Teb altın hesabı nasıl açılır?
TEB altın hesabı nasıl açılır? nedir nasıl kullanılır?

TEB altın hesabı, bireysel müşterilerin altın birikimlerini çalınma, kaybolma ve sahtecilik gibi riskler olmadan değerlendirmelerine olanak sağlar. Vadeli ve vadesiz olarak iki şekilde açılan hesapların özellikleri, avantajları ve işlevleri farklıdır. Müşteriler, saniyeler içerisinde Türkiye Ekonomi Bankası’ndan altın hesabı açabilmektedir.

TEB Vadesiz Altın Hesabı

Vadesiz altın hesabı, müşterilerin minimum 0,01 gram ve katları şeklinde 1000/1000 saflık derecesine sahip altın birikimi yapmalarına olanak sağlar. Bireysel müşterilerin kullanabildiği hesapta güncel altın kurunu takip ederek fiyatların gidişatına göre alım ve satım yapılabilir. Müşteriler bu süre zarfında altın hesabına ekleme yapabilir veya bozdurarak çekebilir.

TEB vadesiz altın hesabında alış ve satış işlemleri için TL ya da USD hesabından para aktarılabilir. Çalınma, kaybolma ve sahtecilik gibi riskler olmadan güvenli bir şekilde yatırım yapılırken mobil ve internet bankacılığı kanalları kullanılarak alış satış emirleri verilebilir. İş günlerinde mesai saatleri içerisinde gün içi altın kurları, mesai saatleri dışında ise marjlı altın kurları yayınlanır.

Teb altın hesabı nasıl açılır?
TEB altın hesabı nasıl açılır?

TEB vadesiz altın hesabı açtırmak için şubelere mesai saatleri içerisinde başvurabilir ya da mobil ve internet bankacılığı kanallarını kullanarak işleminizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Hesap açmak isteyenler aşağıdaki adımları uygulanmalıdır:

 • İnternet bankacılığına giriş yapılır.
 • Menüden “Hesaplarım” seçeneğine tıklanır.
 • “Altın Hesaplarım” seçilir.
 • “Vadesiz Altın Hesabı”na tıklanır.
 • Adımlar takip edilerek hesap oluşturulur.
 • Vadesiz altın hesabına para göndermek için Vadesiz TL ya da USD hesapları kullanılabilmektedir.

Detaylı bilgi için TEB Vadesiz Altın Hesabı Nasıl Açılır?

TEB Vadeli Altın Hesabı

Vadeli altın mevduat hesabı, bireysel müşterilerin altın birikimlerini vade süresi boyunca bankada tutarak faiz getirisi kazanmaları amacıyla oluşturulmuştur. Bankalar, müşterilerden alınan ve karşılığında faiz oranları doğrultusunda getiri sunulan altınları işletir. Kazanç miktarı, vade süresine ve altın miktarına bağlı olarak değişmektedir.

İnceleyebilirsiniz: Vadeli Altın Hesabı Ne Kadar Kazandırır? Karlı mıdır?

Müşteriler vade süresi boyunca altın miktarına ekleme yapamaz. Bu hesabın en büyük avantajı ise vade süresinin sonunda müşterinin iki yönlü kazanç sağlamasıdır. Bu süreçte hem altınlar değer kazanır hem de altınların üzerinden faiz getirisi alınır.

TEB vadeli altın hesabı açtırmak için aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır:

 • İnternet bankacılığına giriş yapılır.
 • Menüden “Hesaplarım” seçeneğine tıklanır.
 • “Altın Hesaplarım” seçilir.
 • “Vadeli Altın Hesabı”na tıklanır.
 • Adımlar takip edilerek hesap oluşturulur.

Detaylı bilgi için TEB Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

TEB Altın Hesabı Kapatma

TEB altın hesabı kapatma işlemi mobil ve internet bankacılığı kanallarından yapılır. Altın hesabını kapatmak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

 • İnternet bankacılığına giriş yapılır.
 • “Hesaplarım” seçilir.
 • Kapatılmak istenen altın hesabı seçilir.
 • Sağ üst köşede yer alan “Ayarlar” seçeneğine tıklanır.
 • Kapatma talebi iletilir.

TEB Altın Hesabı Kullananların Yorumları

TEB altın hesabı, vadeli ve vadesiz olmak üzere iki şekilde açılabilirken her iki hesabın özellik ve avantajları farklıdır. Vadesiz altın hesabında güncel altın fiyatları üzerinden alış satış yapılır. Vadeli altın hesabında ise müşteri altın birikimi üzerinden faiz oranları doğrultusunda getiri kazanır. Altın hesabının getirisini hesaplamak için vade süresi ve faiz oranları belirlenmelidir. Bunun için bankanın şubelerine başvurulmalıdır.

TEB fiziki altın alıyor mu?

TEB, belirli tarihlerde sadece bazı şubelerinden fiziki altın kabul etmektedir. Çeyrek, yarım, tam, yüzük, bilezik, küpe ve kolye gibi fiziki altınlar gram altın cinsinden kabul edilerek banka hesabına yatırılmaktadır. Teslim edilen altınlar eksper değerlendirmesinin ardından gram cinsine çevrilmektedir.

TEB altın hesabı hesap işletim ücreti var mı?

TEB altın hesabı için hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Üstelik alış satış işlemlerinde komisyon kesintisi de yoktur.

TEB gram altın havale edilir mi?

TEB vadesiz altın hesabından aynı veya başka bankaya ait vadesiz altın hesabında gram cinsinden havale yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir