Kredi ve Finans Portalı

Kredi Borcuna Af Olur mu?

Ülkemizde dönem dönem trafik cezaları, vergi borçları gibi  farklı kalemlerdeki ödemelere gerekli alt yapı sağlanarak aflar gelmektedir. Peki kredi borçlarınız bu af kapsamına giriyor mu, kredi borçları af olur mu gibi sorularınıza cevap vermeye çalışalım.

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarına Af Olur mu?

Kısa ve net olarak cevap vermek gerekirse mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınıza af, borçların iptali gibi bir durum yoktur. Ancak kredi borçlularının girilecek  küresel kriz ile etkilenmesini azaltma çalışmaları için nakit ihtiyacı ve borçların dönüşümü sağlama çalışmaları devletçe yapılmaktadır. Borçlar tamamen bitirilmese de son dönemde yapılan 72 ay vadelerde kredi yapılandırma ile genel borçların vadesinin uzatımı ile kişilerin ve ticari firmaların nefes alması sağlanmış oldu. 9-72 ay aralığında yapılacak yapılandırma bir defaya mahsus olarak vatandaşlara bir olanak kadar sunulurken, borçlarını ödeyemeyenler banka şubelerinin yolu tutarak bu rahatlıktan faydalanma  imkanından faydalandılar.

Kredi Yasaklılara Sicil Affı  Olur mu?

Kredi yasaklısı olduğu için finans kuruluşlarından nakit ihtiyacını karşılayamayan kredi notu düşüklüğünde bulunan kara listedeki kredi yasaklılara af gelebilmektedir. Burada amaç para imkanının sağlanması ile ekonominin canlandırılması, çıkan af ile kişilerin para çekimi yapabilmesinin yolu açılmış oldu. Ancak bu listede bulunan gerçek kişi ve şirketler borçlarını altı ay içerisinde ödemek yada yapılandırmak zorundadırlar.

Böylelikle kredi kartı dahi alamayan milyonlarca kişinin çıkan sicil affı ile bankalarla alışveriş yapabilme yolları açılmış oldu.

Sonuç olarak kredi borçlarına af gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir, ancak mevcut borçların yapılandırılarak vadenin uzatımı ile borçların daha rahat ödenebilmesi mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.