Egzoz emisyon pulu kaldiriliyor
egzoz emisyon pulu kaldiriliyor

Hava kirliliğinin takip edilmesi amacıyla önemli bir rol oynayan Egzoz ve Emisyon ölçümleri ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca önemli bir değişikliğin yapılacağına dair gündeme geldi. Araçlarda kullanılan uygunsuz yakıtlar ile araçların tahrip olmuş parçaları ile gerekli emisyonun sağlanamaması durumunda insan sağlığı için tehdit unsuru oluşturuyor.

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği Yürürlüğe Giriyor

Sağlığımızı tehdit eden egzoz emisyonları için testlerin yapılarak ruhsatlara işlenmesi gereken hususlar içerisinde iken düzenli olarak muayenesi yapılması gereken araçların bu işlemi yaptırmamaları halinde muayenelerine de onay verilmiyor. Gerekli standartları taşımayan egzoz emisyonları için de onay verilmeyenlerden. Egzoz Gazı ve Emisyon Ölçümleri için Mart 2017 tarihinde çıkarılan yönetmelikte belirtilen şartlar 2018 yılına girmemiz ile birlikte yürürlüğe girmiş olacak.

E-Devletten Emisyon Takibi

Oluşturulan Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi ile elektronik olarak dijital ortamlarda takibi sağlanacak. Bu takibin sağlanması ile araçların egzoz emisyon durumları online olarak Bakanlıkça takip edilecek. Dijital kanallara yansıyan bu durum neticesinde ruhsatlara konulan ve fiziki olarak bulundurulan Egzoz emisyon ruhsatı kalkmış olacak. Elbette bununla birlikte egzoz ve emisyon kontrolleri de standartlara bağlı olarak yaptırılmaya devam edilecek.

Sahte Egzoz ve Emisyon Pul ve Ruhsatları

Fiziki olarak yapılan emisyon takipleri ile aracını teste tabi tutmadan sahte emisyon pulu ve ruhsatlarının önüne geçilmesi planlandı. Yapılan test sonrası araç sahibine gerekli raporlar verilirken taşıt sahibi istediğinde e-devlete giriş yaparak aracı hakkında ayrıntılı bilgilere buradan da ulaşabilecek. Yeni sisteme giriş sonrası elinde pulu ve ruhsatı bulunan kişiler sürelerinin bitimine kadar bu belgeleri kullanmaya devam edecek ve süresi bitiminde yenin sistem üzerinden işlemlere başlayacak. Bu nedenle taşıt sahipleri bu belgelerini muhafaza etmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir