Kredikartisigortasi
kredikartisigortasi

Kredi kartı sigortası, herhangi bir nedenle işlerinizin yolunda gitmemesi durumunda kredi kartları borcunuzu ödeyen sigortadır ve kredi kartı borcunuzun ödenecek olduğunu bilmek kendinizi güvende hissetmeniz açısından rahatlık sağlayacaktır.

Kredi kartı sigortası;

  • Bordrolu çalışanların kendi kararları dışında işsiz kalmaları durumunda,
  • Serbest meslek sahipleri ile devlet memurlarının da geçici iş göremezlik hallerinde,
  • Öğrenci, ev hanımı ve emekliler in kaza ya da hastalık sonucu 7 günden uzun bir süre hastaneye yatmaları halinde devreye girmektedir.

Yaşanılan olumsuzluklar karşısında kredi kartı sigortası kapsamında ileri dönemlerdeki taksitleri de içeren hesap özetindeki bütün kredi kartı borcunuzu ödeyerek, siz iş buluncaya kadar ya da tam olarak iyileşinceye kadar kredi kartı borçlarınızın sizin için bir yük olmasının önüne geçerek güvence altında olmanızı sağlar. Ayrıca kredi kartı sigortası, yaşam sigortası görevi de görmektedir ve sigorta süresi içerisinde tam maluliyet ya da yaşam kaybı gibi olumsuzluklarda kredi kartı borcunuzu ödemektedir.

Kredi kartı sigortası nedir?

Kredi Kartı Sigorta Primleri Nasıl Belirlenmektedir?

Kredi kartı sigortası primleri ileriye dönük taksitlerinizi kapsayan hesap özetinizdeki, aylık toplam borcunuz üzerinden hesaplanır ve bu oran toplam borcunuzun % 1’i kadardır. Kredi kartınızın borcunun bulunmaması durumunda prim ödemesi söz konusu olmamaktadır. Mesela son kredi kartı ekstrenizin borç tutarı toplam 1.000 TL ise, kredi kartı sigorta priminiz 10 TL’ye denk gelmektedir ve 10 TL sigorta priminiz bir sonraki dönem hesap özetinizde yansıtılmak koşuluyla tahsil edilmektedir. Aylık kredi kartı sigortası primi maksimum 100 TL olabilmektedir.

Kredi Kartı Sigortası İçin Gereklilikler Nelerdir?

Kredi kartı sigortası almak için her banka kendine göre şartlarını belirlemektedir. Fakat bankalar arasında değişiklik göstermeyen gereklilikler;

  • Bankaya ait olan bir kredi kartı sahibi olmak,
  • İkamet olarak Türkiye’de ikamet ediyor olmak,
  • 18 ile 65 yaş aralığında olmak,
  • Aynı iş yerinde 3 aydır düzenli çalışıyor olmaktır.

İsteğiniz dışında işsiz kalmanız durumunda en az 3 aydır çalışıyor olmanız gerekirken, Türkiye İş Kurumu’ndan işsizlik ödeneği de alıyor olmanız gereklidir. Kredi kartı sigortası kapsamında ödemelerinizin gerçekleşmesi için işsizlik ya da geçici iş göremezlik durumunda riskin oluşmasından 30 gün sonra borçlarınız ödenmeye başlarken; hastane tazminatından yararlanabilmeniz için hastaneye yattıktan 7 gün sonra borcunuz ödenmeye başlanmaktadır. Kredi kartı sigortası kapsamında işsizlik, gündelik hastane teminatı ya da geçici iş göremezlik teminatlarından toplamda 6 aya kadar olmak üzere en fazla 2 kere faydalanılmaktadır.

Kredi kartı sigorta sözleşmesi, ilk primin ödendiği tarihle birlikte başlayarak, 1 yıl boyunca devam eder ve tazminat üst sınırı sigortalı bazında belirlenmekte olup 10.000 TL ile 15.000 TL olarak değişkenlik göstermektedir. Sigorta için süre uzatma yetkisi sigortacıya ait olmakla birlikte sigortalı tarafından başka bir talepte bulunulmadığı sürece her yıl olmak üzere 1 yıllığına tekrar yenilenmektedir.

Kredi Kartı Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartı sigortası iptali için her banka kendine göre prosedür oluşturmaktadır ve sigortalı olarak iptal işlemini yapabilmek adına bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak ya da şubenize giderek detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz. Şayet iptal işlemini gerçekleştirmemeniz durumunda kredi kartı sigortası her yıl düzenli olarak yenilenecektir.

Kredi kartı sigortası nedir?

Kredi Kartı Sigortası Yapan Bankalar Hangileridir?

Kredi kartı sigortası birçok banka tarafından sunulan bir hizmettir.

Akbank Kredi Kartı Sigortası

Akbank tarafından müşterileri için sunulmuş bir hizmettir ve Akbank kredi kartı sigortası hakkında bilgi almak için Akbank müşteri hizmetleri numarası olan 444 25 25 numaralı telefonu arayarak poliçenizi başlatabilirsiniz. Ticari amaçla kredi kartı sigortası alımı yapılamamaktadır ve kredi kartı borcu için kart başına sunulan teminat en fazla 12.000 TL’ye kadardır. Diğer masraflar içinde 50 TL’lik bir teminat sunulmaktadır. Kredi kartı sigortası Akbank bünyesinde olan AkSigorta A.Ş. tarafından yapılmaktadır.

İş Bankası Kredi Kartı Sigortası

İş Bankası tarafından kredi kartı sigortası olarak ‘’Kredi Kartı Destek Sigortası’’ adı altında hizmet sunulmaktadır. Bir müşteri için maksimum 5 tane kredi kartı için sigorta yapılmaktadır. Asıl kart sahiplerinin talep etmesi durumunda ek kartlar içinde kredi kartı sigortası yapılmaktadır. Yalnız şirket kartları ile bayi kartları için kredi kartı sigortası yapılmamaktadır. Poliçe işlemleriniz için İş Bankası Müşteri Hizmetleri numarası olan 0 850 724 0 724’ü arayarak hem sigortanızı başlatabilir hem de sigorta iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Kredi Kartı Sigortası

Business Worldcard’lar hariç olmak üzere Yapı Kredi Bankası, tüm kredi kartları için kredi kartı sigortası hizmetini ‘’Kredi Kartı Ödeme Güvencesi’’ adı altında sunulmaktadır. Poliçe işlemlerini başlatmak ya da iptalini gerçekleştirmek için Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri numarası olan 0850 222 0 444’ü arayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı sigortası kapsamında sunulan teminat için üst limit 15.000 TL’dir ve diğer bankalardan farklı olarak yaş sınırı da maksimum 70 yaş olarak belirlenmiştir.

Garanti BBVA Kredi Kartı Sigortası

Garanti BBVA tarafından kredi kartı sigortası ‘’Kredi Kartı İşsizlik Sigortası’’ adı altında sunulmaktadır ve kredi kartınızı kullanma limitinize göre sigortalanır ve 30 gün içinde iptal etmeye karar vermeniz durumunda da ödemeleriniz yatırılarak maddi kayıp yaşamanız engellenmektedir. Garanti BBVA tarafından sigorta işlemlerinizi gerçekleştirmek için müşteri hizmetleri numarası olan 444 0 333’ü arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir