Issizlik sigorta fonundan kesilen vergi
issizlik sigorta fonundan kesilen vergi

İşçinin çalışma kapasitesinde olmasına rağmen, sağlığı ve yeterliliği mevcut iken kendi isteği dışında işinden alınarak uğrayacakları gelir kaybının bir kısmını karşılamak üzere devlet tarafından kurulmuş olan zorunlu sigorta koluna işsizlik sigortası denilmektedir.

Yapılacak işsizlik sigortasının faydaları

En önemli faydası işsiz kalan kişinin aniden yaşayacağı para kaybı sonucu maddi geçim konusunda sıkıntıları aşabilmesi için bir zaman ve destek sağlamasıdır diyebiliriz. Bir süre ödenecek olan işsizlik maaşı ile birlikte iş bulunana kadar oluşabilecek olan olumsuzlukların önüne geçmiş olunacaktır. Bu sigorta ile kayıt dışı istihdamın önüne geçilmiş olacaktır. Sigortalı olan çalışan kendisini güvende hissederek daha iyi bir çalışma motivasyonu içerisinde olacaktır. Yani işsizlik sigortası ile hem işveren, hem işçi, hem devlet kârlı çıkacaktır.

İşsiz kalan çalışanın nasıl işsizlik maaşı alabileceğine dair önceki yazılarımızda ayrıntılara yer vermiştik.

İşsizlik Sigorta Fonundan Kesilen Vergi

İşsizlik sigorta fonu işsizlik parasını ödeyen kurumdur. Fakat işsizlik fonu sadece işsiz kalan çalışanların değil işvereni, iflas eden ve işyeri özelleştiği için işini kaybeden kişilerinde maaşlarını kapsıyor. Bu tarz durumlarda ücret garanti fonu devreye girer.

İşsizlik ödeneği sigortalı olan işsizin çalıştığı süre ile doğru orantılıdır. Sigortalı olan kişi prim ödeme gün sayısına göre 180 gün ile 300 gün arasında işsizlik ödemesi alabilir. İşsizlik ödeneği alan kişilerin genel sağlık sigortası primleri de SGK’ya yatırılmaktadır. Aynı zamanda bu süreçte kişiye meslek edindirme ve geliştirme eğitimleri de verilmektedir.

İşsizlik Sigorta Fonu’na kanunlar gereğince aylık brüt kazançlardan sigortalı olan kişiden yüzde 1, işverenden yüzde 2 ve devletten yüzde 1 oranında prim yatırılmaktadır. Aynı zamanda İşsizlik Sigorta Fonu’nda herhangi bir açıklık yaşandığı takdirde bu açıklık devlet tarafından karşılanmaktadır.

İşsizlik ödeneği ödenen kişiye damga vergisi dışında herhangi bir vergi kesintisi uygulanmamaktadır. Kişilerin eşleri ile çocuklarına ödenecek olan nafaka borcu dışında işsizlik maaşı herhangi bir kişiye devredilemediği gibi kesintiye de uğrayamaz. Ayrıca ödenecek bu ücret ile birlikte kişinin emekli keseneği gibi kesintilere maruz kalamadığı için İşsizlik sigorta fonu ödendiği zaman kişinin emekli gününe bir etkide bulunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir