2017 memur zammı
2017 memur zammı

Bu makalemizde sizlere memurların 2017 yılı Ocak ayından itibaren yaklaşık ne kadar maaş farkı alacaklarını, maaşlara enflasyon farkı ödenip, ödenmeyeceğini, enflasyon farkı ödenecekse ne zaman belli olacağını anlatacağız.

Her yıl olduğu gibi 2017 yılı başından itibaren memurlara ve memur emeklilerine zam yapılacak.

23 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yetkili sendika ile hükümet arasında yapılan Toplu Sözleşme gereği 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren memurlara ve memur emeklilerine % 3 oranında zam yapılacak. 2016 yılının ikinci 6 aylık bölümünde enflasyon % 5 oranından fazla çıkarsa bu fazlalık % 3 oranındaki maaş zammına ilave edilecek. Enflasyon farkı zammı yapılır mı bunu zamanla göreceğiz. Enflasyon farkını Türkiye İstatistik Kurumu’nun 3 Ocakta yapacağı açıklama sonunda, memurların enflasyon farkı alıp almayacakları belli olacak.

Yapılacak zamlarla birlikte memurların maaşlarına 79,00 TL ile 285,00 TL arasında zam gelmesi bekleniyor.

Asgari ücrete yapılacak zam memurların geçim indirimine etkili olacak. Asgari geçim indiriminin hesaplanması ancak asgari ücrete yapılacak zam ile belli olacak.

Öte yandan Ocak 2017 tarihinden itibaren memurlar otomatik olarak bireysel emeklilik planlarına dahil olacak. Bireysel Emeklilik planlarına kesilen paylar memurların net maaş miktarlarını etkileyecek.

Konu ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorumlar kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir