Kredi karti alis veris onayi
kredi karti alis veris onayi

Alınan karar sonrasında internetten online yapılacak alışverişler neticesinde kredi kartları ile ödeme yapılabilmesi için kart sahiplerinin onay vermesi gerekiyor. Birkaç kezdir bu onay süresinin uzatılmasının en büyük nedeni sanıyorum kart sahiplerinin yeteri kadar onay vermemesi diyebiliriz.

31 Ocak’ta Doluyor

Ocak ay’ının sonuna kadar uzatılan onay verme işlemi yaklaşırken internet satış portalları ve bankalar yoğun mesajlar ve e-mailler ile kredi kartlarının süresinin dolduğunu, onay verilmesi gerektiğini hatırlatan içerikler sürekli gönderilir hale geldi. İnternet bankacılığına girişlerde, ATM işlemlerinde sürekli karşınıza çıkan bu durum biraz sıkıcı bir hâl almış olabilir.

Otomatik Ödemeler Onay Vermeden Devam Edecek

Elektronik ticaretin devamını sağlayacak olan kart sahibi onay süresi 31 Ocak tarihinde doluyor. Yine uzatılır mı şu an için cevap vermek zor. Fakat bu durumun yürürlüğe girmesiyle birlikte mağduriyetlerin artıp artmayacağı merak edilen hususlardan. Mağdur edilmesi muhtemel olan otomatik ödeme talimatı bulunan kişilerin gerek kredi kartı gerekse sanal kartlar üzerinde ödeme yapılmasının kapsam dışı olduğu açıklanan bilgiler arasında.

Kredi Kartı Onayını Nasıl Vereceğim?

İnternet üzerinden e-ticaret yapıyorsanız ve bu size gerekli bir husussa sanal kartınıza ya da kredi kartınıza onay vermeniz gerekiyor. Bunun için internet bankacılığı, ATM, mobil uygulamalar üzerinde ya da SMS yanıt yoluyla kartınıza onay verebiliyorsunuz. Bu şekilde online ödemeleriniz de devam etmiş oluyor.

Son açıklamalara göre bir kez daha zaman uzatılmasının gerçekleştirilmeyeceği onay süreci e-ticaret yapan şirketleri zor durumda bırakabilir. Fakat onay vermeseniz dahi tüketici gerekli gördüğü takdirde istediği zaman bu işlemi gerçekleştirme hakkına sahip. Bu nedenle kart sahiplerinin de kendilerini üzmedikleri bir gerçek.

Sanal Kart Güvenli

Kartları üzerinden yapılacak alışverişler ile mağdur edileceklerini düşünen binlerce tüketici, aynı zamanda online alışveriş imkanlarının da devam etmesini ister durumda. Bu durumda bir tüketici olarak yapılması gereken en önemli güvence sanıyorum sanal kart sahibi olmak. Alacağınız sanal kart ile istediğiniz alışverişi yaparken istediğiniz tutarlar üzerinden kendinizi güvence altına alıyorsunuz. BDDK’nın tüketicileri koruma adına almış olduğu karar doğrultusunda verilecek onay aslında kimseyi endişelendirmemeli. Bankalar usulsüz kart kullanımlarının önüne geçmek için yeteri kadar güvenlik önlemini alıyorlar ki, 3D Secure bunlardan birisi. Bu nedenle yapacağınız alışverişlerde bu güvenlik unsurunu kullanmamız hepimiz için çok önemli bir etken.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir