Halkbank bireysel emeklilik sistemi 1
halkbank bireysel emeklilik sistemi 1

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylerin çalıştıkları süre içerisinde birikim yaparak emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Sistemine ek olarak rahat bir emeklilik hayatı yaşamaları için bir birikim aracıdır. Bir birey çalıştığı dönemde biriktirdiği parayı en az 10 yıl pirim ödememiş ve 56 yaşını doldurmuş olmak kaydıyla ya yolu olarak, ya belli bir plan çerçevesinde ya da yıllık gelir sigortası ile ömür boyu ya da belirli süreler için emekli maaşı alarak değerlendirebilir. Bireysel Emeklilik Sistemi 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren bireysel emeklilik sistemini teşvik etmek amacıyla devlet katkısı getirildiği günden itibaren popülerliği iyice artmıştır.

Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sisteminde devlet katkısı oranı %25’dir. Yani her ay siz 100,00 TL birikim yapıyorsanız %25 devlet katkısı ile aylık birikiminiz 125,00 TL olmuş olur. %25 devlet katkısının haricinde risk tercihleriniz doğrultusunda sizin seçtiğiniz fonlara yatırılır. Devlet katkısı üye olduğunuz tüm bireysel emeklilik sistemleri dâhil olmak üzere aylık bürüt asgari ücretin %25’ini geçemez. Halkbank’ın sunmuş olduğu birçok Bireysel Emeklilik Sistemi bulunmaktadır. Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi, Halk Plan, Halk Premium Emeklilik Planı, Ayrıcalıklı Emeklilik Planı, Duru Plan, KOBİ-Esnaf Plan, Grup Emeklilik Planı ve İşveren Grup Emeklilik Planı olmak üzere yedi çeşittir.

Halkbank Bireysel Emeklilik

Halk Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Halkbankası şubelerinden ya da 444 44 00 numaralı Halkbank çağrı merkezinden üye olup birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi’ne üye olabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Halkbank Bireysel Emeklilik Sisteminde giriş aidatı alınmamaktadır. Halk Plan, Duru Plan ve Kobi-Esnaf Planda asgari katkı payı 140,00 TL, Halk Premium Emeklilik paketinde asgari 500,00 TL, Ayrıcalıklı Emeklilik Planında 1.647,00 TL’dir. Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi planları hakkında daha detaylı bilgiyi Halkbank şubelerinden ya da Halkbank çağrı merkezinden alabilir, sizin için en uygun planı seçmesi için müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz.

Herkes Emeklilik Sistemine Başvurabilir

Bireysel emeklilik sistemi belli bir grup çalışan kişiye hitap etmemektedir. Talep eden herkes bu işlem için başvuruda bulunabilirken birikim yapma imkanına sahip olur. Geleceğini düşünen herkesin bu işlem için adım atması gereken önemli bir husus olduğunu mantığı kabul ettikçe kendisi de arzu edecektir. Son zamanlarda devletçe de bu sisteme yapılan destekler sonucu tercih edilebilir duruma geldi ki, bu sisteme giren sayısında önemli artış yaşandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir