Zam
zam

Temmuz ayının yaklaşmasıyla mevcut çalışan ve emeklilerin alacakları maaş zamları konusunda merak içine girildi. Herkes ne kadar zam alabileceğinin hesabını yapmaya çalışıyor. Peki yapılacak zam oranları ne kadar? Bunları sizlere açıklamaya çalışalım.

Temmuz 2017 Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

Bilindiği üzere memurlar ile yapılan 2015 yılındaki toplu sözleşme ile Temmuz ay’ında yüzde 4 oranında artış sağlanacaktı. Ancak bu yılın ilk aylarına ilişkin enflasyon rakamları fazla çıkması durumunda bu yüzde dörtlük kısma eklenecek. Bu fazlalık ise Ocak ay’ı zammı olan yüzde 3’den yukarı olması gerekiyor.

Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından netleşecek olan Memur maaşları Nisan ay’ı enflasyon rakamlarının sabit kalması halinde yüzde 6,71 oranlarına çıkması bekleniyor. Ancak Haziran ayındaki enflasyon rakamlarının eksi derecelerde çıkması muhtemel gibi görünüyor. Geçmiş istatistiklerine bakılarak ve muhtemel göstergeler ışığında memur maaşlarına enflasyona istinaden yüzde 2 ile yüzde 3 oranlarında etki etmesi muhtemel. Fakat bütün bunlara rağmen kesin rakamlar ise 3 Temmuz tarihinde belli olacak.

Emekliler Son 6 Yılın En Yüksek Zammını Alacak

Çalışanlar ve emekliler açıklanan enflasyon rakamları sonrasında Temmuz 2017 tarihinde alacakları zam oranlarına kilitlenmiş durumda. Mayıs ve Haziran aylarına ait enflasyon rakamları açıklanmamasına rağmen, beklenti anketinde belirtildiği üzere Mayıs ayında yüzde 0,59, Haziran ayında ise yüzde 0,22 olacağı yönünde.

Bu rakamlara göre Temmuz ayında SSK işçi emeklisi ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yüzde 6,57 oranlarında zam yapılması öngörülüyor. Bu rakamların para karşılığı ise 93 lira olarak, toplamda maaşları 1495 liraya çıkacak. Bu rakam Bağkur emeklilerinde ise 50 lira artış ile 933 lira olacak.

Memur Emeklilerinin Maaşları

Memurlar Ocak 2017 tarihinde yüzde 3 zam almıştı ve bu zam oranı enflasyonun altında kaldığı için zamlı oranı yüzde 3,47 olması gerekiyor. Temmuz 2017 tarihinde yüzde 4 zam alması gereken memur emeklilerine eklenmesi ile 126 lira artışla 1784 lira olacak.

Temmuz 2017 Tarihinde En Düşük Maaş Beklentileri İse Şöyle

İşçi Emeklisi (2000  öncesi) 1495 Lira
İşçi Emeklisi (2000 sonrası) 882 Lira
Bağkur Emeklisi 1262 Lira
Memur Emeklisi 1784 Lira

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir