Kredi ve Finans Portalı

Halkbank IBAN ve Hesap No Sorgulama

Halk Bankası üzerinden hesap açtırmış olan her müşterinin bir hesap numarası ve hesap numarasına bağlı olarak oluşturulan IBAN numarası bulunmaktadır. Şuan müşteriler tarafından daha çok IBAN kullanılmasına rağmen bazı bankacılık işlemleri için halen hesap numarası da kullanılmaktadır. Siz de Halkbank IBAN ve hesap no öğrenme üzerine araştırma yapıyorsunuz, yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

IBAN, “International Bank Account Number” ifadesinin kısaltması olup, bankaların uluslararası entegrasyonunu sağlamak amacıyla oluşturulmuş uluslararası bir hesap numarasıdır. 2010 yılından beri kullanılmakta olan IBAN numarası, uluslararası bu sisteme üye olan bankalar tarafından her bir müşterisinin hesabına standart bir algoritma üzerinden numaralar verilerek oluşturulmaktadır. Amaç ise, uluslararası işlemlerde gerekli olan güvenliği sağlamak ve işlemlerin hatasız olarak gerçekleşmesini sağlamaktır.

IBAN kullanılmaması durumunda para transferleri yapılırken hesap numarasının yanlış girilmesi sonucunda sorunlar yaşanmaktadır. Hesap numarasının yanlış yazılması durumunda para transferlerinde paranın başka bir hesaba geçmesi söz konusu olabileceği için, bu da hem zaman kaybına hem de maddi kayba neden olacaktır.

Halkbank IBAN ve Hesap No Öğrenme

Belli standartlara göre oluşturulan IBAN numarasının kullanılması bankalara ait olan bir hesaplama sistemi tarafından kontrol edildiği için yanlış bir hesaba transferin gerçekleşmesi banka tarafından engellenecektir.

IBAN numarası kişinin hesabının ait olduğu ülke kodu ile başlarken, banka şube numarası ve hesap numarası gibi bilgiler kullanılarak IBAN algoritması sayesinde oluşturulmaktadır. Ülkemizdeki IBAN numaraları ülkemiz kodumuzun TR olması nedeniyle, TR şeklinde başlamaktadır.

Halkbank Hesap No Öğrenme

Halk Bankası hesap no öğrenme yöntemlerinden biri IBAN numarası çözümlemekten geçmektedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi IBAN algoritması içinde hesap numarası da bulunmaktadır. IBAN numarası 26 karakterden oluşmakla birlikte son 11 karakter banka hesap numaraları için ayrılmış bölümdür ve hesap numarası bu 11 karakter içerisinde son 8 karakterde bulunmaktadır. 11 karaktere tamamlanmak için hesap numarasının başına sıfır eklenmektedir. Yani Halkbank hesap no öğrenme için IBAN numarasındaki son 8 karakteri dikkate almanız yeterli olacaktır.

IBAN numaranızı bilmiyorsanız ve Halkbank hesap numaranızı öğrenmeniz gerekiyorsa bu durumda Halkbank’a ait olan telefon bankacılığını kullanarak 0 850 222 0 400 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak, müşteri temsilcinize ulaşarak Halkbank hesap no öğrenme talebinizi ileterek gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca telefon bankacılığı ile çözüm bulamamanız durumunda Halkbank şubelerine mesai saatleri içerisinde giderek hesap no öğrenmek istediğinizi belirterek, hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesi üzerine internetin hayatımıza girmesi sonucunda birçok işlemleri internet üzerinden halledebildiğimiz gibi bankacılık işlemlerini de internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden yapabilmekteyiz. Halk Bankası hesap no öğrenme işlemini de gerçekleştirmek için Halk Bankası internet bankacılığı ya da mobil bankacılık platformlarına bilgilerinizle giriş yaparak hesap numaranızdan IBAN numaranıza hatta kredi kartında kredi hesabınıza kadar tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Halkbank Şube Kodu Öğrenme

Halkbank şube kodu, Halk Bankası tarafından bağlı bulunduğunuz şubeye ait olan numaradır. Halkbank şube kodu öğrenme işlemi için https://www.halkbank.com.tr/11281-iban_kontrol adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu adres üzerinden açılan ‘’Şube Seçiniz’’ menüsünü tıklayarak, Halk Bankası şube kodlarının listesine ulaşıp, müşterisi olduğunuz şubenin koduna rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Halkbank IBAN ve Hesap No Öğrenme

Halk Bankası IBAN Öğrenme

Halk Bankası IBAN öğrenme işlemi için hesap numaranızı ve banka şube kodunu kullanarak Halk Bankası IBAN hesaplama sayfası olan https://www.halkbank.com.tr/11281-iban_kontrol bağlantısına giriş yaparak bilgilerinize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sayfaya giriş yapmanız durumunda hem IBAN numaranızı öğrenebileceğiniz gibi, IBAN numaranız üzerinden şube kodunu ve hesap numaranızı da öğrenebilirsiniz.

Halk Bankası IBAN No Kontrol: Bu menüyü tercih etmeniz durumunda Halk Bankası’na ait olan IBAN numaranızı girerek, ‘’IBAN Kontrol’’ butonunu tercih etmeniz durumunda IBAN numaranızın hangi şubeye ait olduğunu öğrenebileceğiniz gibi hesap numaranıza da ulaşabilirsiniz.

IBAN Hesaplama: Bu menüyü tercih etmeniz durumunda ise IBAN numaranızı hemen öğrenebilirsiniz. Fakat bu menü üzerinden bilgilerinize ulaşabilmek için şube kodunuzu ve hesap numaranızı biliyor olmanız gerekmektedir. Şube kodu, Halkbank IBAN öğrenme için kullandığınız hesabın bağlı olduğu şube numarasıdır. Hesap numarası ise, işlem yaptığınız ya da yapacağınız Halk Bankası’na ait olan numaradır. Bilgilerinizi hesaplama aracına eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz durumunda ‘’IBAN Hesapla’’ butonuna tıklamanız durumunda sayfanın alt bölümünde 26 karakterden oluşan Halk Bankası IBAN numaranız görünecektir.

Halkbank IBAN Numarası Kart Üzerinde Yazar mı?

Halkbank IBAN numarası banka tarafından verilen banka kartı üzerinde yazılı bir şekilde bulunmaktadır. 16 haneden oluşan banka kart numarası ile karıştırılmamalıdır. Çünkü IBAN numarası 26 karakterden oluşmaktadır ve ülke kodumuz olan TR ile başlamaktadır. Ayrıca banka kartınızın sol alt bölümünde Halkbank IBAN numarasına yer verilmektedir. Banka kredi kartlarında Halkbank IBAN numarasına yer verilmemektedir. Kredi kartlarına EFT ya da havale yapılması durumunda kredi kartı üzerinde yer alan 16 haneli kredi kartı numarası kullanılmalıdır.

Halk Bankası Müşteri Numarası Öğrenme

Halk Bankası müşteri numarası, Halkbank banka müşterisi olduğunuzu gösteren bir numaradır ve internet bankacılığına giriş sırasında istenmektedir ki T.C. kimlik numaranız ile de artık sisteme giriş yapmanız söz konusu olmaktadır. Halkbank müşteri numarası, banka kartınızın ön yüzünde yazılı bir şekilde bulunmaktadır. Şayet kartınız kayıp ise ve müşteri numaranıza ulaşmanız gerekiyorsa, 0 850 222 0 400 ya da 444 0 444 numaralı Halkbank müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilciniz aracılığıyla müşteri numaranıza ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.