Trendyol iade işlemleri
Trendyol iade işlemleri

Trendyol, giyimden saat ve aksesuara, kozmetikten ev yaşam ürünlerine, elektronikten süpermarkete kadar her türlü ürünün internet üzerinden satın alınabilmesini sağlayan bir e-ticaret firmasıdır. Aldığınız ürün ile ilgili bir sorun yaşamanız durumunda ise site üzerinde yer alan ‘’İade işlemlerini nasıl yapabilirim?’’ menüsü aracılığıyla Trendyol iade işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken iade süresidir. Ürün elinize ulaştıktan sonraki 15 günlük süreçte iade hakkınız bulunmaktadır.

Trendyol Hatalı Ürün Gönderimi

Çevrimiçi pazaryerlerinde alışveriş yapan tüketiciler, ürünleri açıklamalara ve var olan görsele göre tercih etmektedir. Tüketicinin eline ulaşan ürünlerin belirtilen özellikleri taşıması zorunludur. Bu özellikleri taşımayan ürünlerin gönderilmesi durumunda ise tüketici iade etme hakkına sahiptir. e-Ticaret sitelerinden sipariş veren tüketiciler, kargo kendilerine ulaştığında özellik ve görsel karşılaştırması yaparak süreci tamamlamalıdır. Hatalı gönderim söz konusu ise vakit kaybetmeden iade edilmelidir.

En popüler çevrimiçi pazaryerlerinden olan Trendyol, doğru ürünün gönderilmesi için oldukça hassas davranmaktadır. Ancak olası karışıklık veya hatalı ürün gönderimi durumunda tüketici haklı görülmektedir. Tüketicinin zaman kaybetmeden başvurusunu yapması ise oldukça önemlidir.

Trendyol iade işlemleri
Trendyol iade işlemleri

Trendyol İade İşlemleri Nasıl Yapılır?

Trendyol iade işlemleri için aşağıdaki aşamaları uygulamanız gerekmektedir:

 • Trendyol internet sitesine veya uygulamasına giriş yapınız. “Hesabım’’ bölümünde bulunan “Siparişlerim’’ kısmına gidiniz.
 • “Detaylar’’ bölümüne tıklayarak, sipariş detaylarını görüntüleyiniz.
 • Ürünün sağ alt kısmında bulunan ‘’Kolay İade Talebi Oluştur’’ bölümüne tıklayınız.
 • İade edilecek ürünü seçiniz ve iade nedenini belirtiniz. Aynı üründen birden fazla aldıysanız iade edilecek ürün sayısını seçmeyi unutmayınız.
 • Daha sonra kargo firmasını seçiniz ve ekranda belirtilen iade kargo kodunu not alınız. İşleminiz için tanımlanan iade koduna “Siparişlerim” bölümünden ve e-posta adresinize gönderilen mailden de ulaşabilirsiniz.
 • İade edilecek ürünü faturası ile birlikte paketleyiniz. Birden fazla ürün iade edecekseniz her biri için ayrı kod almayı unutmayınız. Ayrıca ürünlerin de ayrı ayrı paketlenmesi gerekmektedir.
 • Ürün paketini seçtiğiniz kargo firmasına en geç 7 gün içerisinde teslim etmeli ve aldığınız iade kodunu belirtmelisiniz. Eğer iade kodunun üzerinden 7 gün geçmiş ise yenisini almanız gerekmektedir.

Trendyol’un sağladığı olanak ile ürünlerinizi ücretsiz olarak iade edebilirsiniz. İade süresi, ürün tüketicinin eline ulaştıktan sonra başlamaktadır ve toplam 15 gündür. Tek kullanımlık ve hızlı bozulma ihtimali bulunan ya da son kullanma tarihi yakın olan ürünler iade kapsamında değildir.

Bunların dışında:

 • Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri,
 • Mayo ve bikini,
 • İç giyim ürünleri,
 • Kitap,
 • DVD, CD ve kasetler,
 • Kopyalanabilir yazılım ve programlar,
 • Kırtasiye sarf malzemeleri kullanılmış ya da denenmiş olursa iade söz konusu değildir.

Giyim ürünleri kullanılmış, yıpranmış ya da yıkanmış olursa iadesi kabul edilmemektedir. Bu tür iade talepleri kontrol edilmekte ve tüketiciye geri gönderilmektedir.

Çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi beyaz eşyaların yanı sıra televizyon gibi kurulum gerektiren ürünler, yetkili servisin bilgisi dışında açılırsa iade gerçekleştirilmemektedir.

Trendyol Para İadesi Nasıl Alınır?

Tüketiciler Trendyol üzerinden kredi ya da banka kartı ile alışveriş yapabilmektedir. Kozmetik ve kuyumcu ürünleri dışında World, Axess, Bonus, CardFinans, Maximum ve Paraf kredi kartlarına taksit imkanı  sunulmaktadır. Satın alınan ürünlerden memnun kalmayan ya da çeşitli nedenlerle iade gerçekleştirmek isteyen kişiler, ödedikleri tutarı geri alabilmektedir.

Trendyol para iadesi için aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır:

 • Tüketici, iade etmek istediği ürünü kargo firmasına iletir. Ürün Trendyol firmasına ulaştığında ise kontroller yapılır. Koşulları karşılayan ürünler kabul edilir ve müşteriye iade veya değiştirme hakkı sunulur.
 • Ürün ücretinin iadesini talep eden müşterilerin banka ya da kredi kartlarına 2 ila 10 gün içerisinde ilgili tutar yatırılır.
 • Eğer ürün iade koşullarına uygun değilse tüketici adresine geri iade edilir ve ödeme yapılmaz.
Trendyol iade işlemleri müşteri hizmetleri
Trendyol iade işlemleri müşteri hizmetleri

Trendyol Para İade İşlemleri ile İlgili Şikayetler Nereye Bildirilmelidir?

Trendyol para iade işlemleri ile ilgili sorun yaşayan kişiler, 0212 331 02 00 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak şikayetlerini bildirebilmektedir. Ayrıca Trendyol internet sitesi veya mobil uygulaması üzerinden “Canlı yardıma bağlan” seçeneği kullanılarak talep ve şikayetler iletilebilmektedir.

Trendyol Para İadesi Kaç Günde Yapılıyor?

Trendyol’da para iadesi yapılabilmesi için ürünün firmaya ulaşması gerekmektedir. Firmaya ulaşan ürünün gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmektedir. İadesi onaylanan ürünlerin ücretleri ise 2 ila 10 gün içerisinde tüketicinin kartına aktarılmaktadır. 

İade işlemi tamamlandıktan sonra tüketicinin mail adresine Trendyol tarafından bilgi maili gönderilmektedir. Mailin içeriğinde iade süreci hakkında bilgi verilmektedir.

Trendyol ürün iade kargo ücreti kime ait?

Trendyol ürün iadesi sırasında kargo ücreti firma tarafından karşılanmaktadır. Müşteriler sistem üzerinden aldıkları kargo kodunu kullanarak iadelerini ücretsiz şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Trendyol’da farklı ürünler tek seferde iade edilebilir mi?

Trendyol alışverişiniz sırasında satın aldığınız birden fazla ürünü, tek seferde iade etmeniz mümkün değildir. Her ürün için iade işlemleri tekrarlanmalı ve farklı bir iade kodu alınmalıdır.

Trendyol iade kodu kaybolursa ne yapılabilir?

Trendyol tarafından ürüne özel olarak oluşturulan iade kodu, kullanıcının “Hesaplarım” bölümünde bulunmaktadır. Ayrıca mail adresine gönderilen bilgilendirme mesajında da iade kodunu görmek mümkündür.

Trendyol’da 15 gün geçtikten sonra iade yapılabilir mi?

Trendyol iade süresi, ürün müşterinin eline geçtikten sonra başlamakla birlikte toplam 15 gündür. 15 gün geçtikten sonra ürün üzerinde iade hakkı bulunmamaktadır.

Trendyol faturasız ürün iadesi kabul eder mi?

Trendyol iade işlemleri sırasında firmaya geri gönderilecek olan ürün paketinin içinde fatura da bulunmalıdır. Ürün faturasını kaybeden kişiler ad soyad, sipariş no ve iade nedenini boş bir kağıda yazarak kargo paketine eklemelidir. Ayrıca “Hesabım” bölümünde faturaya ulaşılabilmektedir.

Trendyol iade onayı kaç gün sürer?

Trendyol iade onayı, ürünün kargoda geçirdiği süreye bağlı olarak değişmektedir. Firmanın deposuna ulaşan ürünler aynı gün kontrol edilmekte ve uygunsa onaylanmaktadır.

Trendyol iade parası nereye yatar?

Trendyol’da iadesi kabul edilen ürünlerin ücreti, müşterinin ödemeyi gerçekleştirdiği banka ya da kredi kartına yatmaktadır. Müşteriler iade tutarını Trendyol Cüzdan’da da tutabilmektedir.

Trendyol iade sorgulama nasıl yapılır?

Müşteriler kendi hesaplarına girerek ilgili ürünün süreci hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Hesabım > Önceki siparişlerim adımlarını izledikten sona iadesi gerçekleştiren ürüne tıklanmalıdır.

10 Comments

 1. s266368524 nolu siparişimi aynı gün iade ettim firma kargoyu almış 4 gün geçti hala para iadesi yapılmadı para hesabıma ne zanan geçer

 2. 10 mayıs 2020 tarihinde ürün aldım 14 mayıs 2020 tarihinde iade ettim , ücret iadem yapılmadı ? Ne zaman ücret iadesi yapılır ? iade kodu 7288389880755

 3. Benim de ayni 18 tl yi 3 aydir iade edecekler hala etmediler bende wazgectim unusual kestim

 4. Trendyoldan 20366TyKE05029876 referans numaralı iade ücretim 1 ay olmasına rağmen halen iade etmediniz.

 5. Kredi kartıyla taksitle işveriş yaptıktan sonra 2 dakika için ürünü iptal ettim para iadesi nasil olur cevap verirmisiniz?

  1. 2 ile 10 iş günü içerisinde gerçekleşiyor. Süre ödeme yönteminize göre değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir