Kredi sicil affi
kredi sicil affi

Sıkışan ekonominin rahatlaması adına devletçe atılan adımlar ekonomiye deyim yerindeyse anjiyo etkisi yapmaktadır. Bu adımlardan biri de birkaç hafta öncesine kadar bütün haber kanallarını meşgul eden ticari faaliyette bulunanlara sicil affı idi.

Bankalardan kredi ürünleri kullanan ve bunların geri ödemesini sağlayamayan işletme sahipleri zamanla kredi yasaklısı haline geldiler. Uzun uğraşlar sonucu yükselen kredi değeriniz banka borçlarınızı ödememenizden dolayı hızlı bir şekilde düşer ve kırmızı çizgi yemiş olursunuz.

Esnaf ve İş Yeri Sahiplerine Sicil Affı

Bu şekilde kredi yasaklısı duruma gelen tüzel kişiliklerin yanında milyonlarca gerçek kişilerde bulunuyor. Çıkarılan ticari sicil affının ardından gerçek kişiliklerde bankacılık ürünlerini kullanabilmek için kendilerine sicil affı getirilmesi bekliyorlar.

Kredi sicil affı beklentisi doğmuşken Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yapılan sicil affının kapsamının genişletildiğini, kredi yasaklı olan herkesin bu haktan faydalanacağını müjdeledi. Bu haber sonrasında kırmızı çizgi yiyen hiçbir vatandaş kalmayacak ve kredi ile kredi kartı tahsisinden yararlanabilecekler. Tabi ki bu banka borçlarını ödemiş olma şartları ile birlikte.

Yapılan hazırlıkların ardından Meclise sunulan yasa tasarısı da kredi sicil affından esnaflar ve işyeri sahipleri faydalanabilecekti. Tasarı kabul edilmesinin ardından bütün yasaklar kalkmış olacak.

12 Milyon 500 Bin Kişi Aynı Durumda

Bakan Tüfenkçi, yaptığı açıklamada kredi yasaklısı durumunda olan 12 milyon 500 bin kişinin bu haktan yararlanacağını belirtti. Yasağın kalkmasından önce kredi, kredi kartı ya da çek borcunu ödemiş olsalar dahi beş yıl boyunca yasaklı durumda olunuyordu. Bu sürenin geçmesi sonrasında bile finans kuruluşları kişilerin taleplerini geri çevirebiliyordu.

Banka Borçları Ödenmeli

Kredi alamamasından dolayı mağdur olan tüketiciler uzun süredir bununla ilgili şikayetlerini ilgili birimlere bildirirken ekonomideki daralmanın genişletilmesi çalışmalarının içine alınan kredi sicil affı ile önemli bir engeli aşmış olabilirsiniz. Fakat yine alacağınız nakitlerin geri ödemesini sağlamazsanız aynı yasaklı durumuna düşebilirsiniz ve yine uzun bir süre bu haktan yararlanamazsınız.

2 Comments

  1. merhaba ben 2016.01 aydan
    beridir vergiye tabiyim ama ticari kredi kartı alamıyorum bi yardımcı olurmusunuz

    1. Okan bey biz sadece bilgilendirme yazıları yazıyoruz. Bu yönde bir faaliyetimiz bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir