Mtezndiwod gecekondu nedir
MTEzNDIwOD gecekondu nedir

Ülkemizde köyden kentte göçün hızlanmasıyla birlikte konut ihtiyacının artması, konut ihtiyacı olan olan dar gelirli insanların imarsız arazilere derme çatma evler yapması gecekondulaşmayı beraberinde getirmiştir.İmar affı, yapılan kaçak yapıların yasada belirtilen şartlara uygun olanlarının affına denir.Çarpık kentleşme ve artan gecekondu sorununun artmasıyla birlikte belirli periyotlarla imar affı yapılmaya başlanmıştır.Ülkemizde imar affı ilk olarak 1948 yılında uygulanmış olup, en son 2008 yılında olmak üzere günümüze kadar 12 imar affı yasası çıkarılmıştır.

İmar Affından Kimler Yararlanabilir?

İmar affı, mevzuata uygun yapılmamış olan bütün yapıları kapsamaktadır.Ancak askeri bölge ve özel güvenlik bölgesi içinde kalan yapılar,  turizmi teşvik kanununca turizm bölgesi içindeki yapılar, içme suyu temin edilen baraj ,göl gibi su kaynaklarının koruma altındaki bölgelerde kalan yapılar, karayolları kamulaştırma sınırına 10m’den daha yakın olan yapılar, TCDD Genel Müdürlüğüne bağlı istasyon , gar, liman , lojman ve demiryolu güzergahında bulunan izinsiz yapılar imar affı kapsamı dışındadır.

İmar Affı Ne Zaman Çıkacak?

Ülkemizde milyonlarca kişiyi ilgilendiren imar affı ilgili düzenleme , imar barışı altında meclise sunulacak.Kentsel dönüşümü hızlandırmak için yapılan düzenlemeden 10 milyondan fazla kişinin faydalanacağı düşünülüyor.Kaçak yapılan yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilerek meşrulaştırılması beklenen imar barışı henüz taslak halinde olup yakın zamanda yasallaşacağı düşünülüyor.

İmar Affından Nasıl Yararlanılır?

İmar barışının yasallaşıp resmi gazetede yayımlanmasının ardından belirtilen şartlara uygun olan yapıların imar affı için tapu müdürlükleri ve belediyelere başvuru yapılabilecek.İmar affı için başvuruda bulunanlardan arsa ve yapı maliyeti değeri tespit edildikten sonra belirlenen maliyet üzerinden %3 oranında kayıt bedeli ödenmesi istenecek.

3 Comments

  1. Umarım bu işin de sonu kötüye gitmez. Bazı yapılar oldukça çirkin görüntü oluşturacak şekilde çıkma ve büyüme yapıyor. Bunu denetim altına alarak bir af çıkarsa çok iyi olur. Aksi halde kötü görünüm çarpık kentleşmenin başlangıcıdır.

    1. Katılıyorum sana hocam. Ayrıca 2018 sicil affı ne zamana çıkacak bir bilginiz var mı hocam.

  2. İmar affıyla bazıları istediklerini çok iyi elde etti. Bazı önemli yerlerin tapusu alındı aslında ilerde çok sorun oluşturabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir