Mobil uygulama tutanagi
mobil uygulama tutanagi

2008 yılında yapılan düzenlemeler sonrası hafif hasarlı kazalar sonrasında kazaya karışan kişiler arasında anlaşmalı olarak kaza tespit tutanağı düzenlenmesi yoluna gidilmişti. Ancak bu tutanağın tutulabilmesi için tarafların trafik sigortasının olması zorunlu haldeydi.

Sürücülerin inisiyatifine bırakılan trafik kaza tutanakları matbu evraklar üzerinde yapılan yazışmalar sonucu yapılır hale geldi ve iki nüsha düzenlenerek yapılması, kazaya karışanların yazma problemi yaşaması ve ilk defa başına gelenlerin tutanağın nasıl hazırlanacağı hakkında bilgi sahibi olmaması gibi ve özellikle kaza sonrası heyecanı ile bu tutanakların hazırlanmasında sürücüler problemler yaşayabiliyordu.

Mobil Kaza Tutanağı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Her uygulamaya adım atan teknoloji, kaza tespit tutanaklarının hazırlanması amacıyla artık cep telefonlarımıza giriyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi gelişmeleri ve teknolojiyi yakından takip ederek geliştirdiği “Mobil Kaza Tutanağı” deneme uygulamalarına girmiş durumda. Pilot uygulamalar ve çalışmalar sonrası yürürlüğe girecek işlem ile sürücülere ve sigorta şirketlerine büyük kolaylıklar sağlamış olacak ve işlemler sırasında oluşan zaman kaybının önüne geçilmiş olacak.

Kaza sonrası kalem ve kağıt arama problemi ile sigorta poliçelerine ait bilgilerin girilmesi gibi sorunların önüne geçmesi planlanan uygulama ile araç bilgilerinin girişlerinin de yapılmasına gerek kalmayacak. Hazırlanan tutanaklarda yanlış yazılan bilgiler dahi daha önce sorun yaratabiliyordu.  Ayrıca kare kod uygulaması ile poliçe bilgilerinize anında ulaşım sağlanabilecek.

Kaza Ortamı Video ve Fotoğraf Çekimi

Kaza sonrası, kaza anını ve sonrasını gösterebilecek video ve fotoğraf gibi ortamların hali hazırdaki bir cep telefonundan çekim sonrası yüklenebilmesi ise büyük bir kolaylık sağlarken, fotoğraf basımı gibi seçeneklerinde tarihe karışmasına neden olacak.

Uygulama için Android ve İos işlemci telefonlara yüklenebilecek programlar sayesinde tek bir kişinin telefonu yardımıyla tutanak düzenlenebilecek. Ancak yapılan çalışmalar için Windows işlemcili telefonlar için bir ayrıntı bulunmuyor.

Uygulamaları indirmek için https://www.sbm.org.tr/tr/Haberler/Sayfalar/Mobil-Kaza-Tutanagi.aspx adresine giriş yapılarak indireceğiniz uygulamayı seçmeniz yeterli.

Ancak kaza sonrası düzenlenecek tutanakla birlikte kişilerin alkol muayene raporunun nasıl alınacağı, aracın yanması halinde ise itfaiye raporları ile birlikte nasıl bir çalışma yapılacağı ise merak konusu. Ayrıca yük taşıyan araçların yüklerine ait irsaliye, faturalar ile eksikliklerin nasıl tanzim edileceği uygulamanın yürürlüğe girmesinden sonra belli olacak.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi

Hazine Müsteşarlığına bağlı olarak 2003 yılında TRAMER adıyla kurulmuş olan, 2008 yılından itibaren ise Sigorta Bilgi Merkezi kabul edilen bir kurumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir