Denizbank bes iptal
Denizbank Bes İptal

Bireysel Emeklilik Sistemi, rahat bir emeklilik dönemi geçirmeyi amaçlayan kişilerin çalışma hayatları sırasında birikim yapmalarını sağlayan özel emeklilik sistemidir. Emekli maaşına ek gelir sağlamak amacıyla sisteme giriş yapan kişi sayısı 13 milyona ulaşmış durumdadır. Bireysel Emeklilik hesabına yatırılan ödeme için %30 ilave devlet katkısı kazanılır. Fakat bazen kişilerin Denizbank BES iptali sürecini başlatması söz konusu olabilir.

BES sisteminden çıkış yapmanın nedenleri araştırıldığında iki temel nedenin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bunlar;

1-Kişinin ani nakit ihtiyacı bulunmaktadır. BES’den çıkış yapanların %73’ü bu nedenle sistemden ayrılmaktadır.

2-Bir diğer neden ise %17 ile eğitim harcamaları gelmektedir.

BES’i uzun vadeli bir yatırım olarak görmek gerekmektedir. Bu nedenle kısa vadede çok yüksek birikimlere ulaşamayacağınızı bilmenizde yarar var. Öte yandan devlet katkısı haricinde, sistem içinde bulunan fonlardan da size uygun olan dağılımı oluşturabilirsiniz. Ancak sisteme girdikten ve sözleşmeniz yürürlüğe girdikten sonra sistemden çıkmak istediğinizde bazı kesintiler ile karşılaşacaksınızdır.

Bireysel emeklilik sisteminden ilk iki ayı doldurduktan sonra istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Denizbank BES iptali için çalışan kişinin iptal talebini işverenine ya da şirkete posta, e-posta gibi yollar üzerinden iletmesi gerekiyor. Çalışan BES iptal isteğini ilettikten sonra on iş günü içinde kesintiler iade edilir. İadenin gecikmesi durumunda temerrüt faizi ile iade yapılır.

İlk üç yıl içinde bireysel emeklilik sisteminden ayrılmanız durumunda Devlet Katkısı’na hak kazanamazsınız. Eğer emekliliğinize hak kazandıktan sonra sistemden ayrılmak isterseniz yapılmış olan ödemelerin getiri tutarı üzerinden %5 stopaj kesintisi yapılır. Emeklilik hakkını kazanmadan ayrılmak istiyorsanız kesinti oranları sistemde kaldığınız süreye göre değişiklik göstermektedir. 10 yıldan uzun süre sistemde kalmış olanlardan yapılan stopaj kesintisi oranı %5’dir. 10 yıldan daha kısa süre sistemde kalmış kişilerden ise %15 stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Denizbank BES sistemini kendiniz haricinde çocuklarınızın geleceği için de başlatabilirsiniz. Çocuğunuz adına yapılan ileriye yönelik emeklilik sisteminde uzun süre kalacağınız ve erken iptal yapmayacağınız için kesintileriniz de o kadar az olur.

Denizbank BES İptal SMS

Denizbank bireysel emeklilik sitemini MetLife Emeklilik ile iş birliği içinde yürütmektedir. Denizbank BES iptal işlemlerinizi gerçekleştirmek için size en yakın MetLife acentesine gidebilirsiniz.

MetLife acentesine giderek yapacağınız iptal başvurunuzda, size verilecek olan sistemden ayrılma formunu tamamlayarak acenta yetkilisine teslim etmeniz gereklidir. Eğer telefon ile iptalinizi gerçekleştirmek isterseniz, 0850 222 0 638 numaralı hattan MetLife Müşteri İletişim Merkezini mesai saatleri içerisinde arayarak talebinizi iletebilirsiniz.

MetLife Müşteri Hizmetleri Temsilcilerine hafta içi her gün 09:00-18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi ile iletişime geçtikten ve bireysel emeklilik hesabınızın iptaline onay verdikten sonra, size email yoluyla sistemden ayrılma formu iletilir. Bu formu eksiksiz doldurup imzaladıktan sonra size verilen eposta adresine iletmeniz  gereklidir. Veya formu Denizbank şubeleri veya MetLife acentelerine teslim edebilirsiniz.  Form MetLife’a teslim edildikten kısa süre sonra, yaklaşık 10 iş günü içerisinde para iadesi vermiş olduğunuz banka hesabınıza gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca MetLife Emeklilik ve Hayat’a www.metlife.com.tr’ den MetLife internet sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Denizbank veya MetLife Emekliliğin SMS ile iptal hizmeti için web adresinden destek alabilirsiniz.

Denizbank Müşteri Hizmetleri

MetLife ve Denizbank müşteri hizmetleri çalışanları, profesyonel uzmanlıklarına ve deneyim bilgilerine göre seçilmektedir. Her bir çalışanımız sürekli olarak eğitimlere katılırlar.

Denizbank Müşteri Hizmetleri numarası 0850 222 0 800’dir. Canlı Görüşme hizmetinden Pazartesi-cuma günleri arası 08:00 ile 18:00 arası yararlanabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri üzerinden tüm bankacılık işlemlerinizi güven içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışından ulaşmak istiyorsanız +90 850 222 0 800 numaralı hattı tuşlayarak arama yapmalısınız. Telefon Bankacılığı ile işlem yapmak istediğinizde sizden güvenlik amaçlı olarak telefon bankacılığı şifreniz, kart şifreniz ve tek kullanımlık mobil onay kodu istenecektir.

Tek kullanımlık mobil onay kodları işlem sırasında bankya kayıtlı cep telefonu numaralarına gönerilmektedir. Bankaya kayıtlı olan cep telefonu numaranızın güncel olması bu nedenle önemlidir. Eğer telefon bankacılığı şifrenizi unuttuysanız veya hiç almadıysanız bankadan bu şifreyi edinmeniz gerekecektir.

Denizbank musteri hizmetleri
Denizbank bes i̇ptal

Şifreniz olmaması durumunda Denizbank’ın Telefon Bankacılığı hizmeti üzerinden sadece kayıp/çalıntı kart kapama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bankanın ürün ve hizmetleri hakkında bilgi de verilmektedir.

Hesabınızdan para transferi dahil olmak üzere pek çok işlem gerçekleştirilebildiği için Telefon bankacılığı şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekir. Banka görevlileri sizden hiçbir zaman şifrenizi kendilerine söylemenizi talep etmezler.

Müşteri hizmetleri haricinde web sitesi üzerinden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Örneğin, BES Metre gelecekteki aylık gelir beklentinize göre ne kadar birikim yapmanız gerektiğini hesaplayan bir sistemdir. Bu sayede kendi birikiminizi hesaplayarak esnek bir plan oluşturabilirsiniz. Ayrıca yine web sitesi üzerinden ürünleri karşılaştırarak bilgi edinebilir ve size en uygun ürünün hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Bununla birlikte BES sistemiyle ilgili bilmediğiniz birçok kelime ve terim olabilir. Hepsini tek tek araştırmak yerine web sitesi üzerinden BES sözlüğe girerek kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir