Sürücülere psikoteknik testi
sürücülere psikoteknik testi

Türkiye’de Zorunlu Trafik Sigortası yaptırımındaki fiyatlar nedeniyle taşıt sahipleri sürekli şikayetlerini dile getirmektedirler. Yapılan istatistikler gösteriyor ki, aslında sayılı kişilerin sürekli kaza yapmaları nedeniyle zarara uğrayan sigorta şirketlerinin fiyat artırma politikaları bu şikâyetlerin başlıca nedenleri arasında görünüyor.

Sürekli artış gösteren poliçe fiyatları karşısında yürürlüğe giren tavan fiyat uygulaması ile sürücüler biraz olsun nefes alabilmiş olsa da, fiyatların bazı kesimlerce hâlâ çok yüksek seviyelerde olduğu dile getiriliyor. Elbette kaza yapmayan sürücülerin hakları korunurken sürekli kazaya sebebiyet veren kişilerinde bazı bedellerini ödemeleri gerekli diye düşünüyorum.

Nitekim sigorta şirketlerinin girişimleri sonucu bazı aşamalar kat edilir duruma gelmiş gibi görünüyor. Ortaklaşa hareket eden şirketler yılda üç ve daha fazla kaza yapan, sigorta şirketlerini zarara uğratacak bedellerin çıkmasına neden olan sürücülerin büyük çoğunluğu tespit edilmiş durumda ve Emniyet güçleri ile yapılacak protokol ile gerekli hassasiyetin gösterileceği aşikâr.

Psikoteknik Testi Nedir

Türkiye’de kazaların azaltılmasının hedef alınarak serbest piyasa sigorta fiyatlarının artmaması ve sigorta şirketlerinin zararlarının önüne geçilebilmesi için Sürekli kazaya neden olan binlerce kişi tespit edilmiş durumda. Bu sürücülerin ceza puanlarının da dikkate alınarak sürücülerin psikoteknik testine tabi tutulması bekleniyor. Bu test ile araç sürücülerinin beceri, yetenek, ani tepkimeleri ve süresi, el ve ayak hareketleri gibi durumları bilgisayar programları sayesinde değerlendirmeye alınıyor.

Psikoteknik Testini Geçemeyen Sürücüler Ne Yapacak?

Kazaya neden olan sürücüler adına önemli bir adım teşkil eden bu test sayesinde oluşacak kazalar önlenirken, can güvenlikleri de artırılmış olacak. Kaldı ki bu teste tabi tutulan sürücü testi geçemezse onlar için kötü bir haber olarak ehliyetlerine el konulacak. Dolayısıyla trafiğe çıkışları engellenecek. Ehliyetine el konulan sürücü ehliyetini geri alabilmesi için bu testi geçmek zorunda. Testi geçene kadar şu an için bir sınırlama yok.

Psikoteknik testine tabi tutulmak istemeyen ve ehliyetlerini deyim yerindeyse kaptırmak istemeyen sürücülerin daha dikkatli olacakları, kaza sayılarının azalması ile serbest piyasada oluşacak zorunlu trafik sigortası fiyatlarının inmesi belirlenen hedefler arasında. Bunlara etken olacak diğer bir neden ise yeni sürücülerin stajyer olarak kabul edilmesi ve ehliyetlerini iki yıl sonra alabilmeleri olacak.

Psikoteknik Testi Nasıl Yapılıyor?

Kişinin yetenek ve becerilerine yönelik yapılan bu test trafikte araç kullananların becerileri ile güvenlik sürücülük davranışlarını ölçmektedir. Test 11 aşama olarak yapılırken yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Bilgisayar ekranı ile araç başındaymış gibi yapılan test simülatörler yardımı ile yapılıyor. Test sonucu çıkarılan raporda sürücünün muhakemesi, görsel sürekliliği, sürekli dikkati ve problem çözme yeteneği, tepki kalitesi, hız ve mesafe algısı ve görüş açısı gibi ayrıntılar belirtiliyor.

Kimler Psiokoteknik Testine Tabi Tutulacak?

Bu teste 2015 yılında yapılan çalışmalar neticesinde özellikle stajyer sürücülerin katılması, testi geçenlerin ehliyet alabilmeleri amaç edinilmişti. Yapılacak testin zamanla tüm sürücüleri kapsaması beklenirken,  75 ceza puanını aşan sürücüler de teste tabi tutulacaklar arasında. Zamanla toplu taşıma sürücülerinin, özellikle şehirlerarası otobüs kullanan şoförlerin de katılması bekleniyor. Sürekli kaza yapan sürücüler ise henüz çalışma aşamasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir