Bireysel emeklilik sistemi
bireysel emeklilik sistemi

18 Yaşın üzerindeki herkesin; bir zorlama olmadan, gönüllülük esasları ile katılabildiği Bireysel Emeklilik Sistemi, kişiye özel oluşturulmuş bir tasarruf ve yatırım sistemidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile bir bağlantısı ve ilgili olmayan BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) asgari ücret tutarları dikkate alınarak hesaplanan primler ile dilediğiniz sigorta şirketi üzerinde açılan hesaplara yatırılmaktadır.

Kimler Bireysel Emeklilik Sistemine Katılabilir?

18 yaşını geçmiş bütün Türk vatandaşları bu sisteme katılabilmektedir. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da katılabildiği bu sisteme çalışan, çalışmayan isteyen herkes katılabilir.

Böyle bir sisteme girmeye, birikim yapmaya karar verdiyseniz öncelikle bir şirket bularak müracaat etmelisiniz. İnternet üzerinden, akıllı telefonlarda bulunan uygulamalardan, çağrı merkezlerinden kolaylıkla yapabileceğiniz başvurunuz sonucu geliriniz, yaşınız ve tasarruf edebileceğiniz rakam üzerinden,  aylık oranlarda primler halinde hesabınızdan ya da kredi kartınızdan kesilebilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Devlet Katkısı Ne Kadar Alırım?

BES’e katılan her katılımcı  % 25 oranında devlet katkısı almaya hak kazanmaktadır. Yani yatırmış olduğunuz her 100 TL için 25 TL devlet katkısı hesabınıza yatırılmaktadır. Ancak devlet katkısını tamamen alabilmeniz için bu sistemde bir süre kalmanız gerekmekte, kaldığınız sürelere göre yüzdelik kısımlarda almaya hak kazanılmaktadır. En az 10 yıl sistemde kalmak şartı ile 56 yaşında emekli olabilirsiniz.

Katkı payı ödemesi yaptığınız şirketi değiştirebileceğiniz bu sisteme, ek ödemeler yapabildiğiniz gibi katkı payı ödemelerine ara verebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine Giriş Nasıl Yapılır?

Sisteme seçtiğiniz emeklilik şirketi ile yapacağınız sözleşme ile giriş yapabilirsiniz. Emeklilik şirketlerinin yaptığı bir çok kampanyalar dahilinde size uygun olan şirketi seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu sisteme girişlerde giriş aidatı alınmaktadır ve kampanyalar ile bu aidatı ödemeden bu sistemden faydalanabilirsiniz. Ancak kampanya ile aidat almayan şirketler üç yıl içinde sistemden çıkarsanız,  yaptığınız birikimden kesinti yaparak ödeme yapmaktadırlar.

Bireysel Emeklilik Sistemine Yatırdığım Katkı Payları Ne Oluyor?

Bu sistem dahilinde yatırdığınız paralar sizlerin seçtiği fonlara yatırılmaktadır. Paranız bu fonlarda değerlendirilerek kazanç sağlanmasına çalışılmaktadır. Eğer fonlar hakkında bir bilginiz yok ise şirkete vereceğiniz talimat doğrultusunda uzmanların seçtiği fonlara yatırımlarınız sağlanacaktır. Genelde sigorta şirketleri kendi şirketlerinin ortaklarına ait fonlara katılımları sağlamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemine Yatırdığım Paralara Kesinti Yapılıyor mu?

 Ancak şirketler yatırdığınız paralar üzerinden yüzde iki oranında kesinti yapmaktadır. Aylık 100 TL katkı payı ödüyorsanız, bunun 2 TL si kesilmiş olacaktır. Bunların dışında fon işletim gideri kesintisi yapmakta, yatırım yaptığınız fonlara göre kesinti miktarları da değişmektedir.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle her iş veren 45 yaşını geçmemiş çalışanına Hazine Müsteşarlığınca uygun görülen bir şirketin emeklilik planına dahil edecek ve maaşından aylık kesinti yapılmasını sağlayacaktır. Kamu ve özel sektörde çalışan herkes otomatik olarak sisteme dahil edilecek ancak katılımcı isterse iki ay içerisinde bu sistemden cayıp çıkabilecektir. Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Konuyla ilgili sorularınızı yorumlar bölümüne yazabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir