Kredi ve Finans Portalı

Sigortalılara Yapılan İşsizlik Sigortası

Özellikle sigortalı olan işçi kesim, miktarı ne kadar olursa olsun kullandığı krediler ile bankaların sizden kestiği masraflar ve hangi kalemler için masraf kesildiği hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü kesilen masraflar içerisinde sizin talebiniz dışında işsizlik sigortası yapılmış, bu sigortanın poliçesi kesilmiş olabilir. Kişi bu durumun farkında değilse ve işsiz kalmışsa bu haktan mahrum kalabilirler.

Özellikle Eylül 2014 yılı öncesi bankalardan kullanılmış krediler üzerinden alınan masraflar ve masraf kalemleri farklılık gösteriyordu. Banka dosya masrafı keserken, yanında istihbarat ücreti, kredi notu sorgulama ücreti gibi kalemlerden kesinti yaparak, elinize geçecek paranın azalmasına neden olmaktaydı. Ancak bu tarihten sonra durumlar değişti ve yasal yönetmelikte yapılan değişiklik ile biraz daha şeffaf duruma getirildi.

Kredi Kullanılırken İşsizlik Sigortasına Dikkat Edilmeli

Bizim burada asıl bahsetmek istediğimiz ise bankaların sigortalı olan kredi kullanıcılarına bilgileri ve talepleri dışında işsizlik sigortası yaptırmalarıdır. İhtiyaç anında kullanılan kredilere sayfalar dolusu hazır sözleşmeler imzalatılırken bir anlamda sözleşmenin bir nüshası verilmiyor aynı zamanda okunmasına dahi fırsat verilmiyordu. Bankalardaki sıra ve yoğunluğun çok olması da bunlara etken olmaktadır. Bu esnada imzalatılan belgeler, kesintilere ait dekontlar hızlı bir şekilde gözlerinizin önünden geçer ve kesinti dekontunda ayrıntılı bir açıklama bulamazsınız. O heyecanlar bir çok kullanıcı bankadan aldıklarını dahi incelemezler.

Sigortalı olan işçilerin kredi kullanımı sırasında haberi olmadan yapılan işsizlik sigortası sonucu, kredi geri ödemeleri devam ederken kişi işsiz kalabilir. Bu işsizlik sonucu yapılan sigortadan haberi olmayan müşteri kredi geri ödemelerine devam eder ve bu hakkı için bankadan talebi olmaz. Çünkü haberi yoktur.

Bankalardan kredi kullanımı sonucu şubede çalışan müşteri yetkilileri verdikleri krediler ile kesilen ücretler üzerinden komisyon aldığı herkesçe bilinmektedir. Bu yüzden çalışanların kesilen masrafları artırdığı öngörüsü herkes de vardır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Bankalar Açık mı?

Kişi işsiz kaldığında kredi borçlarını kapatmak istiyorsa, sigorta yapılsın yapılmasın mutlaka kredi sözleşmesini ve kesintileri inceleyerek hareket etmelidir. Çünkü bu sigorta ile para ödemekten kurtulurken önceden ödemiş olduğunuz taksitlerinizi geri alabilme imkânınız vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.