Issizlerin kredi borcu
issizlerin kredi borcu

Çalıştığınız iş yeri kapanabilir, iflas edebilir. Ya da sizi işten çıkartabilirler. İşten çıkarılan kişinin kredi borçları ne olur? Bu konu hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Kredi Borcu Olan Kişi İşsiz Kalırsa Ne Yapmalı?

Kredi kartı borcu olan kişilerin, en çok korktuğu konu, borcu ödediği esnada işsiz kalmaktadır. Maddi ve manevi olarak kişiyi zor duruma sokan, kredi borcu öderken işsiz kalmak her çalışan, her borç sahibi olan kişinin başına gelebilecek bir durumdur. Kişi, kredi borcu öderken işsiz kaldığında paniklemekte ve nasıl bir yol izlemesi gerektiğini merak etmektedir.

Kredi Borcunu Dondurmak

İşsizlik, kişileri maddi ve manevi yönden yıpratan, zor günler geçirilmesine neden olan bir durumdur. Üstelik işsiz kalan kişinin bankaya kredi, kredi kartı borcu varsa işsiz kalma durumu daha içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Kredi borcu olan kişiler, işsiz kaldığında paniklemekte, kredi borcunun ne olacağını merak etmektedir. Bankalar ne yazık ki, böyle bir durumda kişilere çok alternatif sunmamaktadır. Yapılacak en mantıklı adım, kişinin bankaya bildirerek, yetkililerden yardım istemesi, ortak alınacak adımlar ile yeni bir ödeme planı çıkarılmalıdır.

Bazı bankalar kredi borcu olan kişi işsiz kaldığında, belli bir süreliğine kredi taksitlerini dondurma işlemi yapabilmektedir. Ancak kredi borcunun dondurulması kısa bir süreliğine olacaktır ve sizi borçtan kurtarmayacağı gibi yeni faiz yükü ile cebinizden çıkacak para artacaktır. Fakat bu durum bankanın inisiyatifine kalan bir husus olup, herkes için geçerli değildir.

İşsizlik Sigortası

Kişi işsiz kaldığında öyle bir durumda banka ile tatsız olaylar yaşamamak için işsizlik sigortası yaptırılması gerekmektedir. İşsizlik sigortasını bütün bankalar yapmaktadır. İşsizlik sigortası, işsiz kaldıktan sonra değil önce hatta krediyi çekerken yapılması gereken işlemler arasında yer almaktadır.

Küçük tutarlar ile yaptırdığınız işsizlik sigortası, işsiz kaldığınızda sizin için kredi taksitlerini poliçe kapsamında ödeyerek, sizi zor durumda kalmaktan kurtarmaktadır.

İşsizlik Sigortasını kredi kartınıza da yaptırabilirsiniz. Kredi kartınıza olan borcunuzun üzerinden her ay sigorta yenilenmekte ve kredi kartınızdan ücret kesintisi yapılmaktadır.

İşsizlik Ödeneği

İşsiz kalan kişiler, SGK kayıtları ile resmi olarak çalışıyorsa, maaşı üzerinden prim kesilmesi ile son üç yıl içerisinde en aşağı 600 gün süre ile işsizlik primi ödemesiyle İŞKUR’a başvurarak işsizlik maaşı alabilir. Ancak kişinin işten kendi rızası dışında iş yeri sahibince çıkarılması gerekmektedir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir