Memur ne kadar kredi cekebilir
memur ne kadar kredi cekebilir

Kamu kurumunda 657 Sayılı Kanuna bağlı olacak çalışanlara,  bankalar daha esnek bir şekilde kredi verirler. Yani memur olan kişi krediye hiç alamamaktan yoksun bir rahatlıkla başvurmasıyla kredi alabilmektedir.  Peki çok rahat kredi alabilen memurlar, ne kadar kredi alabilirler? İstedikleri rakam onaylanabilir mi?

Memur maaşının ne kadarına kredi kullanılır

Devlette çalışan bir memur iseniz sizin için kredi çekmek çok daha kolay olacak anlamına gelmektedir. Devlette görev alan memurların maaşları sürekli olarak aksamadan geldiği için bankalar bu kişileri eğer herhangi bir kredisinde aksama yoksa ve kredi puanı düşmemişse güvenilir müşteriler olarak görmekte ve hızlı bir şekilde istedikleri krediyi ödeyebileceklerine inanmaları halinde vermektedirler.

Memurlar maaşlarının genel olarak %50 oranına denk gelecek şekilde kredi kullanabilmektedirler. Yani maaşının yarısını ödeyebileceği taksitlerde kredi alabilir. Örnek olarak verecek olursak 3 bin lira maaş alan bir memur bin beşyüz lira geri ödeme yapabilir. Memurların sahip oldukları mal varlıkları ve aynı zamanda değerlerine göre kredi tutarlarında da değişim görülmektedir. Kredi çekerken limitinizi etkileyen en önemli unsurlardan birisi de kredi notu olarak ele alınmaktadır.

Bazı bankalar devlet memurları için özel krediler hazırladıkları için maaşın 20 katına kadar kredi kullanma imkanı sağlamaktadır. Yine örneklersek 3 bin lira maaş alıyorsa 60 bin liraya kadar kredi kullanabilir. Ancak aylık geri ödeme oranını geçmemesi gerekir. Memurlar maaşlarının %50 ile %75 oranında kredi çekebilmektedirler. Özellikle kirada oturmuyorsa bu rakam %75’i rahat bir şekilde bulabilir. Bu durum nerede yaşadığınıza bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. İkamet ettiğiniz şehir dahi kredi miktarınızı etkiler çünkü banka yaşamanız için gerekli olan tutara yasalar gereği dokunmamak ile yükümlüdür.

Her ne kadar alınabilecek krediler ve ödeme oranları bu durumda olsa da, eşi çalışan bir memur daha yüksek oranlarda kredi kullanma imkânına sahiptir. Yani eşinin kefilliği ile bütün maaşına geri ödeme sağlayabileceği şekilde kredi çekebilir. Özellikle maaşını aldığı bankalar bir çok esneklik sağlayabilirler. Memur aylık ödediği faturalara otomatik talimat vermesiyle, kredi kartını kullanarak ödemelerini zamanında yapmasıyla aranan müşteri haline gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir