Kuveyt türk marj uygulaması
Kuveyt Türk marj uygulaması

Kuveyt Türk, döviz ve altın piyasaları üzerindeki yıllara dayanan tecrübesini kullanarak, bankaların mesai saatleri içerisindeki döviz ve altın alım-satım için kur farkını mesai saatleri dışında da aşırı derece ile açarak sunması üzerine Kuveyt Türk hafta içi 24 saat boyunca uygun marjlarla yani fiyat farklılıkları ile sunmaktadır.

Kuveyt Türk müşterileri bu uygulama sayesinde mesai saatleri dışında yani saat 17.30’dan ertesi sabah 08.30’a kadar Dolar-TL, Euro-TL, Altın-TL, Euro-Dolar ve Altın-Dolar gibi işlemlerini alım-satım arasındaki marjı açmaksızın resmi sitesinde belirtilen işlem limitleri kapsamında gerçekleştirmektedir.

Tüm müşteriler tarafından ek bir uygulama ya da başvuru gerektirmeden marj uygulaması yapılmakta olup, Kuveyt Türk’ün;

  • İnternet bankacılığı üzerinden,
  • Mobil bankacılık kanalından,
  • ATM’lerinden,
  • Çağrı Merkezi kanalları üzerinden uygun marj eşliğinde işlem yapılabilmektedir.
Marj uygulaması
Marj uygulaması

Kuveyt Türk Marj Uygulaması Nedir?

Ticari olarak yapılan işlemlerde zarar olma olasılığı söz konusu olduğu için ayrılan bir pay miktarı vardır ve buna marj adı verilmektir. Kaldıraç işlemlerinde de işlem yapılmış olan teminatlar için başlangıç miktarlarına başlangıç marjı yani başlangıç teminatı alınmaktadır. Tüm marj işlemleri için minimum gösterilmesi gereken bir tutar bulunması gerekmektedir.

Kuveyt Türk marj uygulaması da bankanın risklere karşı aldığı teminattır ve varlıkların değerine göre belirlenen bir orandır.  Kuveyt Türk marjını etkileyen etmenler arasında müşterinin aynı işleme aşırı derecede yüklenmesinden kaynaklanabilmektedir. Aynı zamanda yaşanan ya da oluşan istikrarsızlıkta kur marjını etkilemektedir. Yani ne kadar çok alınırsa o kadar çok fiyat artışı yaşanmaktadır.

Kuveyt Türk Tarafından Marj İmkanı Sunulan Para Birimleri Hangileridir?

Kuveyt Türk tarafından marj uygulama farklı para çiftleri arasında yapılmaktadır. 5 gün 24 saat boyunca marj uygulaması sunulan para çiftleri;

  • USD-TRY (Amerikan Doları – Türk Lirası)
  • EUR-USD (Euro – Amerikan Doları)
  • EUR-TRY (Euro – Türk Lirası)
  • XAU-USD (Altın – Amerikan Doları)
  • XAU-TRY (Altın – Türk Lirası) olarak belirlenmiştir.
Kuveyt türk marj uygulaması
Kuveyt türk marj uygulaması

Kuveyt Türk Marj Uygulaması için İşlem Limitleri Nedir?

Kuveyt Türk marj uygulaması için işlem limitleri günlük ve tek seferlik ya da aylık olarak belirlenmiş olup, döviz ya da altın alış/satış işlemleri için farklı limitler belirlenmiştir.

Marj Uygulanmayan Döviz Çiftleri

Günlük/Tek Seferlik

Aylık

Döviz Alış TL

1.000.000 TL

20.000.000 TL

Döviz Satış TL

1.000.000 TL

20.000.000 TL

Döviz Arbitraj

1.000.000 TL

20.000.000 TL

Altın Alış

1.000.000 TL

20.000.000 TL

Altın Satış

1.000.000 TL

20.000.000 TL

Kuveyt Türk marj uygulaması işlem limitleri

Döviz ve Kıymetli Maden Alış-Satış işlemleri mobil bankacılık üzerinden yapılıyorsa günlük en fazla 15 tane işlem yapılabilmektedir.

Döviz ve Kıymetli Maden Alış-Satış işlemleri internet bankacılığı üzerinden yapılıyorsa, günlük en fazla 10 tane işlem yapılabilmektedir.

Kuveyt Türk marj uygulaması sırasında döviz piyasalarında gerçekleşen ani dalgalanmaları dikkate alarak geçici marj uygulaması da yapabilmektedir. Aynı zamanda pazartesi günleri 08:00 – 08:30 saatleri arasında döviz piyasalarındaki durumu dikkate alarak marj uygulaması yapabilmektedir. Belirttiğimiz tüm limitlerde mesai saatleri dışında geçerli olup, mesai saatleri limitleri değişkenlik göstermektedir.

‘’İşleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır’’ Ne Anlama Gelmektedir?

Akşam ya da gece saatlerinde, Kuveyt Türk üzerinden altın, dolar ya da euro alımı gerçekleştirirseniz, “işleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır” ifadesi ile karşılaşabileceğiniz gibi hafta sonu alımlarında da bu ifade ile karşılaşmanız söz konusu olabilir. Yani banka tarafından alımlarınıza yönelik belli bir teminat alındığı için belli bir fark yaşamanız olası olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir