Arsa almadan once dikkat edilmesi gerekenler 1
arsa almadan once dikkat edilmesi gerekenler 1

Satın alma işlemlerinden bahsetmeden önce, ilk olarak imarsız arsa nedir ondan bahsedelim. Sonrasında ise imarsız arsa almak konusunda bilinmesi gerekenler nelerdir, riski var mıdır ve nelere dikkat etmek gerekir gibi konularda cevaplar bulmaya çalışalım.

İmarsız arsa nedir?

Aslında imarsız arsa, direkt olarak arazi şeklinde tanımlanabilmektedir. Yani, o arsa üzerinde herhangi bir binanın yapılması mümkün değildir. Böylelikle arazilere imar izni verilmiyorsa, imarsız arsa olarak adlandırılıyor. Hatta bir arsanın değerini belirleyen en önemli faktörler arasında yer alır. İmarsız arsalar genel olarak daha ucuz değer görmektedir.

Pek çok kişi, imarsız arsa satın alınabilir mi gibi sorular sormaktadır. Elbette ki imarsız satın almanın bazı avantajları olduğu gibi, risklerini de göz ardı etmemek gerekmektedir. Peki, imarsız arsa alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • İmarsız arsa, güncel olarak piyasa da oldukça düşük fiyatlardan satışa sunulmaktadır
  • Her ne kadar ilerleyen yıllarda değeri yükselecek olsa da imar izni alamama riski olduğundan dolayı, satışa sunulması zor olabilir
  • Eğer ki, imar izni verilirse, ilerleyen yıllarda maddi yönden oldukça kârlı bir iş yapılmış olacaktır.
  • Tabi ki de risk her zaman var ve imar verilecek olan düşüncenin tam aksi olarak, imar izni verilmeyebilir de.
  • Yine imarsız bir arsa satın alırken şunlar da göz önünde bulundurulmalıdır.
    • İmar izni verilirse eğer, kamulaştırılan bir arazi de %35’ lik bir kısmı, yol ve kamu hizmetleri için ücretsiz olarak alınabilir
    • Yeni imar planına göre arazinin kamulaştırılması mümkün olabilir.

Yukarıda yer alan bilgiler dahilinde, imarsız arsa satın alınabilir mi soruları risk ve avantajları cevap olarak alabilirsiniz. Yine, imarsız arsa satın alırken, aşağıda ki özelliklere dikkat ederek satın almanız gerekecektir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Eğer ki, ormana yakın ise dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü, bazı araziler, ormana alınabiliyor. Bu da satın alınan arazinin orman içerisinde kalmasına sebep olabiliyor. Eğer ki su havzasında bulunuyor ya da yakın ise, imar çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Eğer ki, satın alınacak arsa hisseli ise satın almak mantıklı olmayacaktır. Bunların yanı sıra tüm diğer kısıtlayıcı sebeplere göz atmak ve bunları da göz ardı etmemek gerekmektedir.

Yukarıda ki özelliklerden farklı bir yapıya sahip ve ileride imar izni verilecek bir bölge olduğu düşüncesi var ise, güncel olarak uygun fiyatlardan satın alınarak, ileriye dönük sağlam bir yatırım yapılabilir. Uzun vade için kâr oranı artmış olacaktır. Kısa dönem için doğru bir seçim olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir