoz muayenesi sonucunda raporları olumsuz çıkan ve onaylanmayan araçlar 1 ay içerisinde egzoz emisyon ölçümünü tekrar yaptırmak zorundadır. Her ne kadar muayeneyi yenilemek için 1 aylık bir süre verilse de 7. gün itibarıyla araçların trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir.

Bir aracın aynı egzoz ölçüm istasyonunda 1 tane ölçüm tekrar hakkı bulunmakta olup, 7 gün dolmadan randevu alınarak ölçümün tekrar yapılmasını sağlamak, aracın trafiğe çıkarılmaması yaptırımına araç sahibinin maruz kalmasını engellemektedir.

Egzoz Muayenesi Nerede Yapılır?

Araç muayenesi yapılmadan önce egzoz muayenesi yapılması sürecin doğru ilerlemesi açısında önemlidir. Şayet egzoz muayenesi sonucunda sorun tespit edilirse, sorun giderildikten sonra sanayi de ölçüm yapma yetkisi bulunan merkezlerde ölçüm yenilebilmektedir.

Ayrıca TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden araç muayenesi için randevu alındıktan sonra randevu alınan TÜVTÜRK istasyonlarında egzoz muayenesi yaptırılabilmektedir. TÜVTÜRK istasyonlarında egzoz muayenesi en fazla iki kez ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Egzoz muayenesi için

 • Egzoz muayenesi yapılacak aracın tescil belgesi
 • Araç sahibinin T.C. kimlik numarası bulunan kimlik kartı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Egzoz muayene sorgulama ya da ödemeye yönelik işlemler ‘’e-devlet’’ internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Egzoz Muayenesi Yaptıracakların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Egzoz muayenesi yaptıracak araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

 • Egzoz muayenesi yaptıracak araç sahiplerinin egzozunda herhangi bir sorunun olmaması gerekmektedir. Şayet bir sorun varsa egzozda tamir ettirildikten sonra muayene gidilmesi gerekmektedir.
 • Trafik ekipleri tarafından aracın egzoz muayenesi yaptırması gerektiğine dair karar verilirse, egzoz muayene süresinin dolmamış olsa bile aracın hemen egzoz muayenesine sokulması gerekmektedir.
 • Egzoz emisyon ölçümü yeterli çıkmayan araçlara egzoz gazı ölçüm raporu düzenlenir ki bu raporun düzenli araçta bulunması gerekmektedir.
 • Egzoz emisyon ölçümü e-devlet üzerinden düzenli olarak takip edilmelidir.
 • Egzoz muayenesi öncesinde aracın standart bir muayeneden geçirilmesi işlemlerin sağlıklı bir şekilde yürümesine yardımcı olacaktır.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

Egzoz gazı emisyon ölçümü sorgulama e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için öncelikle ‘’e-devlet’’ internet adresine girildikten sonra ‘’Hızlı Çözüm’’ menüsünden ‘’Kurumlar’’ seçildikten sonra ‘’Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’’ tıklanmalıdır. Burada çıkan menüler içerisinden ‘’Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama’’ tıklandıktan sonra araç plakası girilerek sorgulama yapılmalıdır.

Araç plakasının girilmesiyle birlikte egzoz gazı emisyon bilgileri görüntülenebilmektedir. 2018 yılından beri ruhsat ve pul verilmediği için ölçüm sonuçlarına verilen rapordan da ulaşılabilmektedir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Zorunlu mu?

Egzoz gazı emisyon ölçümü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan tedbirler içerisinde yer almakta olup, egzoz muayenesi araçlar için zorunludur. Sadece yukarıda belirttiğimiz gibi bazı taşıtlar egzoz muayenesinden muaftır ve hidrojen yakıtlı araçlar da muaf tutulan gruplar içerisinde yer almaktadır.

2019 yılından önce egzoz muayenesi ‘’Ağır Kusur’’ olarak değerlendirilirken, 2019 yılından sonra ‘’Hafif Kusur’’ statüsüne alındığı için egzoz muayenesi araç muayenesi sonrasında da yaptırılabilmektedir.

Egzoz muayenesinden sorunsuz geçebilmek için aracın trafik sigortasının mutlaka olması gerekmektedir. Trafik sigortası olmayan araca egzoz muayenesi yapılmaz ve muayene süresi geçen araç sahibine de gecikilen her ay için egzoz muayene ücreti bedelinin %5 oranında gecikme bedeli uygulanarak muayene ücreti tahsil edilmektedir. Egzoz muayenesi yaptırıldıktan sonra artık ölçüm sonuçlarını gösteren bir rapor verildiği için ölçüm yaptırdıktan sonra araç sahipleri e-devlet üzerinden egzoz gazı emisyon geçerlilik sürelerine dair sorgulama yapabilmektedir.

Egzoz muayenesi ücreti ölçümden önce peşin olarak alınmaktadır ve ölçüm sonrasında değerler belirlenmiş olan değerler arasında çıkmazsa ölçümün 30 gün içerinde tekrar yaptırılması gerekmektedir. Araç sahibi 30 gün geçmeden egzoz muayenesi tekrar aynı yere yaptırırsa yeni bir muayene ücreti ödememektedir.

Şayet egzoz muayenesi TÜVTÜRK istasyonlarında yaptırılmışsa, ikinci ölçüm değerleri de sınırlar içerisinde çıkmazsa son olarak üçüncü ölçümde istasyonlarda ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ama araç sahibi TÜVTÜRK istasyonları dışında belirlenmiş başka bir merkezde ölçümü tekrar yaptırırsa egzoz muayene ücreti olan 110 TL’yi tekrar ödemek zorundadır.

Egzoz muayene ücreti 1 gün gecikirse ne olur?

Egzoz muayenesini geciktirirseniz ceza ödemeniz gerekmektedir.

2022 yılında egzoz muayenesi ücreti kaç tl oldu?

2021 yılına göre 20TL artarak 110TL oldu.

Egzoz emisyonundan geçemezsem ne olur?

1 tane ölçüm tekrar hakkınız bulunmaktadır. 30 gün içerisinde tekrar ölçüm yaptırabilirsiniz ancak onay alamadıktan 7 gün sonra trafiğe çıkmamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir