Zorunlu bes nasıl i̇ptal edilir
Zorunlu Bes Nasıl İptal Edilir

BES’e üye olunduğunda kolaylıkla iptal sağlanır. Bağlı olunan banka ya da bu tür kuruluşun e-mail, telefon, faks ya da posta yoluyla iletişime geçerek çıkış sağlanır. Çalışanın iptal talebi sağlandıktan sonra bağlı olduğu banka ya da bu tür kuruluş çalışana ayrılma bilgi formu, hesap özeti ve ayrılma talep formu gönderilir.

Bireysel emeklilik sistemi üyeliğinde bağlı olunan bankayı ya da buna benzer kuruluşları arayarak, e-posta, fax veya e-mail yoluyla iletişime geçerek kolaylıkla iptali sağlanır.

Bireysel Emekliliğe Nasıl Üye Olunur?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kişinin aldığı ücretin bir miktarını bankaya ya da buna benzer kuruluşlara ödeyerek gelecekte emekli olabilmesini düzenleyen sistemdir. Bireysel emeklilik sistemine üyelik işe başladığın an otomatik olarak yapılır.

BES’ e Üyelik Zorunlu mu?

BES otomatik yapıldığı gibi kolaylıkla da iptal sağlanır.30 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile hakkından vazgeçme veya ayrılma hakkını kullanarak yeniden sisteme otomatik olarak dahil edilmelerine ilişkin yönetmelik yürüklükten kaldırıldı. Böylelikle işverenlerin sistemden ayrılmış çalışanını sisteme tekrar dahil etmesine gerek kalmadı.

BES’teki Para Nasıl Öğrenilir?

Bakiye sorgulama ile ilgili tüm işlemler e-Devletten sağlanır.

E-Devlet sistemine google üzerinden giriş yapılarak arama motoruna ‘Takasbank’ yazılmalıdır.

Ekrana düşen arayüzde en üst kısmında ‘Takasbank Bilgilendirme İşlemleri ‘ başlığına ya da ‘http://www.takasbank.com.tr‘ tıklayarak bakiye durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

BES’in Avantajları Nelerdir?

BES’te yapılan birikimler bizler için emeklilik maaşı haricinde ek gelir sağladığı aşikar. Faydalarından diğer bir tanesi de devletin bize sağladığı katkı sayesinde hesabımızdaki primlerden fazlasıyla biriktirmiş olmamızdır.

  • BES sizin için birikim yapmanızı sağlar.
  • BES için sağlanan fonları vergiden muaftır.
  • BES için sağlanan fonlarınızı ve şirketinizi değiştirme hakkı sunuyor.
  • Ödemelerde bütçenize göre artma veya azalma sağlar ya da bir süre dondurabilirsiniz.
  • Devlet tarafından birikiminize %25 oranından katkı payı eklenir.

BES üyeliği için herhangi bir yaş şartı yoktur. Daha önceleri 18 yaşından gün almış olma şartı aranıyordu, fakat 2021 yılının mayıs ayında yapılan yeni düzenleme bu şart değiştirildi. Böylece üyelik daha kolay ve şart aranmadan yapılabilmektedir.

Bireysel Emeklilikte Kaç Yılda Emekli Olunur?

Bireysel emeklilikte hesabınızda biriken katkı payı ödemeleri bizler için seçtiğimiz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Yapılan yatırım fonların 10 yıl boyunca üye olmanız ve 56 yaş sınırını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanmış olursunuz.

Bireysel Emeklisine Ne Kadar Maaş Bağlanır?

Bu soruya cevap vermeden önce bireysel emeklilikte iyi bir birikim için öncelikle Bireysel emekliliğe erken yaşta üye olmak, gelecekte emeklilik yıllarında emekliliği düşünüp daha uzun süre kalmak, küçük birikimleri düşünmek yerine daha çok ortalama bir katkı ödemek gerekir.

Genellikte bireysel emeklilikte birikim yapıp emekli olduklarında bu birikimi topluca alanlar var. Çok az kesimi ise emeklilikte düzenli bir şekilde ödemeyi almayı tercih ediyorlar. Açıkçası birikim açısından güzel bir sistem ama çoğu önceden biriken katkı payını alıp farklı şekillerde değerlendiriyorlar. Tabi bunun haricinde bireysel emeklilikten ayrılmayıp devam edenler de var. Bunlar ortalamanın üzerinde katkı payı ödeyenler de var.

Bireysel Emeklilik Sistemi Başka Bankaya Aktarılır mı?

Bireysel emeklilikte bağlı olduğu banka ya da buna benzer kuruluştan memnun olmayıp birikimini başka banka ya da kuruluşa aktarma hakkı bulunuyor. Katılımcı birikimlerini başka banka ya da kuruluşa aktardığında hiçbir kesinti olmadan aktarabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir